Innowacja Pedagogiczna „Christmas Cards Exchange”
Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego innowację
Ewa Furlepa
Rodzaj innowacji: organizacyjno-metodyczna
Czas trwania innowacji: 01.11.2023r. - 22.12.2023r.
Adresaci innowacji: Innowacją zostaną objęci uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Tereszpolu-Kukiełkach.
Motywacja wprowadzenia innowacji:
Motywacją do wprowadzenia niniejszej innowacji jest chęć pokazania uczniom jak ważna jest nauka języków obcych a w szczególności języka angielskiego. Moim założeniem jest uświadomienie uczniom, iż znając język angielski są w stanie komunikować się z ludźmi z całego świata. Chcę także ukazać moim podopiecznym, że w dobie Internetu, nie ma znaczenia czy mieszkamy w wielkim mieście czy też w małej wiosce i każdy ma możliwości aby nawiązać kontakt z osobami choćby z drugiego końca świata.
Cele:
- Integracja młodzieży polskiej i kraju partnerskiego,
- przełamywanie barier (w tym językowych), weryfikowanie stereotypów,
- uczenie tolerancji,
- ukazanie podobieństw i odmienności kulturowych,
- zachęcanie uczniów do budowania osobistych kontaktów,
- zapoznanie uczniów z kulturą regionu ojczystego oraz kraju partnerskiego,
- zwiększenie motywacji uczniów do uczenia się języków obcych oraz budowanie nawyku uczenia się języków w kontakcie z innymi,
- rozwijanie umiejętności skutecznego porozumiewania się w języku obcym oraz komunikacji interpersonalnej,
- kształtowanie umiejętności prezentacji, autoprezentacji i wystąpień publicznych w języku obcym.
Opis innowacji pedagogicznej:
Głównym założeniem innowacji będzie przystąpienie do programu unijnego pod patronatem Komisji Europejskiej o nazwie eTwinning, mającego na celu pomoc w realizacji projektów szkolnych przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnej. Platforma eTwinning to miejsce zrzeszające uczniów i nauczycieli z całego świata, chcących nawiązać kontakt ze szkołą partnerską w celu pracy nad wspólnym projektem.
Innowacja „Christmas cards exchange” będzie trwała od początku listopada do 22 grudnia, a więc w okresie przedświątecznym. Głównym założeniem będzie wymiana kartek świątecznych oraz nagrań kolęd w języku angielskim oraz językach ojczystych między uczniami naszej szkoły a uczniami szkoły partnerskiej. Na początku listopada uczniowie klasy IV na lekcji języka angielskiego będą przygotowywali kartki świąteczne dla uczniów ze szkoły z którą zostanie nawiązana współpraca. Na kartkach zostaną zapisane życzenia w języku angielskim jak również w języku polskim. Następnie pod koniec listopada zostanie wysłany list do naszych nowych przyjaciół, zawierający efekty naszej pracy. Kolejnym etapem będzie nagranie filmiku z kolędami w języku angielskim oraz polskim w wykonaniu uczniów klasy IV. Nagranie zostanie wysłane za pomocą poczty elektronicznej lub za pomocą innej dogodnej dla obu stron metody online. Wszystkie etapy innowacji będą na bieżąco dokumentowane na platformie eTwinning w zakładce naszego projektu jak również na stronie internetowej naszej szkoły.
Oczekiwane efekty
- Uczniowie i nauczyciele poznają zwyczaje, historię, kulturę i życie codzienne w kraju partnerskim.
- Uczniowie polscy mogą wykorzystywać w praktyce wiadomości i umiejętności zdobywane na lekcjach języków obcych oraz je poszerzać.
- Wzrost motywacja do nauki języka angielskiego.
- Integracja młodzieży polskiej i kraju partnerskiego z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności kultur i tradycji obu narodów.
- Uczniowie i nauczyciele nawiązują nowe interesujące znajomości i przyjaźnie.
- Promocja szkoły, regionu i kraju za granicą,
- Wymiana doświadczeń z nauczycielami ze szkoły partnerskiej.
Ewaluacja:
Ewaluacja będzie prowadzona na bieżąco w czasie jej trwania, jak i pod koniec w formie sprawozdania. Zdjęcia będą zamieszczane na stronie internetowej szkoły. Przeprowadzona analiza i osiągnięte rezultaty wdrożonej innowacji będą opisane w sprawozdaniu przedłożonym radzie pedagogicznej na zakończenie roku szkolnego w czerwcu.