Od ziarenka do bochenka
Przedszkolaki z grupy „Kotki” uczestniczyły w zajęciach na temat: „Jak powstaje chleb i inne rodzaje pieczywa”. Dzieci poznały wszystkie etapy produkcji chleba oraz zaznajomiły się z nazwami i smakmi innych wypieków. Największą atrakcją dla nich była degustacja pieczywa. Przedszkolaki chętnie zajadały ze smakiem chleb, bułki oraz inne smakołyki upieczone z mąki.
Kącik przyrodniczy
Przedszkolaki z grupy 3-4latków uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych. Każde dziecko wysłuchało wiersza pt. „Cebula i szczypior” oraz zostały zapoznane z etapami wzrostu - „Od cebulki do szczypiorka”. Największą atrakcją dzisiejszego dnia było własnoręczne sadzenie cebuli. Dzieci starannie założyły rękawiczki, następnie dokładnie nasypywały ziemię do swoich doniczek i posadziły cebulę. Każdego dnia dzieci będą podlewały i obserwowały wzrost szczypiora. Mali ogrodnicy dziś spisali się na medal.
Dzień kolorowej skarpetki!
Każdego roku, 21 marca, obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, znany również jako Dzień Kolorowej Skarpetki. Tego dnia szkoły, organizacje i społeczności na całym świecie łączą siły, aby pokazać wsparcie i solidarność z osobami z zespołem Downa oraz ich rodzinami. Nasza szkoła także wzięła udział w tej wyjątkowej inicjatywie!
Wybierając skarpetki w różnych kolorach i wzorach, symbolicznie wyrażamy, że różnorodność jest czymś pięknym i wartościowym. To również zachęta do otwartości, akceptacji i docenienia wyjątkowości każdego człowieka.
W naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpetki był pełen radości i kolorów! Uczniowie oraz nauczyciele założyli różnorodne skarpetki, które stały się powodem do uśmiechu i ciekawych rozmów na temat zespołu Downa.
Dzień Kolorowej Skarpetki to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim ważny moment, by porozmawiać o różnorodności i o tym, jak możemy budować świat pełen wzajemnego zrozumienia.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie w obchody tego wyjątkowego dnia.
Za rok znów założymy kolorowe skarpetki i pokażemy, że jesteśmy razem!
Witaj Wiosno!
21 marca to wyjątkowy dzień – pierwszy dzień wiosny! W naszej szkole świętowaliśmy go w radosnej atmosferze, pełnej kolorów, muzyki i uśmiechów. Dzieci z Przedszkola – najmłodsza grupa 3-4 latków, starszaki 5-6 latków oraz uczniowie klas 1-3 – wyruszyły w barwnym pochodzie ulicami Tereszpola, witając nową porę roku.
Każde dziecko przygotowało własnoręczne wiosenne ozdoby – kolorowe kwiaty i motyle, które dumnie prezentowały podczas marszu. Nie zabrakło także wesołej muzyki, dzięki której nasz pochód niósł się echem po całej miejscowości, obwieszczając wszystkim, że zima oficjalnie odchodzi, a przyroda budzi się do życia.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem uczestniczyły w wydarzeniu, a mieszkańcy Tereszpola z uśmiechem podziwiali naszą wiosenną paradę. To była wspaniała okazja, by celebrować zmiany w przyrodzie, rozwijać kreatywność oraz uczyć się współpracy i radości z bycia częścią społeczności.
Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie powitać wiosnę i już nie możemy doczekać się kolejnych takich radosnych inicjatyw!
Detektyw Pozytywka, do usług!
10 marca uczniowie klas 1-3 oraz starsza grupa przedszkolna uczestniczyli w wyjeździe do Biłgorajskiego Centrum Kultury, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Detektyw Pozytywka” w wykonaniu aktorów Teatru im. Mickiewicza.
Przedstawienie, oparte na książce Grzegorza Kasdepke, dostarczyło dzieciom wielu emocji i dobrej zabawy. Wraz z głównym bohaterem – bystrym detektywem Pozytywką – mali widzowie mieli okazję rozwiązywać zagadki, ćwicząc spostrzegawczość i logiczne myślenie. Barwna scenografia, ciekawa fabuła oraz humor sprawiły, że spektakl bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami.
To była wspaniała przygoda z teatrem, która na długo pozostanie w naszej pamięci!
Przedszkolne święto chłopców i dziewczynek
W naszym przedszkolu dnia 7 marca obchodziliśmy wspólne święto. Świętowały zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Były, tańce do piosenek z przedszkolnego repertuaru, słodki poczęstunek oraz upominki, pamiątkowe dyplomy i korony.
Dzień babci i dziadzia w przedszkolu
13 lutego do naszej szkoły przybyli niezwykli goście: babcie i dziadziowie naszych przedszkolaków. Zostali Oni zaproszeni przez swoich wnuków na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadzia, który w tym roku przebiegał pod pięknym hasłem ,,Babciu, dziadziu dziękujemy, że jesteście”
Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez panią Dyrektor Bogumiłę Kukiełka i złożenia życzeń z okazji ich święta. Następnie swoją część artystyczną zaprezentowały dzieci z gr. 3-4 latków, które w wierszach i piosenkach pokazały jak bardzo kochają swoich dziadków. Wykonując przepiękne tańce ,,Serduszko” i ,,Chłopiec z gitarą” nasze maluszki kolejny raz udowodniły, że babcie i dziadziowie są wspaniali i bardzo kochani.
Po występie młodszych przedszkolaków na scenę wyszły 5-6 latki, które zaprosiły swoich dziadków do wysłuchania wywiadu na temat ,,Jaka jest moja babcia i dziadzio?” oraz obejrzenia debaty „Za co kochamy babcie i dziadków?”. Również babcie i dziadziowie zostali zaproszeni do obejrzenia specjalnych wiadomości w TV „Zajączki”, w której dziennikarze przekazali wiadomości, że wnuki bardzo ich kochają i życzą im 100 lat pięknego życia.
Po występach dzieci wręczyły swoim dziadkom przepiękne bukiety kwiatów, złożyły życzenia i zatańczyły wspólny taniec. Było pięknie, trochę śmiesznie i humorystycznie ale przede wszystkim wzruszająco. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniach uroczystości i zorganizowaniu poczęstunku.
Bal karnawałowy w grupie „Kotki”
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas. W dniu 30.01.2025r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęć indywidualnych i grupowych. Następnie odbyły się zabawy i tańce. Dzieci świetnie się bawiły. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie poczęstunku dla dzieci oraz za współpracę w przygotowaniu imprezy.
Przedszkolaki z grupy ,,Zajączki” na konkursie w Stanisławowie
17 stycznia 2025r. odbyły się ,,XVIII Stanisławowskie spotkania z kolędą”. Patronatem głównym konkursu było Lubelskie Kuratorium Oświaty w Lublinie. Tradycją jest, że konkurs kolęd w Stanisławowie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku wpłynęło ponad 300 zgłoszeń udziału młodych artystów w konkursie z czego zostało przyjętych 204 zgłoszeń. W tegorocznych przesłuchaniach wzięło udział 47 solistów i 21 zespołów w wieku od 3 do 15 lat z Józefowa, Majdanu Nepryskiego, Stanisławowa, Krasnobrodu, Łabuń, Suśca, Tomaszowa Lubelskiego, Tereszpola i Zamościa. W przeglądzie w kategorii wiekowej 3-6 lat naszą szkołę reprezentowały dzieci 5-6 latki z oddziału przedszkolnego.
Występy oceniało jury w składzie: Zenon Martyniuk z zespołu ,,Akcent”, Gosia Andrzejewicz. Piotr Wójcik z zespołu ,,Solaris”, Miss Polonia Social Media Sylwia Bober a także ksiądz Paweł Dymka z parafii w Józefowie oraz Paweł Studnicki miejscowy organista.
Talenty wokalne naszych dzieci i walory estetyczne zostały zauważone i docenione przez jury. W kategorii solistów II miejsce zdobyła Julia Dobosz, III miejsce Blanka Bury oraz wyróżnienie Jagoda Beba, w kategorii zespołów ,,Zajączki” w składzie: Piotr Wrzosek, Nela Marzec, Hanna Puźniak, Julia Dobosz, Julia Kurzyńska, Blanka Bury, Jagoda Beba, Blanka Blicharz, Jagoda Kozina, Patrycja Obszyńska zdobyły III miejsce.
Gratulujemy dzieciom zdobytych sukcesów i rodzicom, którym także dziękujemy za pomoc w przygotowaniach dzieci do konkursu oraz nagraniu filmików z występów naszych dzieci.
Pachnie Świętami…
Okres przedświąteczny w naszym przedszkolu to czas, w którym dzieci z naszego przedszkola poznają tradycje bożonarodzeniowe i związane z tymi świętami obyczaje. Dzieci w czasie zajęć przystrajały i dekorowały sale i choinki własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Uczyły się śpiewu tradycyjnych kolęd i piosenek o tematyce zimowo-świątecznej. Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyły występy z kolędami na Jasełkach szkolnych. Zwieńczeniem tego wspólne dzielenie się opłatkiem, nastrój był prawdziwie rodzinny a odświętne stroje wszystkich dzieci podkreślały rangę tego dnia.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia: niech ten świąteczny czas będzie wypełniony miłością, radością, spokojem i rodzinną atmosferą. Życzymy również dużo zdrowia, optymizmu i samych sukcesów w Nowym Roku.
Wyjazd do kina na bajkę "Renifer Niko i zagubione sanie Mikołajka"
W piątek, 15 grudnia, uczniowie klas 1-3 oraz starsza grupa przedszkolna wybrali się na wspólny wyjazd do kina, aby obejrzeć świąteczną bajkę pt. „Renifer Niko i zagubione sanie Mikołajka”. Film dostarczył dzieciom wielu emocji – od radości po chwile wzruszenia – a świąteczna atmosfera w kinie wprowadziła wszystkich w wyjątkowy nastrój.
Po seansie dzieci udały się na wspólny obiad, gdzie z apetytem zjadły pyszną pizzę. Choć pogoda tego dnia była kapryśna, wszystkim dopisywały humory. Wyjazd okazał się wspaniałą okazją do integracji, wspólnej zabawy i poczucia magii zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Pasowanie na starszego przedszkolaka
13 grudnia dzieci z grupy przedszkolnej ,,Zajączki” złożyły ślubowanie, by stać się wzorowymi przedszkolakami – starszakami. Dzieci, by uzyskać taki tytuł i zdobyć medal ,,Starszaka” musiały zaprezentować swoją wiedzę o świecie, talenty wokalne, recytatorskie, taneczne a nawet gimnastyczne. Udowodniły także, że kodeks przedszkolaka na pamięć znają, wiedzę jak o przyrodę trzeba dbać też mają a symbole narodowe każde dziecko musi znać. Jury oceniające było bardzo wymagające: pani Dyrektor, rodzice, uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami, którzy nie zgłaszając żadnych sprzeciwów zgodzili się jednogłośnie na pasowanie dzieci na przedszkolaków - starszaków. Uroczystego ceremoniału ,,Pasowania” dokonała pani dyrektor Bogumiła Kukiełka. Na uroczystości niespodziewanie pojawiła się wróżka Dobruszka, która podarowała dzieciom ,,Eliksir – jak być super przedszkolakiem i zostawiła zalecenia dla dzieci kiedy i jak go stosować
Dziękujemy rodzicom za liczny udział w przedszkolnej uroczystości oraz za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu oraz organizacji poczęstunku.
3-4 latki na spotkaniu autorskim
11 grudnia 2024 r. grupa 3-4 latków miała wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Panem Poetą – znanym autorem książek dla dzieci, który w zabawny i przystępny sposób zachęca najmłodszych do czytania. Spotkanie odbyło się na podstawie książki „Kura, co tyła na diecie”, która rozbawiła wszystkich uczestników i skłoniła do rozmów o zdrowym stylu życia.
Autor, znany ze swojego ciepłego i humorystycznego podejścia, zaprezentował fragmenty książki, angażując dzieci do wspólnej zabawy i rozmowy o jej bohaterce – sympatycznej, choć trochę łakomej kurze. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania, dzielić się swoimi wrażeniami i aktywnie uczestniczyć w proponowanych przez autora zadaniach.
Nie zabrakło również ruchowych atrakcji! Zabawy z kolorową chustą animacyjną oraz balonami wprowadziły dzieci w radosny nastrój i pozwoliły połączyć literackie inspiracje z aktywnością fizyczną. Dzieci dostały swoje komety, które latały po całej Sali. Spotkanie było nie tylko świetną zabawą, ale także inspiracją do sięgania po kolejne książki.
Dziękujemy paniom z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol za niezapomniane chwile, a dzieciom za aktywny udział i mnóstwo pozytywnej energii!
Mikołaj z wizytą w przedszkolu
Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. 6 grudnia dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych od rana z wielką niecierpliwością czekały na Świętego Mikołaja. Nasz gość zaczął swoją wizytę od grupy „Zajączków”. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Starszaki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę oraz zaprezentowały układ taneczny, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze maluszki. Nasze przedszkolaki z grupy „Kotki”, gdy usłyszały dźwięk dzwonków i pukanie do drzwi bardzo się ucieszyły z wizyty Mikołaja. Na początku pięknie się przywitały, zaśpiewały piosenkę i poczęstowały Mikołaja pierniczkami i mlekiem. Mikołaj wręczył wszystkim grzecznym przedszkolakom wspaniałe prezenty. A następnie dzieci zaprosiły Mikołaja do wspólnej gimnastyki. Zapracowany tego dnia Mikołaj pożegnał się z dziećmi i obiecał, że za rok znowu odwiedzi przedszkole. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Dzieci długo wspominały ten dzień i dzieliły się wrażeniami.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu Mikołajek.
Tajemnicza czerwona koperta
We wtorek 3 grudnia w naszym przedszkolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Z rana starszaki i maluszki znalazły pod drzwiami tajemniczą piękną, czerwoną kopertę, którą wspólnie ze swoimi wychowawczyniami postanowiły otworzyć. Kiedy dzieci wyjęły zawartość koperty, oczom przedszkolaków ukazał się niezwykły List od Świętego Mikołaja. Wszystkie przedszkolaki ze skupieniem wysłuchały czytanego przez swoje panie listu, w którym Mikołaj podkreślił, że przyjdzie do grzecznych i miłych dzieci 6 grudnia i że cały rok obserwuje jak dzieci bawią się w przedszkolu, a zwłaszcza to czy przestrzegają wszystkich zasad zachowania i czy słuchają swoich pań. Mikołaj w liście napisał też prośbę, aby dzieci namalowały to o czym marzą. Po wysłuchaniu listu starszaki wzięły się od razu za rysowanie i malowanie upragnionej zabawki. Maluszki zaś w odpowiedzi na list, zrobiły plakat. To był wyjątkowy dzień dla wszystkich i na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich.
Miś przyjaciel dzieci
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym. Z tej okazji w dniu 27.11.2024 r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów. Kosztowały przysmaku każdego misia – miodu oraz wykonały prace plastyczne. Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.
Spotkanie z policjantem
29 listopada dzieci z oddziału 5-6 latków miały wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu z sierżantem sztabowym Krzysztofem Kuną, przedstawicielem lokalnej Policji. Wizyta ta była częścią działań mających na celu edukację w zakresie bezpieczeństwa oraz budowanie pozytywnych relacji z funkcjonariuszami służb mundurowych.
Pan sierżant z wielkim zaangażowaniem opowiadał o swojej pracy, wyzwaniach, jakie napotyka na co dzień, a także o znaczeniu przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak zachowywać się na drodze, jak reagować w sytuacjach zagrożenia oraz dlaczego tak ważne jest używanie elementów odblaskowych.
Największą atrakcją dla dzieci była możliwość obejrzenia wyposażenia policyjnego. Pan sierżant cierpliwie odpowiadał na liczne pytania uczniów, co wzbudziło ich ogromne zainteresowanie i entuzjazm.
Spotkanie zakończyło się wręczeniem drobnych upominków przygotowanych przez Policję – odblasków, które uczniowie chętnie przyjęli.
Serdecznie dziękujemy sierżantowi sztabowemu Krzysztofowi Kunie za czas poświęcony naszym uczniom oraz cenne wskazówki, które z pewnością przyczynią się do poprawy ich bezpieczeństwa. Takie spotkania są nie tylko pouczające, ale także inspirujące dla naszych najmłodszych, pokazując im, jak ważna jest troska o innych oraz odpowiedzialność za swoje działania.
Konkurs plastyczny „Patriotyczna lekcja z Sienkiewiczem”
Do szkoły wpłynęło wiele prac zgłoszonych na konkurs, który odbyły się w ramach obchodów Dnia Patrona. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, kreatywnością oraz wiedzą, co sprawiło, że wybór zwycięzców był niezwykle trudny. Prace, które wpłynęły, były pełne pasji i talentu, co jeszcze bardziej podkreśla zaangażowanie naszych przedszkolaków.
Pod hasłem „Patriotyczna lekcja z Sienkiewiczem” uczniowie przedstawili swoje artystyczne interpretacje historii Polski i twórczości patrona szkoły.
Oto wyniki:
Kategoria 3-4 latki:
Julia Blicharz, Emilka Witwera, Oliwka Łazorczyk, Tymek Zawiślak, Jaś Beba, Kuba Zdzioch, Dagmara Bury, Oliwka Ciryt, Gabrysia Puźniak, Nikoś Margol, Staś Rawiak, Bartek Myszak, Karol Sirko, Tymoteusz WołyniakKategoria 5-6 latki:
- I miejsce: Jagoda Beba, Piotr Wrzosek
- II miejsce: Blanka Bury, Mikołaj Małek
- III miejsce: Jagoda Kozina, Aleksander Kurzyński
- Wyróżnienia: Julia Kurzyńska, Aleksandra Zygmunt, Fabian Marzec, Kuba Zubala
- Dyplomy za udział: Patrycja Obszyńska, Nela Marzec, Julia Dobosz, Zuzanna Kołodziej, Blanka Blicharz, Antek Wróbel, Julek Kimak, Hanna Puźniak.
Gratulujemy!
Planetarium Orbitek w naszej szkole
13 listopada nasza szkoła miała niezwykłą okazję gościć mobilne planetarium Orbitek! To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło wszystkich przedszkolaków, którzy z niecierpliwością czekali na wirtualną podróż w kosmos.
Planetarium w formie nadmuchiwanej kopuły zostało rozstawione w sali gimnastycznej, tworząc niesamowitą atmosferę. Uczniowie, siedząc wygodnie na matach, mieli okazję zobaczyć fascynujące pokazy nieba, planet, gwiazd oraz innych ciał niebieskich. Dzięki nowoczesnym projekcjom i efektom dźwiękowym, dzieci mogły poczuć się, jakby naprawdę podróżowały po wszechświecie.
Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy dotyczące Układu Słonecznego oraz gwiazdozbiorów widocznych na naszym niebie. Uczniowie mieli także możliwość zadawania pytań prowadzącemu, który w przystępny sposób opowiadał o tajemnicach kosmosu. Dla wielu dzieci była to pierwsza styczność z astronomią w tak atrakcyjnej formie, co dodatkowo rozbudziło ich ciekawość i chęć poznawania świata.
To wyjątkowe doświadczenie z pewnością na długo zostanie w pamięci naszych uczniów. Dziękujemy Publicznej Bibliotece Gminy Tereszpol za tę kosmiczną przygodę i mamy nadzieję na kolejne takie spotkania w przyszłości!
Święto Niepodległości
8 listopada nasza szkoła świętowała Narodowe Święto Niepodległości poprzez uroczystą akademię, przygotowaną przez uczniów klas 2-3, w której wystąpiły również dzieci z oddziału przedszkolnego „Zajączki” oraz uczniowie klasy pierwszej i piątej. Wspólne występy młodszych i starszych uczniów wypełniły salę wzruszeniem i dumą z historii naszego kraju. Młodzi artyści przedstawili patriotyczne wiersze, pieśni i scenki, oddając hołd bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny.
Tego dnia nasza szkoła wzięła również udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Cała społeczność szkolna-uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły – wspólnie zaśpiewała Mazurka Dąbrowskiego, jednocząc się w świątecznym duchu patriotyzmu. Wzruszający moment, w którym wszyscy razem śpiewaliśmy hymn Polski, przypomniał nam, jak ważna jest narodowa jedność i pamięć o przeszłości. Występy uczniów były pełne wzruszenia i oddania, a patriotyczny charakter uroczystości podkreślany był przez pięknie przygotowaną dekorację oraz odświętne stroje.
Konkurs piosenki dziecięcej
29 października w naszych oddziałach przedszkolnych odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej pt: „W maleńkiej róży kochał się…” zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol. Dzieci z grupy maluszków zaśpiewały utwory muzyczne takie jak: „Jesteśmy jagódki” – Pola Margol i Dagmara Bury, „My jesteśmy kotki dwa” – Staś Rawiak. Przedszkolaki z grupy starszej zaprezentowały się w następujących piosenkach: „Pieski małe dwa” – Aleksandra Zygmunt, „Jesteśmy jagódki” – Julia Dobosz, „Krakowiaczek jeden”- Julian Kimak, „Góry do góry” – Patrycja Obszyńska, „Idzie Jesień” – Blanka Bury, „Stokrotka” – Julia Beba. Celem konkursu było propagowanie kultury muzycznej oraz popularyzacja piosenek dziecięcych. Wszyscy uczestnicy konkursu mieli okazję do zaprezentowania swoich talentów wokalno-muzycznych. Dopełnieniem pięknych występów były odświętne stroje i pomysłowe przebrania. Jury w składzie Magdalena Marzec oraz Ewa Zajmała przyznało następujące miejsca:
Grupa 3-4latków
I miejsce – Pola Margol, Dagmara Bury, Stanisław Rawiak
Grupa 5-6latków
I miejsce – Blanka Bury
II miejsce – Aleksandra Zygmunt
III miejsce – Julia Dobosz
Wyróżnienie: Julian Kimak, Jagoda Beba, Patrycja Obszyńska.
Dzień Seniora – „Co się w tej wsi porobiło”
27 października z okazji Dnia Seniora w remizie w Tereszpolu- Kukiełkach, dzieci z oddziału 5-6-latków oraz uczniowie klas pierwszej i drugiej przygotowały wyjątkową inscenizację pt. „Co się w tej wsi porobiło”. Występ, pełen kolorowych strojów i humorystycznych scenek, ukazał codzienne życie na wsi oraz zabawne perypetie jej mieszkańców.
Młodzi artyści z ogromnym zaangażowaniem wcielali się w role mieszkańców wsi, odgrywając scenki ilustrujące codzienne życie. Spektakl został wzbogacony o piękne piosenki i tańce, które wywołały uśmiech na twarzach publiczności.
Tego wyjątkowego dnia miała miejsce jeszcze jedna ważna chwila. Pani Dyrektor Bogumiła Kukiełka, składając serdeczne życzenia z okazji jubileuszu 70-lecia Koła Gospodyń Wiejskich ,,Kukiełczanki”, wyraziła uznanie dla pracy, którą przez te lata włożyły w pielęgnowanie i przekazywanie lokalnych tradycji. Podziękowała członkiniom za ich zaangażowanie w rozwój społeczności oraz bogaty wkład w życie kulturalne wsi. Cała uroczystość była pięknym połączeniem młodości i doświadczenia – dzieci radośnie świętowały wspólnie z Seniorami, a występ i życzenia stały się pięknym wyrazem szacunku dla lokalnej historii i wartości.
Serdeczne podziękowania należą się rodzicom za pomoc i dowóz dzieci na uroczystość.
Jesienny pokaz mody
16 października w grupie „Kotki” i „Zajączki” zorganizowano ,,Jesienny pokaz mody''. Na wybiegu pojawili się fantastyczni, choć dopiero początkujący modele i modelki. Jesienne stroje na pogodę deszczową przygotowali rodzice. Kreacje składały się z płaszcza przeciwdeszczowego, parasola i kaloszy. Mali modele i modelki prezentowali swoje przebrania na wybiegu przy barwnej muzyce oraz na tle dekoracji jesiennej i wyglądali po prostu wspaniale. Śmiało można stwierdzić, iż w tegorocznym sezonie najmodniejsze będą barwne wzory i kolory. Dzieciom zabawa ta sprawiła ogromną frajdę. Każdy chętnie pozował do zdjęć podczas rewii mody.
Jesienna wystawa
Jesień potrafi być piękna i swoją urodą urzekła dzieci z Przedszkola. Wykorzystując barwny okres jesieni w przedszkolu nie zabrakło zabaw i zajęć o tematyce jesiennej. W każdej grupie dzieci wykonały przepiękne prace. Dzieci z grupy „Kotki” zrobiły niedźwiedzia - używając jesienne suchych liści, kasztanów, żołędzi i innych darów jesieni. A przedszkolaki z grupy „Zajączki” wykonały pięknego liścia kasztanowca wraz z uśmiechniętym kasztanem. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem i radością wykonywały każdy najmniejszy szczegół swojej pracy.
Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską i Robertem Zarębskim
2 października 2024 roku odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Edytą Zarębską – autorką książek dla dzieci oraz jej mężem, Robertem Zarębskim – muzykiem i ilustratorem. Wydarzenie to zgromadziło dzieci z klas 1-3 oraz przedszkolaków, którzy z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści oraz brali udział w interaktywnych zabawach.
Edyta Zarębska przybliżyła dzieciom swoje książki, opowiadając o bohaterach, przygodach i przesłaniach zawartych w jej twórczości. Dzięki jej energicznemu i pełnemu humoru przekazowi, dzieci były bardzo zaangażowane w przebieg spotkania. Autorzy wspólnie poprowadzili również część warsztatową, w której dzieci miały okazję współtworzyć historię, a także wysłuchać piosenek w wykonaniu Roberta Zarębskiego.
Spotkanie zakończyło się możliwością zadawania pytań, na które autorzy chętnie odpowiadali, dzieląc się ciekawostkami z ich pracy twórczej. Dzieci mogły także zdobyć autografy na książkach oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia.
Wydarzenie to zostało zorganizowane we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol.
Zajączki w teatrze
30 września starsza grupa przedszkolna ,,Zajączki" miała niezwykłą okazję uczestniczyć w spektaklu „Przyjaciele z Bullerbyn”. Przedstawienie odbyło się w BCK w Biłgoraju, gdzie dzieci mogły zanurzyć się w urokliwy świat literackiej klasyki autorstwa Astrid Lindgren.
Spektakl, pełen radości i przygód, dostarczył uczniom wielu emocji oraz wzbogacił ich wyobraźnię. Dzieci miały szansę obserwować, jak na scenie ożywają postacie z ich ulubionej książki. Była to także doskonała okazja do integracji i wspólnego spędzenia czasu w gronie kolegów i koleżanek.
Dzień przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do świętowania dla wszystkich przedszkolaków. W naszych oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy to święto we wtorek - 24 września. W tym dniu było bardzo wesoło. W każdej sali rozbrzmiewała muzyka i wesoły gwar dzieci. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły w swoich salach i na placu przedszkolnym.
Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci,
aby każdy dzień spędzony w naszym przedszkolu był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Niech Wasze marzenia się spełniają !!
Przedszkolaki pomagają powodzianom
Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji pomocy wszystkim poszkodowanym osobom w wyniku powodzi, które nawiedziły w ostatnim czasie południową Polskę. Przedszkolaki z obydwu grup wraz z rodzicami bardzo chętnie przynieśli najpotrzebniejsze artykuły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za udział w akcji i okazane wsparcie.
Czytanie w przedszkolu
17 września - w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol odbyło się pierwsze spotkanie czytelnicze, które odbywać się będzie co tydzień. Na początku spotkania „maluszki” i „starszaki” z zainteresowaniem wysłuchały czytanej przez panie książeczki, a następnie przedszkolaki wypożyczyły wybrane przez siebie książki. Dzieci z uśmiechami na twarzy pożegnały miłych gości i zaprosiły panie na spotkanie za tydzień.
Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Zajmale i Pani Magdalenie Marzec za serdeczność i współpracę z naszymi oddziałami przedszkolnymi.
Dzień Kropki
W poniedziałek 16 września przedszkolaki z obydwu grup świętowały MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI. Dzień kropki to święto kreatywności, odwagi, budowania pewności siebie. Stwarzaliśmy okazję do odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni. Tego dnia zorganizowane zostały dla dzieci zajęcia kreatywne z kropką w roli głównej. Uczyliśmy się jak dodawać innym i sobie wiary we własne możliwości po przez zabawy muzyczne i ruchowe. Podczas zajęć plastycznych powstały też wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Przedszkolaki zaprezentowały swoje stroje w „Kropeczkowym pokazie mody”. Ten niesamowity dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pomysłowych przebrań dla dzieci.
Witaj przedszkole
2 września przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych przywitały uroczyście nowy rok szkolny 2024/2025. Rozpoczęcie roku szkolnego to wyjątkowy dzie zarówno dla rodzicw, jak i dla dzieci, które do przedszkola przychodzą po raz pierwszy. Jest to czas zdobywania kolejnych dświadczeń, pogłębiania zainteresowań oraz odkrywania nowych pasji. Miło nam poinformować o tym, że grupa najmłodsza 3-4 latków nosi nazwę: "Kotki", zaś starszaki 5-6 latki to grupa "Zajączki".
Wszystkim dzieciom życzymy radości z odkrywania świata, wesołych zabaw i dużo koleżanek i kolegów!„Koncert życzeń dla Mamy i Taty
18 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się piękna uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty pod hasłem: „Koncert życzeń dla mamy i taty”. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Bogumiła Kukiełka powitaniem przybyłych rodziców i złożeniem im życzeń z okazji ich święta.
Mama i Tata to najpiękniejsze słowa jakie dziecko może wypowiedzieć od momentu przyjścia na świat po dorosłość, pełne wiary, nadziei i miłości w których mieści się cały świat. Dzieci z grup: „Mróweczki” i „Pszczółki” tego wyjątkowego dnia przygotowały pod kierunkiem swoich wychowawczyń oraz nauczycieli pracujących w przedszkolu - wyjątkowy pokaz artystyczny dla swoich rodziców, pełen niesamowitych wrażeń i wspomnień. Przedszkolaki zabrały rodziców w niesamowitą podróż, okraszoną pięknymi wierszami, wzruszającymi piosenkami, kolorowymi strojami, muzyką i tańcem, wyrażając w ten sposób swoje uczucia przywiązania, miłość, szacunek i wdzięczność za trud wychowania. Podczas montażu słowno - muzycznego adresowanym do Rodziców na twarzach Mam i Tatusiów gościł uśmiech, a czasem wzruszenie. Po gromkich brawach były życzenia i prezenty. Przedszkolaki w podzięce podarowały rodzicom upominki: serduszka i kwiaty pełne miłości. Na tę wyjątkową uroczystość zostały przygotowane pięknie udekorowane stoły, na których znajdował się słodki poczęstunek dla miłych gości.
Wszystkim Mamom i Tatom życzymy zdrowia, uśmiechu i pociechy z tak wspaniałych dzieci. Serdecznie dziękujemy Paniom KGW „Kukiełczanki” za współpracę. Pragniemy również podziękować Panu Wójtowi Jackowi Pawlukowi za wsparcie i zaangażowanie przy organizacji dzisiejszego wydarzenia.
5-6 latki w Magicznych Ogrodach!
14 czerwca w piękny, słoneczny dzień, uczniowie klasy 1-3 oraz 5-6 latki wybrali się na niezapomnianą wycieczkę do Magicznych Ogrodów. To niezwykłe miejsce, położone niedaleko Janowca, jest prawdziwą krainą pełną magii, przygód i wspaniałych atrakcji, które zachwyciły wszystkich uczestników.
Nasza przygoda rozpoczęła się od przyjazdu na miejsce, gdzie powitała nas piękna brama ozdobiona kolorowymi kwiatami i baśniowymi postaciami. Pierwszym przystankiem była Kraina Wróżek. Dzieci z zachwytem oglądały kolorowe kwiaty, motyle i malownicze domki wróżek. Nie zabrakło też czasu na posłuchanie opowieści o magii i przyjaźni, które przewodnik opowiadał w ciekawy sposób, angażując najmłodszych do aktywnego udziału. Jednym z najbardziej ekscytujących momentów wycieczki była wizyta w Smoczym Gnieździe. Ogromny smok, który czuwał nad swoim skarbem, wzbudził w dzieciach mnóstwo emocji. Po emocjonujących przygodach, nadszedł czas na zabawę. Dzieci bawiły się na magicznych placach zabaw, korzystały z linowych parków, huśtawek i zjeżdżalni. Była to doskonała okazja do rozładowania energii i integracji z rówieśnikami.
Wycieczka do Magicznych Ogrodów była niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Dzieci wróciły do domu pełne wrażeń, z mnóstwem zdjęć i pamiątek, a przede wszystkim z uśmiechami na twarzach. To magiczne miejsce na długo pozostanie w ich pamięci jako kraina, gdzie marzenia stają się rzeczywistością.
Dzień Dziecka
7 czerwca 2024 roku w naszej szkole odbył się wyjątkowy Dzień Dziecka dla uczniów klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych. Było to wydarzenie pełne radości, śmiechu i wspólnej zabawy, które na długo pozostanie w pamięci uczniów i przedszkolaków.
Jedną z głównych atrakcji były dmuchane zamki i zjeżdżalnie, które przyciągały tłumy dzieci. Radość i entuzjazm były nie do opisania, a dmuchane konstrukcje stały się ulubionym miejscem zabaw. Oprócz tego na dzieci czekały różnorodne gry i zabawy prowadzone przez animatora zabaw. Oczywiście, Dzień Dziecka nie mógłby się odbyć bez pysznych przekąsek. Nikt nie odszedł głodny, a uśmiechy na twarzach dzieci świadczyły o tym, jak bardzo im smakowało.
Organizacja tak wspaniałego wydarzenia nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom, którzy przyczynili się do sukcesu tegorocznego Dnia Dziecka. Wasza praca i poświęcenie sprawiły, że dzieci mogły cieszyć się niezapomnianym dniem pełnym atrakcji. Chcielibyśmy złożyć podziękowania także, Panu Wójtowi-Jackowi Pawlukowi za ogromne wsparcie i zaangażowanie w organizację dzisiejszego wydarzenia oraz wczorajszego spotkania ,,Pikniku indiańskiego”. Pana wsparcie jest dla nas niezwykle cenne i doceniamy Pana wkład w rozwój i dobro naszej społeczności.
Wioska indiańska
6 czerwca w naszej szkole odbył się piknik indiański dla uczniów klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych. Wydarzenie to było okazją do zabawy, nauki i integracji zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Przygotowania do pikniku trwały kilka tygodni. Uczniowie wraz z nauczycielami tworzyli dekoracje inspirowane kulturą rdzennych Amerykanów, takie jak pióropusze.
Na początku spotksnia głos zabrała pani dyrektor szkoły: Bogumiła Kukiełka, która przywitała wszystkich zgromadzonych, życząc udanej zabawy. Piknik rozpoczął się od uroczystego powitania plemion, podczas którego dzieci przebrane za Indian tańczyły i śpiewały piosenki. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w różnych atrakcjach takich jak: strzelanie z łuków do balonów z wodą, przejście przez kamyki, tak aby nie wpaść do rzeki oraz rzuty celne do pachołków. Największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w przeciąganie liny. Dzieci, podzielone na drużyny, mogły sprawdzić swoją siłę i współpracę zespołową, dopingując się nawzajem.
Po grach i zabawach tanecznych dzieci siadły do wspólnego posiłku inspirowanego kuchnią indiańska. Po posiłku dzieci własnoręcznie zdobiły tipi, używając farb do tworzenia kolorowych wzorów i symboli. Było to niezwykle kreatywne zajęcie, które pozwoliło uczniom wyrazić swoją wyobraźnię i zrozumieć, jak ważne były te struktury w kulturze Indian.
Piknik indiański był nie tylko świetną zabawą, ale również cenną lekcją historii i kultury. Uczniowie mieli okazję poznać i docenić bogactwo tradycji rdzennych Amerykanów, a także spędzić czas na świeżym powietrzu, aktywnie się bawiąc i ucząc. To wydarzenie z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników.
Dziękujemy Rodzicom, którzy zadbali o piękne stroje dla swoich dzieci na to wydarzenie.
Wszystkie materiały do stworzenia wioski indiańskiej zostały zakupione z ramach projektu ,,Klub Kreatywnego Dziecka" dofinansowanego przez firmę Model Opakowania w Biłgoraju.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia.
Wycieczka do ZOO
20 maja w piękny, słoneczny dzień grupa przedszkolna 5-6 latków wybrała się na wycieczkę do ZOO. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w takim miejscu, więc ekscytacja sięgała zenitu. Dzieci z zachwytem obserwowały wszystkie napotkane zwierzątka. Pantery, żyrafy, zebry, węże, małpki i wiele, wiele innych zwierząt można było podziwiać w czasie naszego wyjazdu. Wśród atrakcji nie zabrakło placu zabaw, parku linowego oraz smacznego obiadu.
Wycieczka do ZOO była dla dzieci niezwykłym doświadczeniem, które pozwoliło im nie tylko zobaczyć na żywo różnorodne gatunki zwierząt, ale także nauczyć się szacunku do przyrody. Dzięki takiemu wyjazdowi dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą w praktyczny i interesujący sposób. Tego dnia każde z nich wróciło do domu z bagażem niezapomnianych wspomnień.
ZOO to miejsce, które zawsze fascynuje i edukuje, a ta wycieczka na pewno pozostanie w pamięci dzieci na długo. Zadowolone, ale nieco zmęczone dzieci wróciły do domu.
Jesteśmy dumni z zachowania i zaangażowania dzieci podczas całej wycieczki.
Przedszkolaki na pikniku
16 maja dzieci z obydwu grup przedszkolnych wybrały się na piknik na pobliski stadion. Przedszkolaki brały udział w konkurencjach sportowych o raz w zabawach z piłką, chustą animacyjną czy z kołami hula-hop. W chwilach przerwy między zabawami, dzieci odpoczywały na kocach zajadając pizzę i gofry oraz inne przekąski. Na pikniku był też czas swobodnej zabawy z kolegami i koleżankami. Tego dnia wszystkie dzieci były radosne i uśmiechnięte.
Spotkanie z Afryką
8 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie kl. I-IV uczestniczyły w spotkaniu z panią Faustyną Wielechowską wolontariuszką Fundacji ASBiRO z siedzibą w Warszawie. Celem tej fundacji jest pomaganie oraz wsparcie edukacji poprzez naukę, rozbudowę i zaopatrzenie małych prywatnych szkół w najbiedniejszych regionach Afryki. Pani Faustyna opowiedziała o swoim dwukrotnym wyjeździe do Zambi, który był spełnieniem jej marzeń, podkreślając jednocześnie ,,że warto mieć marzenia, należy wytrwale dążyć do ich realizacji a los sprawi, że na twojej drodze staną ludzie, którzy pomogą ci je spełnić”. Dzieci zobaczyły jak wygląda codzienne życie ich rówieśników, jak mieszkają w co i czym się bawią, co jedzą, oraz to że pracują, a także jak wyglądają ich szkoły w co są wyposażone. Ciekawostką, którą usłyszały było to, że nauka w szkołach objętych wolontariatem odbywa się wyłącznie w języku angielskim oraz filmik pokazujący jak dziewczynka pięknie śpiewa piosenkę ,,Gdzie strumyk płynie zwolna…..” w języku polskim. Zdjęcia, filmy oraz przedmioty pokazane przez gościa spotkania (biżuteria wykonana przez dzieci, miseczki do jedzenia, materiały z których są szyte ubrania, ozdoby ścienne) jeszcze bardziej przybliżyły naszym dzieciom kulturę i tradycje tego kraju. Pokazały również jaki ogromny zapał i motywacje mają dzieci tam do nauki, która w przyszłości pozwoli im zmienić swoje życie na lepsze. Podzieliła się również swoją refleksją z tych podróży, że radość okazywana przez dzieci z Afryki i w Polsce jest taka sama a różnica polega na tym, że dzieci w Afryce mając tak niewiele potrafią cieszyć się z rzeczy dla nas nieużytecznych. Podkreśliła również, że doświadczenia wyniesione z bycia wolontariuszem to ogromna radość pomagania innym szczególnie dzieciom ale także zmiana perspektywy patrzenia i doceniania jak wiele my posiadamy.
Dziękujemy pani Faustynie Wielechowskiej za przyjęcie zaproszenie i pokazanie pięknej prezentacji z podróży do Afryki, która była dla nas bardzo pouczającą lekcją.
Życzenia Wielkanocne
„Patrzcie, ile na stole leży pisanek! Każda ma oczy malowane, naklejane. Każda ma uśmiech kolorowy i leży na stole grzecznie, żeby się nie potłuc przypadkiem w dzień świąteczny. Ale pamiętajcie! Pisanki nie są do jedzenia! Z pisanek się wyklują świąteczne życzenia.” (Pisanki D. Gellner)
Kolorowych jajeczek, Rozczochranych owieczek, Rozkicanych króliczków, Pyszności w koszyczku I mokrego ubranka W dniu świątecznego lanka! Wesołych Świąt Wielkanocnych życzą: Nauczyciele pracujący w oddziałach przedszkolnych
„Doktor i jego zwierzęta”
25 marca przedszkolaki z grupy ,,Pszczółek" wybrały się wraz z opiekunami na przedstawienie teatralne „Doktor i jego zwierzęta” wystawione przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Spektakl ukazał dzieciom życzliwą postawę głównego bohatera, zarówno w stosunku do ludzi jak i zwierząt. Podkreślił istotną rolę przyjaźni w życiu człowieka, a także rolę bezinteresownej pomocy, szacunku i tolerancji.
Było to piękne, barwne widowisko połączone ze świetną muzyką.SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ
W tym roku szkolnym w naszej szkole postanowiliśmy hucznie przywitać wiosnę. W związku z tym w dniach 18.03 – 22.03 Samorząd Uczniowski zorganizował akcję pod nazwą „Szalony wiosenny tydzień”. Poniedziałek rozpoczęliśmy od znanego już nam „Dnia bez plecaka”. Jak co roku tak i tym razem uczniowie zadziwili swoją pomysłowością, zastępując tradycyjne plecaki wiaderkami, zabawkami, walizkami i wieloma innymi przedmiotami. Wtorek świętowaliśmy pod nazwą „Dzień na opak”. Każdy miał swój własny pomysł na ten dzień, większość uczestników przyszła ubrana w rzeczach odwróconym na złą stronę, niektórzy założyli odzież „tył na przód”, nie brakowało też osób w butach „na opak”. Kolejny dzień tygodnia – środa to „Dzień na zielono”, ponieważ to właśnie ten kolor najbardziej kojarzy nam się z wiosną. Na korytarzach naszej szkoły dało się zauważyć przewagę różnych odcieni pięknej, uspokajającej zieleni. Akcja przypadła do gustu nie tylko uczniom ale także nauczycielom. W czwartek jak co rogu na znak solidarności z osobami chorymi na Zespół Downa wszyscy założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary, będące synonimem niedopasowania społecznego z jakim borykają się osoby ze wspomnianym schorzeniem. Wierzymy, że nawet drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów. Ostatnim dniem naszego szalonego tygodnia był „Dzień szalonej fryzury”. To zupełna nowość wśród dni tematycznych w naszej szkole. Dzień wzbudził ogromnie zainteresowanie nie tylko wśród dziewczynek ale także chłopców a nawet nauczycieli. Każda fryzura zachwycała, były koki, warkocze, peruki i różne kolory na głowach uczestników. Bardzo dziękujemy wszystkim za przyłączenie się do naszej akcji i zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego Szalonego tygodnia.
Szalony wiosenny tydzień w grupie 3-4 latków
Szalony wiosenny tydzień w grupie 5-6 latków
Pierwszy dzień wiosny w grupie „Mróweczki”
„Przyszła Pani Wiosna, To pora roku jest radosna, Słońcem świat okryła I szarą zimę przegoniła…”
W czwartek 21 marca grupa 3-4 latków świętowała Pierwszy dzień wiosny. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia i palenia Marzanny. Najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Przedszkolaki radośnie maszerowały z Marzanną w radosnych nastrojach z wiosennymi ozdobami. Następnie dzieci obserwowały palącą się Marzannę i wołały: „Zgiń, przepadnij Zimo!”, a gdy cała kukła się spaliła, wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę; „Przyszła Pani Wiosna”. Przedszkolaki na spacerze zaobserwowały także wiele oznak wiosny, a były to: pąki listków na krzewach liściastych, kwitnące bazie i forsycje, zieloną trawę oraz wysłuchiwały śpiewu ptaków. Wszyscy z uśmiechami na buziach w promieniach wiosennego słońca powróciliśmy do przedszkola.
Wiosna, wiosna!
Grupa ,,Pszczółki” wraz z uczniami klas I-III pożegnała zimę i przywitała wiosnę. Dzieci czekały na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowywała wiosenne stroje i dekoracje.
Na korytarzach od rana było kolorowo i wesoło. Po dwóch lekcjach nauki rozpoczęły się obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Pierwszym punktem programu była sesja zdjęciowa.
Następnie odbył się przemarsz ulicami naszej miejscowości z przygotowanymi wiosennymi transparentami i innymi rekwizytami, takimi jak: wianki, kapelusze, bukiety i opaski. Na koniec symbolicznie pożegnaliśmy zimę paląc tradycyjną ,,Marzannę” wykonaną z ekologicznych materiałów. Piękna pogoda, dobre humory, tańce do znanych piosenek na świeżym powietrzu sprawiły, że dzień ten był wyjątkowy!
Ogródek na parapecie
Pod koniec lutego przedszkolaki z grupy „Mróweczki” posadziły swoje roślinki. Każdy przedszkolak przyniósł ze sobą doniczkę, ziemię i cebulkę kwiatową. Na początku zajęć dzieci dowiedziały jaki jest cykl rozwojowy kwiatów cebulowych i oraz zapoznały się ze sposobem pielęgnacji roślin. Następnie nastąpił pokaz sadzenia roślin, po czym przedszkolaki na specjalnie przygotowanym stanowisku rozpoczęły samodzielne sadzenie. Wszyscy radośnie i z zapałem zabrali się do pracy. Nasi „mali ogrodnicy” zasadzili: tulipany, szafirki, frezje, mieczyki oraz inne kwitnące kwiaty. Codziennie z wielką ciekawością przedszkolaki obserwowały kącik przyrodniczy i podlewały swoje kwiaty. Dzieci czekają na to aby ich roślinka zakwitła. Widać, iż dzieci bardzo dobrze dbały o swoje roślinki ponieważ pięknie rosną, a nawet niektóre zakwitły.
Dzień Dziewczynek i Chłopców
8 marca w naszych oddziałach przedszkolnych zarówno dziewczynki jak i chłopcy obchodzili swoje święto. W tym szczególnym dniu wszystkie przedszkolaki otrzymały życzenia i upominki. Jedną z atrakcji było pozowanie do fotobudki - dziewczynki zamieniły się w Super dziewczynę, a chłopcy w Super chłopaka. Były także tańce przy utworach muzycznych oraz słodki poczęstunek. Przedszkolaki z grup - „Pszczółki” i „Mróweczki” otrzymały pamiątkowe kubeczki i medale. To był piękny i uroczysty dzień dla każdego dziecka, na pewno pozostanie długo w naszej pamięci.
KOLEJNE CZYNNOŚCI REKRUTACJI DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH NA ROK SZKOLNY 2024/ 2025
*11 marca 2024r. (w poniedziałek) podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia.
Listy zostaną wywieszone na drzwiach oddziałów przedszkolnych.*W dniach 12- 15 marca 2024r. (wtorek- piątek) należy złożyć potwierdzenie woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia- druki do pobrania w sekretariacie szkoły (i w załączeniu).
*18 marca 2024r. podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/ 2025
potwierdzenie_woli-_oswiadczenie.docx
Podziękowanie
Nauczyciele z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Tereszpolu – Kukiełkach bardzo serdecznie dziękują przedsiębiorcom z Tereszpola Kukiełek, którzy zasponsorowali zakup strojów dla dzieci przedszkolnych na kwotę 900 zł. Za przekazane pieniądze zostało zakupionych 13 spódniczek oraz 13 bluzek a także 4 pary baletek. Zakupione stroje będą służyły dzieciom podczas różnych występów przedszkolnych, szkolnych oraz środowiskowych podnosząc ich walor estetyczny i wizualny.
Sponsorzy to: Artur Zubala, Tomasz Kurzyński, Marian Puźniak, Albert Wróbel.
Podziękowania składamy również rodzicowi pani Monice Denkiewicz, która osobiście zaangażowała się w pozyskanie sponsorów.
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych
na rok szkolny 2024/ 2025Składanie wniosków:
- w dniach od 19 lutego do 1 marca 2024r.
- dotyczy również dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych w obecnym roku szkolnym
Druki wniosków do pobrania w sekretariacie
wniosek_o_przyjecie_do_przedszkola_publicznego_2024-25.doc
„Ogród miłości dla Babci i Dziadzia”
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. W podziękowaniu za Ich wielkie serca 16 lutego w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia. Pani dyrektor Bogumiła Kukiełka powitała wszystkich przybyłych gości oraz złożyła im życzenia. Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i czułości. Dzieci z grupy „Mróweczki” i „Pszczółki” przygotowały występy artystyczne - prezentując wiersze, scenki z dawnego wiejskiego życia, piosenki i tańce. Na uroczystość przybyły również panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tereszpola-Kukiełek, które zaśpiewały piosenki ludowe. Na koniec części artystycznej wnuczęta obdarowały swoich bliskich pięknymi upominkami oraz zaśpiewały „Sto lat” babciom i dziadziom. Następnie dzieci wraz z rodzicami zaprosiły gości na słodki poczęstunek.
Dziękujemy Babciom i Dziadkom za tak liczne przybycie, a Rodzicom za pomoc i zaangażowanie przy organizacji tej wspaniałej uroczystości. Dziękujemy KGW „Kukiełczanki” za współpracę i piękny występ.
Walentynowy dzień przyjaźni
14 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Walentynki”. Dzieci z radością wysłuchały pogadanek na temat miłości i przyjaźni. Przedszkolaki otrzymały również serduszkowe upominki. Dzień ten upłyną w bardzo miłej atmosferze.
Bal Karnawałowy w grupie 3 i 4-latków
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci 25 stycznia podczas balu karnawałowego. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych zabawach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci dzieci z grupy „Mróweczki”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zorganizowanie poczęstunku oraz za pomoc w organizacji balu.galeria zdjęć
Sukcesy naszych przedszkolaków!
12 stycznia w Stanisławowie odbył się konkurs kolęd i pastorałek w ramach ,,Stanisławowskich Spotkań z Kolędą” było już to XVII takie spotkanie, na którym dzieci i uczniowie w wieku od 3 do 15 lat mogą zaprezentować swoje zdolności wokalne. Naszą szkołę reprezentowały dzieci z grupy przedszkolnej ,,Pszczółki” w kategorii solistów oraz zespołów. Wywalczyły one czołowe miejsca: w kategorii solistów I miejsce zdobyła Emilia Wołyniak śpiewając pastorałkę ,,Pachnie świętami”. Jest to ogromny sukces, ponieważ aż 13 uczestników występowało w tej kategorii. W kategorii zespoły wyśpiewana przez dzieci pastorałka ,,Podniebna rozmowa” dała im II miejsce. W skład zespołu wchodziły dzieci: Krystian Strzałka, Emilia Wołyniak, Blanka Bury, Aleksandra Zygmunt, Piotr Wrzosek, Jagoda Beba, Julia Kurzyńska, Milena Denkiewicz oraz Wiktor Kula. Cieszymy się bardzo z sukcesów naszych przedszkolaków, dziękujemy serdecznie rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do konkursu.
Coraz bliżej Święta Bożego Narodzenia
Grudzień to dla dzieci wyjątkowy czas, gdzie mogą poznać tradycję Świąt Bożego Narodzenia i poczuć „magię świąt”. Przez ostanie dni przedszkolaki radośnie przygotowywały się do zbliżających się świąt - dzieci poznały polskie tradycje Świąt Bożego Narodzenia, obejrzały film edukacyjny, nauczyły się śpiewać tradycyjne kolędy i pastorałki, wykonały ozdoby świąteczne, wspólnie ubrały choinkę, wysłuchały opowiadań i wierszy o tematyce zimowo-świątecznej oraz wykonały stroik świąteczny. Przedszkolaki w uczestniczyły także w akademii szkolnej, gdzie obejrzały z zaciekawieniem „Jasełka Bożonarodzeniowe”, śpiewały kolędy i wysłuchały fragmentu Pisma Świętego oraz podzieliły się wspólnie opłatkiem. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim naszym przedszkolakom.
,,Inspirowani naturą”
21 grudnia 2023 r. nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów dla uczniów klasy I, II oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych za udział w konkursie plastycznym pt. "Inspirowani naturą. Dwie dekady twórczego działania dla ochrony przyrody", zostały zrealizowane w ramach XX Jubileuszowego Przeglądu Prac Plastycznych "Śladami Aleksandry Wachniewskiej, malarki i orędowniczki ochrony przyrody Roztocza". Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów. Do konkursu uczniów przygotowywały panie: Anna Nizio, Małgorzata Kurzyńska, Ewa Furlepa, Anna Kapuśniak i Monika Kurzyńska.
Wyjazd do kina Stylowy w Zamościu
Grudzień to idealny czas na wyjazd integracyjny. Klasy 0, I, II i III wybrały się do kina w Zamościu na bajkę „Życzenie” -animowaną komedię muzyczną od Walta Disneya.
Bajka porwała widzów do magicznego królestwa Rosas, którego władca posiada moc spełniania życzeń. Młoda dziewczyna Asha wypowiada życzenie tak potężne, że odpowiada na nie kosmiczna siła – gwiazdka o ogromnej mocy.
Wszyscy z dużą uwagą i zainteresowaniem oglądali bajkę. Na pytanie, czy wycieczka Wam się podobała? Dzieci głośno i zgodnie powiedziały: tak! Film dostarczył przedszkolakom dużą dawkę zabawy i pozytywnych emocji.
Spotkanie z Policją!
12 grudnia uczniowie klas I-III oraz oddziały przedszkolne uczestniczyli w spotkaniu z policjantką z Komisariatu Policji w Biłgoraju. Dzieci miały okazję porozmawiać z gościem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Policjantka zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówiła sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się.
Spotkanie odbyło się w w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka, dofinansowanego ze środków rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.
Leśny święty Mikołaj odwiedza przedszkolaków
6 grudnia był dla przedszkolaków dniem pełnym miłych wrażeń i niespodzianek. Jedną z nich było spotkanie z Panem Andrzejem Borowcem Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wraz z współpracownikami. Celem wizyty było przekazanie naszym grzecznym przedszkolaczkom prezentów od Leśnego św. Mikołaja, który przejeżdżał przez Tereszpolskie lasy i poprosił o pomoc w dostarczeniu prezentów dzieciom z gr. ,,Mróweczki „ i ,,Pszczółki. W czasie spotkania dzieci zobaczyły jak wyglądają stroje leśników, dowiedziały się na czym polega ich praca i jakie korzyści daje nam las. Dzieci miały okazję wykazać się także swoją wiedzą, wymieniając zabawki, przybory, przedmioty wykonane z drewna znajdujące się w sali przedszkolnej. Spotkanie dostarczyło dzieciom wiele radości i pozytywnych wrażeń.
Spotkanie ze strażakami
7 grudnia dzieci z naszego przedszkola miały okazję spotkać się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej z Tereszpola-Kukiełek. Spotkanie odbyło się w ramach rządowego Programu „Razem bezpieczniej”, które zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol. Na początku przedszkolaki wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną. Strażacy zaprezentowali niezbędne wyposażenie do udzielenia pierwszej pomocy oraz zapoznali ich z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego do udzielenia pierwszej pomocy. Przedszkolaki doskonale już wiedzą, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych czy powodzi. Dzieci oglądały także stroje strażaków, sprzęt oraz miały możliwość przymierzenia hełmu strażackiego i maski przeciwgazowej. Dzięki takim spotkaniom dzieci poznają i szanują ciężką i odpowiedzialną pracę strażaków; wiedzą jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo, kształtują odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach; zaznajamiają się z sytuacjami, w których powinny korzystać z numerów alarmowych. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały strażakom za poświęcony czas, przekazanie cennych informacji.
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Dzieci specjalnie na ten dzień ubrane w czerwone sweterki i bluzki, sukienki oraz czapki nasłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe i ciekawe, a gdy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Święty Mikołaj - wszystkim przedszkolakom wręczał prezenty. Za otrzymane upominki dzieci z grupy „Mróweczki” odwdzięczyły się pięknie zaśpiewaną piosenką, natomiast przedszkolaki z grupy „Pszczółki” zaśpiewały i zaprezentowały układ taneczny. Wyczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo radosnej atmosferze i przyniosła naszym grzecznym przedszkolakom wiele radości. Na koniec spotkania dzieci pożegnały Mikołaja obiecując, że przez następny rok postarają się być bardzo grzeczne. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za współpracę i pomoc w zorganizowaniu Mikołajek w przedszkolu.
W ramach obchodów Dnia Patrona zorganizowany został konkurs plastyczny. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy na temat " Podróże z Henrykiem Sienkiewiczem". Komisja w składzie Małgorzata Kurzyńska, Anna Nizio, Ewa Furlepa dokonała oceny prac kategorii klas 1-3 oraz klas 4-6. Natomiast prace dzieci z oddziałów 3-4 i 5-6 latków oceniały Monika Kurzyńska oraz Anna Kapuśniak. Wyniki w oddziałach przedszkolnych przedstawiają się następująco:
3-4 latki nagrodzeni: Nikodem Margol, Julian Kimak, Julia Dobosz, Hanna Puźniak, Jakub Zubala, Blanka Blicharz
5-6 latki
1 MIEJSCE- Milena Denkiewicz, Emilia Wołyniak
2 MIEJSCE- Fabian Marzec, Bartłomiej Chmiel
3 MIEJSCE- Jagoda Kozina, Wiktor Kula, Patrycja Obszyńska
Gratulujemy wszystkim przedszkolakom! Nagrody zostaną wręczone wkrótce.
Dzień Pluszowego Misia
"Klawy do zabawy, zwyczajny z wystawy, Łagodny i wesoły, niesforny, mały miś. Radosny i kochany, maluchom oddany, Odważny i wesoły, nieduży śmieszny miś. Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest! Dorotka, Adaś i Justysia, wesoło wszyscy bawmy się!"
(refren piosenki "Pokochaj pluszowego misia!")
1 grudnia przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem – misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, opowiadały o swoich przytulankach, wspólnie ze swoimi misiami tańczyły przy utworach muzycznych: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie", „Pokochaj pluszowego misia”. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, była również słodka degustacja przysmaku misia - miodu. Starszaki wykonały misiowe opaski, maluszki otrzymały pamiątkowe dyplomy. Wszyscy Przyjaciele Pluszowego Misia otrzymali upominki. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu i radosnej wspólnej zabawy. Nasze wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Przedszkolaki na Dniu Patrona Szkoły
24 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w obchodach Dnia Patrona Szkoły pod hasłem „Podróż z Sienkiewiczem przez karty powieści. Na początku uroczystości przedszkolaki odświętnie ubrane, razem z wychowawczyniami zebrały się w sali gimnastycznej. Następnie razem z całą społecznością szkolną odśpiewały Hymn Szkoły. Wszystkie dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały inscenizacje przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej: „Jak Nel Stasia szukała…” i „A my to podróżujemy” oraz piękne układy taneczne. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały również przemówienia Pani dyrektor Bogumiły Kukiełki oraz przemówień zaproszonych gości. Ostatnim punktem uroczystości była biesiada - wspólny poczęstunek. Dzień Patrona szkoły dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń. A starszaki i maluszki zdały egzamin z pięknego zachowania się podczas całej uroczystości.
Dziękujemy serdecznie rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości Dnia Patrona.
,,Pszczółki" w teatrze"
23 listopada uczniowie klas I-III oraz starsza grupa przedszkola wybrali się do Biłgorajskiego Centrum Kultury na spektakl Teatru Profilaktycznego ALERT pt. "Shrek". Przedstawienie pokazało dzieciom jak ważne jest w życiu poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego. Z pomocą zabawnego i uroczego w swym nieokrzesaniu ogra ukazano, że świat jest ciekawy i piękny w swej różnorodności, że nie należy się przed nim zamykać, ale poznawać go, bo dzięki temu staniemy się wewnętrznie bogatsi.
Profilaktyczny Konkurs Plastyczny
Co wolno, a czego nie wolno robić poruszając się po drodze oraz jak bezpiecznie się bawić - to tematy jakie były realizowane w klasie pierwszej oraz obydwu oddziałach przedszkolnych. Podsumowaniem tych zajęć był udział w konkursie profilaktycznym pt. "Bezpieczne dziecko - szczęśliwe dziecko ". Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej ukazującej bezpieczeństwo oczami dzieci.
Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i oryginalnością. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały panie wychowawczynie: Anna Nizio, Małgorzata Kurzyńska, Ewa Furlepa oraz Monika Kurzyńska.
Nagrody za udział w tym konkursie zostały zakupione ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tereszpolu.
23 Wojewódzki Finał Konkursu Piosenki "Moja wiara, moja miłość"
Emilka Wołyniak z grupy przedszkolnej ,,Pszczółki” wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Religijnej ,,Moja wiara, moja miłość”, zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu. Konkurs przebiegał II etapowo. I etap miał formę online, polegał na nagraniu występu i przesłaniu materiału video. 10 listopada otrzymaliśmy bardzo miłą informację o zakwalifikowaniu się Emilki do Koncertu Finałowego, który odbył się 15 listopada. Do II etapu przeszło 24 uczestników spośród 150. W kategorii ,,Przedszkole” Emilka zdobyła wyróżnienie za wykonanie piosenki ,,Przyjdź jak deszcz”. Gratulujemy Emilce sukcesu i życzymy wytrwałości w rozwijaniu zdolności wokalnych. Dziękujemy osobom, które pomagały w przygotowaniu Emilki do występów w I i II etapie konkursu, panu Jerzemu Strzałce, paniom Małgorzacie Kurzyńskiej i Monice Kurzyńskiej oraz mamie Emilki pani Kindze Wołyniak.
„Tajemniczy Skrzat”
14 listopada 2023 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I–III naszej szkoły obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „Tajemniczy Skrzat” przygotowane przez aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Bohaterką bajki jest mała, nadpobudliwa dziewczynka o imieniu Lena, która ma problem z rozładowaniem swojej ogromnej energii, a zapracowani rodzice nie zawsze mają czas, aby się nią zajmować. Nudząc się popołudniami spędza cały swój wolny czas na telefonie. Tak jest do czasu, aż niespodziewanie odwiedza ją tajemniczy skrzat Franek.
Bajka o Lence i skrzacie Franku zwraca uwagę na problemy współczesnych dzieci, które cierpią na brak wspólnej zabawy z rówieśnikami i brak przebywania na świeżym powietrzu. Najczęściej ich jedyną rozrywką jest oglądanie filmików na telefonie lub granie na konsolach.
Przedstawienie odbyło się dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol za co serdecznie dziękujemy.
Narodowe Święto Niepodległości
10 listopada 2023 r. przedszkolaki z naszych wzięły udział w uroczystej akademii z okazji 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na początku przedszkolaki z całą społecznością szkolną, przyjmując właściwą postawę odśpiewały Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie dzieci z zainteresowaniem obejrzały część artystyczną zaprezentowaną przez kolegów i koleżanki ze starszych klas. Dzieci z radością i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły także w zajęciach z wychowawcami, których celem było kształtowanie miłości i przywiązania do ojczyzny, jej tradycji, kultury oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Wszystkie przedszkolaki wykonały na tę uroczystość kotyliony w barwach ojczystych. Na zajęciach plastycznych „Mróweczki” zrobiły „Serce dla Polski”, przedszkolaki z grupy „Pszczółki” wspólnie wykonały „Flagę Polski”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach i zajęciach dzieci od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu.
Kochana mamo, kochany tato
3 listopada w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt. „Kochana mamo, kochany tato” zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol. W konkursie wzięło udział 17 uczestników z obydwu grup przedszkolnych. Celami konkursu było przede wszystkim rozwijanie zdolności recytatorskich i językowych oraz prezentacja umiejętności artystycznych. Wszyscy uczestnicy spisali się na medal i za piękną recytację otrzymali gromkie brawa, pamiątkowe dyplomy i nagrody. Komisja w składzie: pani Magdalena Marzec i pani Ewa Zajmała - wyłoniła następujących zwycięzców:Kategoria 3-4 latki
I Miejsce: Julia Dobosz, Hanna Puźniak, Aleksander Kurzyński, Julian Kimak, Blanka Blicharz
Kategoria 5-6 latki
I Miejsce: Banka Bury, Krystian Strzałka
II Miejsce: Emilia Wołyniak, Mikołaj Potocki
III Miejsce: Jagoda Beba, Emilia Brzyska
Wyróżnienie: Aleksandra Zygmunt, Milena Denkiewicz
Dzień Dyni
31 października w naszych przedszkolu odbył się „Dzień Dyni”. Dzieci z grupy „Pszczółki” i z grupy „Mróweczki” uczestniczyły w zajęciach, podczas, których poznały bardzo zdrowe i dorodne warzywo jakim jest dynia. Tego dnia, każdy przedszkolak ubrany był na pomarańczowo, żółto lub czerwono i przyniósł ze sobą do przedszkola dynie. Na zajęciach dzieci dowiedziały się jak zbudowana jest dynia i co można z niej przyrządzić - zupę, ciasto, pieczywo, przetwory i soki. Odbył się także pokaz dyń, którym dzieci wcześniej namalowały wesołe buzie. Przedszkolaki kolorowały, liczyły i opisywały dynie na przygotowanych kartach. Maluszki wspólnie wykonały pracę plastyczną: „Wesoła dynia”, natomiast starszaki przygotowywały składniki na „Zupę dyniową”, którą ugotowały i zjadły ze smakiem. Dużą atrakcją dla dzieci była dekoracja z dyń i strachów na wróble, gdzie przedszkolaki z radością pozowały do zdjęć. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń i radości dla wszystkich.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za zorganizowanie pięknych strojów i ubrań dla swoich dzieci oraz za dostarczenie dyń.
Witaminowa sałatka owocowa
Przedszkolaki z grupy „Mróweczki” własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Przyniosły różne świeże owoce: jabłka, gruszki, śliwki, maliny, brzoskwinie, winogrona - wszystkie z polskich ogrodów i sadów. Przedszkolaki miały soczyste minki na widok tak smakowitych owoców. Na początku dzieci wraz z wychowawczynią wspólnie omówili czynności należące do etapów przygotowywania sałatki. Były to kolejno: przygotowywanie miejsca pracy, zakładanie fartuszków, mycie rąk i owoców, krojenie składników oraz mieszanie elementów sałatki owocowej. Dzieci chętnie podjadały owoce już w trakcie krojenia, a przygotowaną sałatkę zajadały z wielkim apetytem. Dzisiejsze zajęcia kulinarne dostarczyły dzieciom wielu wrażeń smakowych i dotykowych.
Spotkania czytelnicze
3 października w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol odbyło się pierwsze spotkanie czytelnicze. Na początku spotkania przedszkolaki z grup: „Mróweczki” i „Pszczółki” z zainteresowaniem wysłuchały czytanej bajki, a następnie wszystkie dzieci dostały od pań na pamiątkę upominek – książkę. Na koniec przedszkolaki wypożyczyły wybrane przez siebie książeczki. Dzieci z uśmiechami na twarzy pożegnały miłych gości i zaprosiły panie na spotkanie w następny wtorek.
Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Zajmale i Pani Magdalenie Marzec za serdeczność i współpracę z naszymi oddziałami przedszkolnymi.
Pani Jesień w przedszkolu
25 września odwiedziła przedszkolaków Pani Jesień, która była przystrojona w piękną suknię i kapelusz wraz z koszem pełnym darów. Zarówno „Pszczółki” jak i „Mróweczki” były mile zaskoczone wizytą niespodziewanego gościa. Podczas spotkania dzieci z radością zatańczyły w kółeczku wspólnie z „Panią Jesienią”. Przedszkolaki z chęcią omówiły charakterystyczne symbole nowej pory roku oraz z łatwością rozwiązały zagadki. Na koniec spotkania „Pani Jesień” obdarowała dzieci zdrowymi jabłkami. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze spotkać Panią Jesień… może w okolicy przedszkola na spacerze lub w lesie.
Dzień przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto we czwartek - 21 września. W tym dniu było bardzo wesoło. W każdej sali rozbrzmiewała muzyka z dziecięcymi przebojami i radosne okrzyki dzieci. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły w swoich salach. Dzieci otrzymały pamiątkowe medale, dyplomy i słodki upominek.
Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci,
aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach,
każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Niech Wasze marzenia się spełniają !!!
Piotruś Pan
20 września 2023 r. starsza grupa przedszkolna wybrała się na spektakl pt. ”Piotruś Pan” do Biłgorajskiego Centrum Kultury. W czasie wycieczki dzieci obejrzeły fascynujące przedstawienie o chłopcu pochodzącym z Nibylandii. Uczniowie wraz z aktorami przenieśli się do świata wiecznego dzieciństwa i poznali zabawne historie „Piotrusia Pana” i jego towarzyszy.
„Piotruś Pan” to opowieść o czarodziejskiej, beztroskiej krainie, w której nikt nie może dorosnąć, a życie jest nieustającą przygodą. Jednak nawet w tej krainie czyhały niebezpieczeństwa, dlatego uczniowie mieli okazję towarzyszyć bohaterom w czasie walki z piratami, dowodzonymi przez strasznego Kapitana Haka.
Pierwsze dni w przedszkolu
„Ja chodzę tam co dzień, obiadek dobry jem, a po spacerze w sali wesoło bawię się, kolegów dobrych mam, nie jestem nigdy sam przedszkole domem drugim jest.” Hity Maluszka, „Przedszkole drugi dom”
My „Maluszki” i „Starszaki” czas w przedszkolu miło spędzamy, bo tu przyjaciół swoich mamy. Każdy dzień w przedszkolu to nowe doświadczenia i wyzwania. Bawimy się wesoło w naszych salach, dużo tańczymy, śpiewamy, a przy tym dużo się uczymy!
“Czy słońce na niebie, czy deszcz z nieba leci,
Idą do przedszkola z rodzicami dzieci.
W przedszkolu zabawek i książek bez liku,
Każdy ma tam miejsce przy małym stoliku.
Razem z naszą Panią, pilnie się uczymy.
Gdy czas na zabawę, chętnie się bawimy…”B. Szelągowska
4 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2023/2024 w oddziałach przedszkolnych. Na początku spotkania dzieci wraz z rodzicami powitała Bogumiła Kukiełka – dyrektor szkoły. Pani dyrektor przedstawiła wychowawców grup i nauczycieli. Następnie przedszkolaki wyruszyły do swoich sal przedszkolnych, gdzie spotkały zarówno swoich dobrze znanych kolegów, jak i całkiem nowych. Wychowawcy grup zapoznali rodziców z organizacją pracy w przedszkolu.
Wszystkim naszym kochanym Przedszkolakom życzymy, aby ten rok szkolny przyniósł wiele nowych przygód, radości z nauki, beztroskiej zabawy i uśmiechu od ucha do ucha. Rodzicom życzymy dużo cierpliwości, satysfakcji i zadowolenia z dokonań swoich dzieci.
Wakacje!
ZAKOŃCZENIE ROKU
Dnia 23.06.2023r. w naszych oddziałach przedszkolnych odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. Dzieci z grupy „ Delfinki” i „Rybki” pożegnały część kolegów i koleżanek , które po wakacjach pójdą do pierwszej klasy; recytując wiersze i śpiewając piosenki. Wszystkie przedszkolaki z rąk PANI DYREKTOR otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz birety absolwenta przedszkola.
Dziękujemy Pani Monice Kurzyńskiej za wykonaną sesję zdjęciową podczas uroczystości oraz Panu Jerzemu Strzałce za nadzór i obsługę sprzętu nagłaśniającego.
Przedszkolakom życzymy udanych i radosnych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
„PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA”
„Dzień MAMY I TATY”
6 czerwca w naszej szkole w oddziałach przedszkolnych odbyły się przepiękne uroczystości : „ Pasowanie na przedszkolaka” oraz „ Dzień Mamy i Taty”. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Bogumiła Kukiełka powitaniem przybyłych rodziców i złożeniem im życzeń z okazji ich święta.
W pierwszej części artystycznej dzieci z grup przedszkolnych „ „Delfinki” i „Rybki” pokazały jak wiele się nauczyły uczęszczając do przedszkola w roku szkolnym 2022/2023. Udowodniły, że przedszkole to wspaniała sprawa, gdzie jest zabawa i kolegów gromada. Pokazały również, że znają zasady dobrego wychowania , potrafią tańczyć, śpiewać, recytować wiersze, rysować, liczyć, a starszaki znają też literki, a także potrafią odpowiadać na pytania w języku angielskim. Wymienione powyżej umiejętności dzieci zaprezentowały między innymi w interpretacji ruchowej piosenki ‘ Dużo umiem, dużo wiem”, w tańcu „Bratnie dusze” oraz w dialogu w języku angielskim.
Po występach pani dyrektor oceniła wiedzę i umiejętności przedszkolaków stwierdzając, iż wszystkie zdały przedszkolny egzamin i zasłużyły na uroczysty „akt pasowania na młodszego i starszego przedszkolaka ołówkiem niezwykłym i zaczarowanym”. Rodzice również nagrodzili swoje pociechy za przepiękną lekcję „jak być wzorowym przedszkolakiem” wręczając na ręce wychowawców grup, prezenty w postaci zabawek.
W drugiej części uroczystości dzieci podziękowały swoim rodzicom za trud włożony w ich wychowanie inscenizując scenkę „ Mama i Tata na L 4 „ w której pokazały jak wygląda codzienna praca związana z „ byciem rodzicem”. Następnie dzieci wyśpiewały życzenia swoim Mamom i Tatom w piosenkach; ‘Kochana Mamo, kochany Tato jak dobrze, że Was mam”, oraz „Rodzina” w języku angielskim, a także w tańcach: „Dla mamy i taty” i „Taniec serduszek”. W ten sposób dzieci pokazały swoim rodzicom jak mocno dziecięce serduszka ich kochają.
Po przepięknym występie artystycznym nastąpił bardzo wzruszający moment w którym to dzieci zaśpiewały „Sto lat” i wręczyły upominki swoim kochanym rodzicom.
Uwieńczeniem uroczystości był poczęstunek dla rodziców i dzieci w czasie którego nieocenioną pomoc wniosły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „ Kukiełczanki” : p. Maria Biernat, p. Dorota Kozyra, p. Dorota Kołodziej oraz p. Dorota Kiszczak.
Również pragniemy gorąco podziękować pani Monice Kurzyńskiej za wykonaną sesję zdjęciową i zamieszczenie zdjęć z uroczystości na stronie szkoły. Składamy także podziękowania panu Jerzemu Strzałce za nadzór i obsługę sprzętu nagłaśniającego.
Ponadto dziękujemy wszystkim innym osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: paniom sprzątaczkom, kucharkom, panu konserwatorowi, uczniom oraz jak zwykle nieocenionym rodzicom.
Gościnny występ
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kukiełczanki” zaprosiły dzieci z przedszkola wraz ze swoimi paniami , aby gościnnie się zaprezentowały w części artystycznej w budynku Remizy Strażackiej w Tereszpolu – Kukiełkach. W niedzielne popołudnie dzieci przedstawiły spektakl pt. „Jak to babcia i dziadzio byli jeszcze mali”. Wyrecytowały wiersze, zaśpiewały piosenki pt. „Powiedz Babciu, powiedz Dziadku”, „ Pytania do babci i Dziadzia” oraz zaśpiewały piosenkę o rodzinie w języku angielskim. Nie zabrakło także tańców w wykonaniu małych artystów m.in. „Czerwone Jabłuszko”, „Walc”, taniec dziewczynek z szarfami oraz taniec współczesny do piosenki pt. „ Bratnie Dusze”.
Przedszkolaki zostały bardzo gościnnie przyjęte przez publiczność; nagradzane kilkukrotnie gromkimi brawami. Na twarzach seniorów widać było wzruszenie, radość i zadowolenie z tego, że takie maluszki, a tak pięknie potrafią wystąpić.
Dziękujemy Pani Monice Kurzyńskiej za wykonywane zdjęcia podczas uroczystości; Panu Jerzemu Strzałce za obsługę sprzętu nagłaśniającego oraz rodzicom za współpracę.
DZIEŃ DZIECKA
Dzień dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci. Jest to dzień pełen radości i zabawy. Przedszkolaki dostały prezenty w postaci słodkości, baniek mydlanych i rewelacyjnych okularków przeciwsłonecznych. Na przedszkolnym boisku uśmiechów i zadowolenia na dziecięcych twarzach nie było końca, dzieci z dużym zadowoleniem biegały i puszczały przezroczyste bańki.
Dziękujemy rodzicom za upominki oraz Panu wójtowi Jackowi Pawlukowi za pyszne cukierki.
Konkurs piosenki powstańczej "W Krwawym Polu"
28 maja na Wzgórzu Polak w Panasówce odbył się konkurs piosenki powstańczej "W Krwawym Polu". Uczestniczyli w nim przedszkolaki z naszej szkoły. Czterolatków reprezentowały: Julia Kurzyńska, Aleksandra Zygmunt oraz Jagoda Beba, natomiast w starszej grupie wystąpili: Julia Beba, Bartłomiej kukiełka, Emilia Wołyniak i Krystian Strzałka. Wokalistów oceniała komisja w składzie: ks. Janusz Dudzicz - proboszcz parafii pw. M.B. Częstochowskiej w Tereszpolu, Izabela Zaręba - muzykoterapeuta, chórzystka w chórze kościelnym "A capella" i chórze kameralnym "A capella", Lucyna Patyk - chórzystka w chórze kościelnym "A capella" i chórze kameralnym "A capella" oraz Wojciech Szczepański - laureat wielu przeglądów i festiwali, współprowadzący Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej Soli Deo, muzycznie zaangażowany przy organizacji wielu koncertów i wydarzeń artystycznych. Miło nam poinformować, że w kategorii Przedszkolaki wyniki przedstawiają się następująco:
II MIEJSCE: Julia Beba
III MIEJSCE: Bartłomiej Kukiełka
WYRÓŻNIENIE: Emilia Wołyniak, Krystian Strzałka
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz drobne upominki.
Serdeczne podziękowania należą się Rodzicom, którzy wspierali i pomagali w przygotowaniu uczniów do tej uroczystości.
WYCIECZKA DO ZWIERZYŃCA
W dniu 25.05.2023r. dzieci z grup przedszkolnych ”Delfinki” i „Rybki” wybrały się razem ze swoimi paniami i opiekunami na wycieczkę do Zwierzyńca. Pojazd jakim dotarliśmy na miejsce był niezwykle ciekawy i wzbudził w dzieciach zachwyt, gdyż nie był to autobus czy bus, a ciuchcia na „kółkach”.
Zwiedziliśmy stawy „Echo”, przeszliśmy się leśną ścieżką do Muzeum. Po drodze spotkaliśmy rude wiewiórki biegające po drzewach, słyszeliśmy piękny śpiew ptaków.
Ciuchcia przewiozła nas trasą turystyczną po mieście. Zdobyliśmy też Wieżę widokową na Tartacznej Górze. Nie było ani jednego przedszkolaka, który by się poddał i został na dole. Wszystkim udało się wejść na sam szczyt.
Pizza i lody były dziś naszym obiadem i orzeźwiającym deserkiem. Nie obyło się również bez miejscowych pamiątek. Dzieci wybrały i zakupiły sobie różnego rodzaju magnesy z wizytówką Roztocza, ze swoim imieniem itp. Starszaki , czyli grupa „Rybki” odwiedziła Kościół na wodzie oraz udali się na chwilę zabawy na pobliski Plac zabaw.
Wszystkie dzieci wróciły do przedszkola z szerokimi uśmiechami na ustach i z zapytaniem: Proszę pani, a kiedy jedziemy na kolejna wycieczkę?...
Gminne uroczystości
23 kwietnia nasze kochane Przedszkolaki wystąpiły na uroczystości 50-lecia Małżeństw w Urzędzie Gminy Tereszpol. Dzieci umiliły czas śpiewem, tańcem, wierszykami i życzeniami dla jubilatów. Wszystkim poszło świetnie, a publiczność była zachwycona. Ogromne brawa dla naszych Małych Artystów!
Wiosenne kanapki
W dniu13 kwietnia dzieci z grypy „Delfinki” robiły wiosenne kanapki. Dzieci przyniosły ulubione składniki na kanapki, deseczki i inne potrzebne przybory do ich wykonania. Zaczęły od przygotowania miejsca pracy, obierały jajka, smarowały pieczywo masłem, siekały szczypiorek, kroiły ogórki, pomidory, paprykę, rzodkiewkę. Dekorowały według własnego pomysłu sałatą, wędliną, serem żółtym i warzywami. Ułożyły na talerzykach, nakryły do stołu, wspólnie spożywały posiłek oraz posprzątały po sobie. Zapoznały się z zasadami używania noża oraz zachowania higieny podczas wykonywania posiłków. Przedszkolaki świetnie się bawiły podczas tych zajęć.
STROIKI WIELKANOCNE
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych z pomocą pań wykonały piękne ozdoby i stroiki. W tym roku dzieci z grupy „Delfinki” wykonały baranki z popcornu oraz kurczaczki z szyszek, które po dodaniu trawki z bibuły i styropianowych jajeczek na białym talerzyku stworzyły piękną całość. Natomiast starszaki z grupy „Rybki” wykonały stroik w postaci wieńca do zawieszenia.
Wykonane prace staną się piękną dekoracją stołów i domów naszych przedszkolaków.
Wyjazd na spektakl
28 marca dzieci z grupy ,,Rybki" obejrzały przedstawienie teatralne pt: „Ach, ta Pippi” przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza .
Była to ciekawa historia małej Pippi, dziewczynki, która nie ma rodziców, inaczej wygląda i nieco dziwnie się czasami zachowuje. Mimo to nie jest wcale gorsza od innych, wręcz przeciwnie, dzięki jej odwadze wiele osób uniknęło poważnych kłopotów. Przykład Pippi uczy nas, że czyjaś odmienność nie powinna oznaczać wykluczenia oraz, że każdy człowiek zasługuje na szacunek.
W przedstawieniu obok aktorów wystąpiły lalki teatralne. Spektakl był bardzo wesoły, przeplatany piosenkami, które łatwo wpadały w ucho.
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca 2023 r. w naszych oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Dzieci z grup „Delfinki” i „Rybki” razem ze swoimi paniami udały się w radosny pochód na czele którego widniały marzanny, które następnie pożegnaliśmy według tradycji.
Z okazji pierwszego dnia wiosny został zorganizowany rodzinny konkurs na najpiękniejszą marzannę. Wszystkie zrobione kukły były piękne i pomysłowe, dlatego zasłużyły na pierwsze miejsce.
Laureaci Gr. „Delfinki”
Jagoda B., Jagoda K. Julka K., Ola Z., Emilka B., Patrycja O., Kuba Ch., Fabian M. , Piotruś W., Mikołaj M., Kuba Z., Oliwia C., Hania P., Blanka B., Julek K.
Laureaci Gr. „Rybki”
Milenka M., Nikola M., Hania K., Wiktoria B., Klaudia Sz., Julka B., Kuba Sz., Kuba B., Bartek K.
W drodze powrotnej wszyscy mieliśmy na głowach kolorowe opaski przedstawiające oznaki wiosny tj. biedronki, motylki, kwiatki, żabki, ślimaki, ptaszki i wiele innych. Mamy nadzieję , że dzięki przedszkolakom wiosna przybędzie do nas bardzo szybciutko i będzie nas ogrzewała swoim ciepłym słoneczkiem.
Ogłoszenie!
DRODZY RODZICE! dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2023/ 2024 w dniach 14- 17 marca 2023r. należy złożyć potwierdzenie woli przyjęcia (oświadczenie).
Świętujemy
8 MARCA jest wyjątkowym dniem w naszym przedszkolu. Święto wtedy obchodzą wszystkie dziewczynki oraz chłopcy. Właśnie dzisiaj w tym szczególnym dniu chłopcy składali życzenia swoim paniom oraz koleżankom, a dziewczynki swoim kolegom. Wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny o tym skąd się wzięły te Święta. Na sam koniec zrobiliśmy pamiątkowe grupowe zdjęcia oraz wszyscy zostali obdarowani upominkami.
DZIEŃ BABCI I DZIADZIA
Dziadkowie to dla wnuków szczególne osoby, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia z Dziadziem mają zawsze dla nich czas, są cierpliwi, pomocni, umieją pocieszyć, a przede wszystkim bezgranicznie je kochają. 24 lutego 2023 r. przedszkolaki z grup: „Delfinki” i „Rybki” chcąc okazać wdzięczność swoim dziadkom zaprezentowały dla nich występ artystyczny. Były min. : recytowane wierszyki, piosenki, scenka jak to Babcia i Dziadzio byli młodzi, tańce (czerwone jabłuszko, walc i taniec dziewczynek z szarfami). Po części artystycznej wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadziom upominki. Dziadkowie ze wzruszeniem i łezką w oku oglądali występy swoich ukochanych pociech. Na koniec dziadkowie, rodzice oraz dzieci zjedli pyszny tort.
Dziękujemy p. Jurkowi Strzałce, p. Monice Kurzyńskiej oraz rodzicom za pomoc przy organizacji dzisiejszej uroczystości.
Wyjazd do Biłgorajskiego Centrum Kultury
21 lutego starsza grupa przedszkolna wyjechała do BCK na spektakl pt. ”Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Przypomniana została bajka dzieciństwa wszystkich Rodziców. Uczniowie zostali zabrani na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem tej wyprawy było odnalezienie Cypiska oraz rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego boru. Przedstawienie niosło ze sobą bardzo cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartość, jak dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina oraz poszanowanie godności ludzkiej jak i otaczającej przyrody.
Walentynki
W dniu 14.02. zgodnie z tradycją odbyły się przedszkolne Walentynki. W tym dniu dzieci z grup „Delfinki” i „Rybki” założyły ubrania w odcieniach czerwieni i różu, aby jeszcze mocniej podkreślić Dzień Miłości. Dzieci przyniosły zrobione przez siebie kartki walentynkowe, które zostały wrzucone do specjalnego pudełka tzw. Poczta Walentynowa. Później wszyscy spotkaliśmy się w jednej sali w celu rozdania kartek walentynkowych. Nie zabrakło również sesji zdjęciowej z dodatkiem atrybutów walentynkowych ( różyczek, serduszek, okularów w kształcie serca, ust, krawatów, wąsów, kapeluszy itp.). Na sam koniec przedszkolaki dostały smaczne i kolorowe lizaki w kształcie serca.
Ogłoszenie
Rekrutacja
do oddziałów przedszkolnych
na rok szkolny 2023/ 2024Składanie wniosków:
* w dniach od 20 lutego do 3 marca 2023r.*dotyczy również dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych w obecnym roku szkolnym.
wniosek_o_przyjecie_do_przedszkola_publicznego_2023-24.doc
CHOINKA PRZEDSZKOLNA
Przedszkolna choinka to dzień niezwykły i długo wyczekiwany. Dostarcza dzieciom wiele przeżyć i pozytywnych emocji. Tak też było w naszych oddziałach przedszkolnych w piątek 13 stycznia. Tego dnia już od rana dzieci pojawiły się w pięknych i kolorowych przebraniach. Przedszkolaki wcieliły się w postacie swoich ulubionych, bajkowych bohaterów tj. księżniczki, wróżki, spiker-many, żabki, kotki, policjanci, strażacy i dużo innych. Aby wprowadzić dzieci w wesoły nastrój sale przedszkolne zostały pięknie udekorowane. „Delfinki” i „Rybki” brały udział w wielu zabawach muzyczno- ruchowych, były także dowolne tańce. Nie zabrakło sesji zdjęciowych, które dzieci bardzo lubią. W przerwach między tańcami w sali obok można było posilić swoje ciało pysznymi owocami, słodkim poczęstunkiem i napojami.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji poczęstunku.
Spektakl pt. ,,Czerwony Kapturek"
11 stycznia 2023r. uczniowie klas 0–III wyjechali do Biłgorajskiego Centrum Kultury na musical dla dzieci pt. „Czerwony Kapturek” przygotowany przez aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa. Popularna wersja historii to niezwykle kolorowy, wesoły, roztańczony i rozśpiewany musical dla dzieci. Piosenki przeplatane dialogami oraz interakcją z publicznością były świetną okazją do zabawy. Dynamiczny, rytmiczny i niezwykle wesoły spektakl sprawił, że wszyscy wróciliśmy do szkoły w bardzo dobrym nastroju.
PRZEDSZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
W dniu 04.01.2023r. w naszych oddziałach przedszkolnych odbył się konkurs kolęd i pastorałek. W konkursie udział wzięli przedszkolaki z grupy „Delfinki” oraz „Rybki”, a także rodzice i zaproszeni goście – Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Kukiełczanki. Konkurs był podzielony na 4 kategorie:
- I kategoria soliści
- II kategoria duety, tria (dzieci)
- III kategoria duety, tria (rodzice)
- IV kategoria zespoły
Uczestnicy konkursu swoim śpiewem i strojem przenieśli na jeszcze raz w świąteczny klimat i nastrój. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach:
- I kategoria
I miejsce : Julia Beba
II miejsce: Krystian Strzałka i Patrycja Obszyńska
- II kategoria
I miejsce: Blanka Blicharz, Jakub Blicharz i Hanna Puźniak
II miejsce: Jagoda Kozina i Hanna Kozina
- III kategoria:
I miejsce: Fabian Marzec, Nikola Marzec i mama p. Agnieszka Marzec
II miejsce: Milenka Marzec i mama p. Aneta Marzec oraz Wojciech Myszak i mama p. Justyna Myszak
- IV kategoria
I miejsce: Grupa przedszkolna „Rybki”
II miejsce: Grupa przedszkolna „ Delfinki” oraz Bartłomiej Kukiełka, Babcia p. Zofia Kukiełka, Amelia Koman , babcia p. Maria Biernat, Wojciech Myszak oraz ciocia p. Ewelina Kuśmirek
Środki na zakup nagród zostały pozyskane z funduszy przyznanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tereszpolu.
WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
Dnia 09.12.2022r. w godzinach popołudniowych odbyły się warsztaty świąteczne przeprowadzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „ Kukiełczanki”. Uczestnikami warsztatów były dzieci z grup przedszkolnych „Delfinki” i „Rybki” oraz ich rodzice, dziadkowie. Celem spotkania było wykonanie stroika bożonarodzeniowego. Warsztaty wprowadziły wszystkich biorących w nich udział w świąteczny nastrój. Dziękujemy paniom z KGW „Kukiełczanki” za spędzony wspólnie czas.
Materiały na wykonanie stroików zostały zakupione z funduszy przyznanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tereszpolu.
WYNIKI KONKURSU
Dnia 08. 12. 2022r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Śladami Aleksandry Wachniewskiej, malarki i orędowniczki ochrony przyrody Roztocza”- sto dwadzieścia odcieni jesieni w 120 rocznicę urodzin malarki. W konkursie udział wzięły dzieci z grupy przedszkolnej „Delfinki” : Jagoda Beba, Jagoda Kozina, Dawid Komorowski, Fabian Marzec, Piotr Wrzosek oraz Aleksandra Zygmunt. Natomiast z grupy przedszkolnej „Rybki”: Julia Beba, Marek Obszyński, Hanna Kozina, Milena Marzec, Nikola Marzec, Emilka Wołyniak, Wiktoria Bury oraz Wiktoria Witwera.
Pani Małgorzata Pasieka przekazała przedszkolakom pamiątkowe dyplomy oraz maskotki koniki.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.
SPOTKANIE AUTORSKIE
W dniu 07.12. odbyło się spotkanie autorskie z panią Joanną Jagiełło , która jest autorką książek dla dzieci. Pisarka zapoznała dzieci z treścią książek dla najmłodszych pt. „Dzikusy” oraz „Święty Mikołaj Historia Prawdziwa”. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki otrzymały od pani Jagiełło zakładki do książek.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol.
MIKOŁAJKI
W tym roku Święty Mikołaj nie mógł się już doczekać spotkania z dziećmi, dlatego wcześniej zanim do nich dotrze postanowił napisać i wysłać list. Były w nim zawarte słowa pełne pochwał i radości z tego, że przedszkolaki są tak grzeczne, pomocne i uczynne. Napisał również, że wkrótce ich osobiście odwiedzi. I tak oto się też stało. Dnia 6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Św. Mikołaj, a nawet dwóch. Pierwszy przyszedł w towarzystwie naszych zaprzyjaźnionych pań z Gminnej Biblioteki Publicznej. Natomiast drugi „szkolny Mikołaj” odwiedził dzieciaczki w towarzystwie reniferków. Przedszkolaki przed jednym i drugim Mikołajem zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Po obejrzeniu występów dzieci otrzymały od Mikołajów prezenty z których mamy pewność , że będą się cieszyły przez długi czas. Nie zabrakło także sesji zdjęciowych dzięki którym takie miłe chwile jak te dzisiejsze po spojrzeniu na fotografię nadal będą wzbudzały uśmiech na twarzach przedszkolaków. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia dzieci z grupy „Delfinki” i „Rybki” były odświętnie wystrojone w czerwone ubranka z mikołajkowymi motywami.
,,Misio Tulisio"
2 grudnia 2022r. roku do naszego przedszkola zawitał Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Widowisko było skierowane do oddziałów przedszkolnych i klas I-III i nosiło tytuł: "Misio Tulisio".
"Misio Tulisio" to bajkowa opowieść o tym, jak ważna jest przyjaźń i szanowanie innych, bez względu na pochodzenie czy wygląd. Ta opowieść o ulubionych pluszakach wywołała śmiech i gwar. Dzieci zrozumiały, że przyjaźń ma wielką wartość, a szacunek należy się każdemu bez względu na jego pochodzenie czy wygląd. Aktorzy przez cały czas utrzymywali wspaniały kontakt z publicznością. Dzieci nie tylko oglądały przedstawienie, ale przede wszystkim brały w nim aktywny udział.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach współpracy z Biblioteką Publiczna Gminy Tereszpol.
Podsumowanie konkursu plastycznego!
W listopadzie nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego pt. ,,Moja szkoła dawniej i dziś”. Celem konkursu było promowanie i rozwijanie uzdolnień plastycznych uczniów, a także posługiwanie się różnymi technikami plastycznymi. Miło nam poinformować, że dzieci z oddziałów przedszkolnych zostały nagrodzone.
Oto lista uczestników: Wiktoria Bury, Dawid Komorowski, Hanna Kozina, Jagoda Kozina, Milena Marzec, Mikołaj Potocki, Aleksandra Zygmunt.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorami konkursu były p. Anna Kapuśniak i Monika Kurzyńska
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25.11. 2022r. obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci z oddziałów przedszkolnych przyszły do przedszkola ubrane w „misiową kolorystykę” oraz zabrały ze sobą swojego ulubionego pluszaka. Z niecierpliwością czekaliśmy na odwiedziny dużego Pluszowego Misia. Miś, gdy dotarł przywitał się ze wszystkimi dziećmi. Po powitaniu rozpoczęły się zabawy ruchowe przy muzyce razem z Pluszowym Misiem. Miś tańczył w kółeczku, był „starym niedźwiedziem”, bawił się przy piosence „Hiphopowy niedźwiedź” itp. Nie zabrakło także sesji zdjęciowej w obecności Misia. Na koniec dzieci zaśpiewały Sto lat oraz wręczyły Misiowi drobny upominek. W dalszej części świętowania tak miłego dnia dzieci obejrzały film edukacyjny o Misiu oraz zrobiły sobie zdjęcia w misiowej fotobudce. Nie obyło się również bez upominków i dyplomów dla przedszkolnych przyjaciół Pluszowego Misia. Przedszkolaki spróbowały ulubionego przysmaku wszystkich misiów- miodku. Dzieci z pewnością zapamiętają dzisiejszy dzień jako jeden z wyjątkowych. Mamy nadzieję, że Miś odwiedzi nas również za rok.
Śpiewamy Hymn Polski
10 listopada dzieci z obydwu grup przedszkolnych uczestniczyły w uroczystej akademii z okazji Święta Narodowego Polaków w wykonaniu klasy ósmej. Dzieci wysłuchały wierszy, pieśni i opowiadań ukazujących drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę. Również dzisiaj już po raz piąty nasza placówka włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. Tradycyjnie w ostatni dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.
„Mama i ja”- wyniki konkursu
08.11.2022r. dzieci z naszego przedszkola zostały nagrodzone za udział w konkursie plastycznym „Mama i ja”. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Komisja konkursowa nagrodziła pracę następujących uczestników:
W kategorii dzieci 3-4-letnich:
I miejsce: Blanka Blicharz, Dawid Komorowski, Hania Puźniak, Jagoda Beba, Jagoda Kozina, Julia Kurzyńska, Fabian Marzec, Aleksandra Zygmunt.
W kategorii dzieci 5-6- letnich:
II miejsce: Julia Beba
III miejsce: Jakub Blicharz
Wyróżnienie: Nikola Marzec
Gratulujemy!
AKCJA- „czytam z mamą”
Dnia 08.11.2022r. dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych zostały nagrodzone za wzięcie udziału w akcji czytelniczej „Czytam z mamą” zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol. Akcja polegała na tym, że chętne dzieci wraz ze swoimi rodzicami w okresie od kwietnia do końca lipca odwiedzały bibliotekę, wypożyczały książeczki i za każdą z nich otrzymywały naklejki , które przyklejały na Kartę Czytelnika. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Akcja „ Czytam z mamą” organizowana była w ramach realizowanego projektu „ Mama pierwszą przewodniczką po literaturze” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wyniki:
I miejsce: Fabian Marzec, Nikola Marzec.
II miejsce: Milena Marzec.
Uczymy się udzielania pierwszej pomocy
4 listopada 2022 r. w naszej szkole gościliśmy ratownika medycznego p. Cezarego Witwerę oraz pielęgniarkę p. Edytę Surzyńską z Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu.
Uczniowie wysłuchali informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. W jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc, czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką.
Pamiętajmy, że trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć, gdzie się znajdujmy, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy. Ratownik pokazał uczniom, jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem.
Po omówieniu zasad wszyscy bardzo chętnie i aktywnie brali udział, wykonując podstawowe czynności ratownicze. W spotkaniu brały udział klasy I-III, uczniowie kl. VIII oraz grupy przedszkolne.
„Dzień w piżamie”
W środę 2 listopada w naszej szkole Samorząd Uczniowski zainicjował nową akcję pt. „Dzień w piżamie”. Przechodząc się tego dnia po szkolnych korytarzach, można było poczuć się jak w domu. Wszystko to za sprawą naszych uczniów i nauczycieli, którzy przyszli w tym dniu do szkoły w swoich piżamach, szlafrokach, kombinezonach i kapciach. Można było spotkać tygrysy, misie, żabki i inne postaci z krainy bajek. Było kolorowo, puszyście i bardzo wygodnie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego nietypowego dnia oraz zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych przedsięwzięciach Samorządu Uczniowskiego.
„Dzień Seniora”
Dnia 9 sierpnia w remizie w Tereszpolu-Kukiełkach odbył się „Dzień Seniora”, zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kukiełczanki”. Przedszkolaki z naszych oddziałów przedszkolnych miały przyjemność zaprezentować na tej uroczystości dwa tańce: „taniec kwiatów”, który zatańczyły dziewczynki oraz „taniec kapeluszy” zatańczony przez chłopców. Była również wzruszająca piosenka, pięknie zaśpiewana przez Julkę i Bartka. Występy dzieci bardzo podobały się publiczności i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Dziękujemy paniom z KGW „Kukiełczanki” za zaproszenie, a wszystkim seniorom życzymy dużo, dużo zdrowia.
,,Plastusiowy Pamiętnik”
5 października grupa przedszkolaków 5-6 latków pojechała do Biłgoraja na spektakl pt. „Plastusiowy Pamiętnik”. Przedstawienie teatralne oparte było na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej pod tym samym tytułem. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu wcielili się w postacie z książki: Plastusia, łobuza Witka, Tosię, ołówek, stalówkę, pędzel, nożyczki, temperówkę, gumkę myszkę. Były ciekawe dekoracje, np. namalowany kolorowy plecak i piórnik, duża temperówka oraz ogromne nożyczki i stalówka. Aktorzy opowiedzieli nam historię Plastusia i jego przyjaciół. Przedstawienie bardzo nam się podobało, bo udało nam się przenieść w kolorowy świat pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej.
Dzień Przedszkolaka
Dnia 20 września w naszych oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Była to super okazja do świętowania. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, wykonały gniotka (zabawkę antystresową) oraz uczestniczyły w spotkaniu autorskim z panią Barbarą Supeł. Przedszkolaki na upamiętnienie tego święta otrzymały przypinki, które dumnie reprezentowały przez cały dzień.
Był to wspaniały czas dobrej zabawy i uśmiechów wszystkich dzieci.
Spotkanie autorskie z Barbarą Supeł
Dnia 20 września w oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci panią Barbara Supeł. Pani w formie zabawowo-warsztatowej zapoznała dzieci z jedną z książek z serii „Co zrobi Frania?”. Dzieci bawiąc się w „robienie” bazy dowiedziały się jak ważna jest współpraca w czasie wspólnej zabawy.
Dziękujemy paniom z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol za zorganizowanie spotkania.
Sprzątanie Świata
16 września przedszkolaki z grupy „Rybki” przyłączyły się do 29 akcji Sprzątania Świata- Polska „ Wszystkie śmieci są nasze”. Tego dnia dzieci wraz ze swoimi paniami ruszyły sprzątać plac zabaw oraz teren wokół szkoły. Celem akcji było niesienie przesłania, by nie śmiecić oraz segregować śmieci. Brawa dla starszaków za ekologiczną postawę.
Mali czytelnicy
W bieżącym roku szkolnym kontynuowana jest współpraca naszych oddziałów przedszkolnych z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol. 13 września dzieci z grup: „Delfinki” i „Rybki” miały okazję uczestniczyć w pierwszym spotkaniu czytelniczym , na którym z uwagą wysłuchały czytanej bajeczki i z radością wypożyczyły książeczki. Panie z biblioteki będziemy u nas gościć w każdy wtorek. Celem spotkań jest wprowadzenie dzieci w świat literatury, zachęcenie rodziców do czytania dzieciom, kształtowanie nawyku słuchania i opowiadania oraz rozwijania sprawności językowych.
Zakończenie roku przedszkolnego
Dnia 24 czerwca w naszym oddziale przedszkolnym odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. 10 miesięcy wspólnych zabaw, gier, zajęć bardzo szybko minęło i nadszedł czas na pożegnanie przedszkola i powitanie wakacji. Podczas uroczystości dzieci pięknie recytowały wierszyki oraz zaśpiewały wakacyjną piosenkę. Na zakończenie pani dyrektor wręczyła przedszkolakom dyplomy oraz nagrody w postaci książeczek.
Życzymy wszystkim dzieciom udanych i bezpiecznych wakacji, a tym najstarszym samych sukcesów w szkole.
MAMO TATO KOCHAMY WAS
We wtorek 21 czerwca w naszym oddziale przedszkolnym odbyła się uroczystość z okazji wyjątkowego święta, jakim jest Dzień Mamy i Dzień Taty. Przedszkolaki z grupy „Tygryski” i „Kangurki” z dużym zaangażowaniem zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne i aktorskie. Wierszami i piosenkami maluszki i starszaki wyraziły miłość i wdzięczność swoim rodzicom za ich dobroć i trud wychowania. Za przepiękny występ przedszkolaki zostały nagrodzone wielkimi brawami. Były życzenia, całusy oraz wręczenie upominków przygotowanych przez dzieci. Na twarzach rodziców można było zauważyć wzruszenie oraz dumę ze swoich pociech.
Sukces Julki!
9 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Rośliny Zwierzynieckich Lasów”, którego głównym organizatorem było Nadleśnictwo Zwierzyniec. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 16 lat. Uczestnicy w swoich pracach musieli przedstawić rośliny rosnące w runie leśnym, zarówno chronione, jak i te pospolite. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, ponieważ wpłynęło aż 202 prace. Z naszego przedszkola I miejsce zajęła Julia Kurzyńska z grupy 3-4 latków.
Serdecznie gratulujemy
WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ
Każdy dzień w przedszkolu jest wyjątkowy i niepowtarzalny, jednakże jest taki dzień w roku- kiedy dzieci czują się szczególnie ważne, a wszyscy dorośli chcą im sprawić radość. To Dzień Dziecka – święto, które uwielbiają wszystkie dzieci. Jest to dzień pełen radości i zabawy. W naszym przedszkolu również nie zabrakło rozrywki dla naszych przedszkolaczków. Program przygotowany przez animatorów był bogaty i ciekawy. Pierwszą atrakcją i zaskoczeniem dla dzieci były odwiedziny Myszki Mini oraz Chase’a, który przybył prosto z Psiego Patrolu. Były m.in. tańce, zabawy z chustą, bańki mydlane. Nie zabrakło również upominków dla każdego dziecka oraz słodkiego poczęstunku. Dużo radości sprawiło najmłodszym malowanie farbami swoich dziecięcych marzeń. Przedszkolaki bawiły się świetnie, z ich twarzy nie schodził uśmiech, a cała zabawa dostarczyła wielu emocji i niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zorganizowanie imprezy: Bibliotece Publicznej Gminy Tereszpol, Gminie Tereszpol oraz rodzicom.
Wyjazd na spektakl ,,Karolcia"
31 maja 2022r. grupa ,,Kangurki" wybrała się na spektakl teatralny pt.: ”Karolcia” w wykonaniu aktorów z Teatru profilaktycznego ALERT z Wrocławia do Biłgorjaskiego Centrum Kultury. Przedstawienie zrealizowane zostało na podstawie książki Marii Kruger o tym samym tytule. Występ przeniósł dzieci w świat niesamowitych przygód, których sprawcą był czarodziejski koralik, znaleziony przez główną bohaterkę Karolcię. Pojawienie się czarownicy Filomeny dodawało klimatu tajemniczości i grozy. Spektakl przekazał uczniom swoją treścią uniwersalną wartość, że warto pomagać innym, że dawanie jest tak samo przyjemne jak otrzymywanie.
Wycieczka do Wioski „Przygody Frajda”
25.05.2022 r. przedszkolaki z grupy „Tygryski” i „Kangurki” wybrały się na wycieczkę do Wioski Przygody „Frajda”, na którą z niecierpliwością czekały. To wspaniałe miejsce znajduje się w malowniczej wsi Bliżów na Roztoczu.
Po dotarciu do celu czekała na nas bardzo miła pani, która nas oprowadziła i wytłumaczyła w jaki sposób należy się bawić. Przedszkolaki z wielką radością biegały i korzystały ze wszystkich atrakcji. Bawiły się w domkach i dużej piaskownicy, chodziły po ścieżce sensorycznej, pokonywały tor przeszkód, zjeżdżały tyrolką, malowały farbami na dużych szklanych tablicach i odpoczywały na hamakach. Na zakończenie zjadły upieczone kiełbaski z ogniska.
W Wiosce Przygód „Frajda” najmłodsi spędzili czas w aktywny sposób, integrując się. „Tygryski” i „Kangurki” były bardzo zmęczone, a zarazem bardzo szczęśliwe. Był to dzień pełen wrażeń.
Niesamowita wizyta aktorów
20 maja 2022r. do naszego przedszkola przybyli aktorzy z Teatru Maska w Krakowie. Zaprezentowali spektakl pt. „Magiczna Księga”. Opowiada on historię małego króliczka Maciusia, bardzo nieszczęśliwego, znudzonego ciągłymi wyrzutami rodziców i nauczycieli z powodu jego braku zainteresowania nauką czytania książek. Zakończenie bajki jest takie, że króliczek postanawia udać się do biblioteki celem wypożyczenia książki. Dochodzi do wniosku, że czytanie jest bardzo dobrą i w brew pozorom ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Wizyta upłynęła w radosnej i miłej atmosferze. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol.
,,Z duchem do teatru”
19 maja w oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie z pisarką Niką Jaworowską-Duchlińską, autorką książki ,,Z duchem do teatru”. Podczas zajęć pisarka opowiedziała o swojej twórczości, o tym jak powstają książki i ilustracje do nich. Atrakcją dla przedszkolaków było malowanie ,,Kury'' bohaterki, którą przedstawiła pisarka na spotkaniu. Na pamiątkę tego wydarzenia zrobiliśmy sobie zdjęcie. Pani Nika przyjechała do naszego przedszkola na zaproszenie Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol.
Teatrzyk Kamishibai
Dzisiaj tj. 10 maja zawitały do naszych oddziałów przedszkolnych panie z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol wraz z wyjątkowym teatrzykiem. Teatr o tajemniczej nazwie Kamishibai, to wywodząca się z Japonii technika opowiadania, czytania i prezentacji książki obrazkowej. Wykorzystując plansze z obrazkami i drewnianą skrzyneczkę pani Ewa przedstawiła dzieciom dwie bajki: „Groszki” oraz „O panach palcach”. Przedszkolaki z zaciekawieniem obserwowały zmieniające się obrazy i uważnie słuchały historyjek.
Bardzo dziękujemy pani Ewie i pani Magdzie za wspaniałe spotkanie.
Sukces Filipa
Filip Małek z grupy 5-6 latków został wyróżniony na etapie regionalnym XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego: "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy." Organizatorem konkursu była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nasz przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom oraz wspaniałe nagrody rzeczowe. Gratulujemy!
„Mali aktorzy na wielkiej scenie” – konkurs recytatorski
29.04.2022 r. w naszych oddziałach przedszkolnych odbył się konkurs recytatorski pt. „Mali aktorzy na wielkiej scenie”. Został on zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol w ramach realizowanego projektu „Życie to teatr- animacja czytelnicza przez literaturę i sztukę”. Do konkursu zgłosiło się 12 dzieci, aby zaprezentować wybrany utwór Marii Konopnickiej. Nasze przedszkolaki dzielnie pokonały tremę i pięknie recytowały wierszyki. Komisja konkursowa po długich naradach przyznała następujące miejsca oraz wyróżnienia:
W kategorii dzieci 3-4- letnich:
I miejsce: Aleksandra Zygmunt, Klaudia Szponar, Emilia Wołyniak,
Krystian Strzałka, Bartłomiej Chmiel, Wiktor Kula, Mikołaj Potocki.
W kategorii dzieci 5-6- letnich:
I miejsce: Filip Małek
II miejsce: Wojciech Myszak
III miejsce: Bartłomiej Kukieła
Wyróżnienie: Amelia Koman, Julia Beba
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Gratulujemy!
Wielkanocne stroiki
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych przy pomocy pań wykonały piękne ozdoby i stroiki. W tym roku maluszki z grupy „Tygryski” wykonały baranki z makaronu oraz zasiały owies do doniczek, następnie udekorowały go zrobionym wcześniej zajączkiem oraz innymi ozdobami. Starszaki z grupy „Kangurki” przygotowały dekoracje z różnorodnych materiałów: baranka z makaronu, kurczaczka i zajączka z włóczki, również zasiały owies. Z tych wszystkich elementów powstał jeden zachwycający, kolorowy stroik.
Wykonane prace staną się piękną dekoracją stołów i domów naszych przedszkolaków.
Dzień bez plecaka
W piątek 25 marca do naszej szkoły zawitała nowa zabawa, która zyskuje coraz większą popularność w polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego ten dzień obchodziliśmy pod hasłem „Dzień bez plecaka”. Zadaniem uczniów było przyniesienie książek, zeszytów oraz przyborów nie w plecaku, a zupełnie w czymś innym. Okazało się, że pomysłowość uczniów nie zna granic a w zabawie chętnie wzięli udział wszyscy uczniowie począwszy od grup przedszkolnych aż po ósmą klasę. Zawartość plecaków została przełożona między innymi do koszów na śmieci, garnków, pudełek po butach, chlebaków, zabawkowych taczek i samochodów a nawet wózka sklepowego. Naszym uczniom gratulujemy kreatywności oraz dziękujemy za udział we wspólnej zabawie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
21 marca 2022 r., tradycyjnie jak co roku w naszym oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Na tę uroczystość przedszkolaki z gr. „Kangurki” i „Tygryski” przygotowały inscenizację znanego wiersza dla dzieci Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Przedstawienie miały okazję obejrzeć dzieci z kl.I-III wraz ze swoimi paniami i panią dyrektor. Spektakl bardzo spodobał się publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami. Był też wspólny taniec i wspólne śpiewanie piosenki o tematyce wiosennej. Wszystkie dzieci były przebrane za bociany, żabki, jaskółki, motylki, pszczółki. Było bardzo wiosennie i kolorowo.
Po występie przedszkolnym dzieci udały się w radosny pochód, na czele którego widniały marzanny, które następnie pożegnaliśmy według tradycji. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że wiosna zawita do nas na dobre. Z okazji pierwszego dnia wiosny został zorganizowany rodzinny konkurs na najpiękniejszą marzannę. Wszystkie zrobione kukły były bardzo kolorowe, pomysłowe i oryginalne. Powołana komisja jednogłośnie stwierdziła, iż wszystkie prace zasłużyły na I miejsce.
Laureaci: Gr. 3-4 latków:
Jagoda Kozina, Julia Kurzyńska, Jagoda Beba, Emilia Wołyniak, Wiktoria Bury, Klaudia Szponar, Aleksandra Zygmunt, Piotr Wrzosek, Mikołaj Małek, Krystian Strzałka, Wiktor Kula, Mikołaj Potocki
Gr. 5-6 latków:
Wojciech Myszak, Szymon Kimak, Michał Kurzyński, Amelia Koman, Maksymilian Zawiślak, Jakub Skóra, Jakub Blicharz, Jakub Wróbel, Hanna Kozina, Julia Beba, Filip Małek, Bartłomiej Kukiełka, Milena Marzec
Gratulujemy!
Drodzy Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów przedszkolnych
na rok szkolny 2022/ 2023:
*lista dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia jest dostępna w szkole;
* w dniach 15-18 marca 2022roku NALEŻY ZŁOŻYĆ PISEMNE OŚWIADCZENIE- potwierdzenie woli przyjęcia;
* druki oświadczeń do pobrania w szkole i na stronie internetowej szkoły.
PRZEDSZKOLNY DZIEŃ DZIEWCZYNKI I CHŁOPCA
8 marca jest wyjątkowym dniem w naszym przedszkolu. Święto wtedy obchodzą wszystkie dziewczynki oraz chłopcy. Właśnie dzisiaj, w tym szczególnym dniu chłopcy składali życzenia swoim paniom oraz koleżankom, a dziewczynki swoim kolegom. Wszyscy obdarowali się wzajemnie upominkami. Czas upłynął w przyjaznej atmosferze, każdy był dla siebie bardzo miły, pomocny i uprzejmy. Na dziecięcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień.
Bal karnawałowy 2022
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły i długo wyczekiwany. Dostarcza dzieciom wiele przeżyć i pozytywnych emocji. Tak też było w naszych oddziałach przedszkolnych w piątek 11 lutego. Tego dnia już od rana dzieci pojawiały się w pięknych, kolorowych przebraniach. Przedszkolaki wcieliły się w postacie swoich ulubionych, bajkowych bohaterów. Były Spider-Many, księżniczki, rycerze, wróżki, policjanci, pieski, motylki, żabki, myszki, biedronki i dużo innych. Aby wprowadzić dzieci w wesoły nastrój sale przedszkolne zostały wcześniej pięknie przystrojone. Przedszkolaki brały udział w licznych zabawach tanecznych i ruchowych. Atrakcją okazał się konkurs na wybór króla i królowej balu. Oczywiście nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku. Czas tego dnia upłynął bardzo szybko i przyjemnie.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji balu. Dziękujemy również pani Monice Kurzyńskiej za uwiecznienie tego dnia na pięknych zdjęciach oraz filmie.
wniosek_o_przyjecie_do_przedszkola_publicznego_2022-23.docx
„DLA BABCI I DZIADZIA”
Dziadkowie to dla wnuków szczególne osoby, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia z dziadkiem mają zawsze dla nich czas, są cierpliwi , pomocni, umieją pocieszyć, a przede wszystkim bezgranicznie je kochają. 4 lutego 2022 r. przedszkolaki z grup: „Tygryski” i „Kangurki” chcąc okazać wdzięczność swoim dziadkom, zaprezentowały dla nich występ artystyczny. Niestety w tym roku dzieci nie mogły gościć ich w przedszkolu, więc aby sprawić im radość cały występ został nagrany. Przedszkolaki składały życzenia, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Jak co roku przygotowały również upominki.
Jeszcze raz wszystkiego najlepszego dla najwspanialszych babć i dziadków!
Serdecznie dziękujemy Pani Monice za piękną sesję zdjęciową oraz nagranie filmu.
„Nocne życie lasu” – wyniki konkursu
19 stycznia 2022 r. dzieci z naszego przedszkola zostały nagrodzone za udział w konkursie plastycznym XVIII Przeglądu Prac Plastycznych „Śladami Aleksandry Wachniewskiej Malarki i Orędowniczki Ochrony Przyrody Roztocza”. Konkurs został zorganizowany przez Roztoczański Park Narodowy. Uczestniczy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną na temat: „Nocne życie lasu”. Wszystkie dzieci, które wzięły udział otrzymały pamiątkowy dyplom, kalendarz oraz zabawkę konstrukcyjną.
Lista uczestników:
Grupa 3-4 latki: Fabian Marzec i Emilia Wołyniak
Grupa 5-6 latki: Milena Marzec, Nikola Marzec, Filip Małek i Bartłomiej Kukiełka
Gratulujemy !
Wyniki konkursu "Przystrój z nami świąteczne drzewko"
Grupa 3-4 latki: III miejsce: Jagoda Beba, Bartłomiej Chmiel
Wyróżnienie: Jakub Chodkiewicz, Jagoda Kozina, Fabian Marzec, Mikołaj Potocki, Krystian Strzałka, Klaudia Szponar, Emilia Wołyniak
Grupa 5-6 latki: I miejsce: Kacper Dobosz III miejsce: Nikola Marzec
Wyróżnienie: Julia Beba, Amelia Koman
Gratulujemy! Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol.
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w naszych oddziałach przedszkolnych odbyła się 10 grudnia. Mali artyści zaprezentowali przygotowane przedstawienie o Kubusiu Puchatku, w którym główny bohater obchodził urodziny. Najwspanialszym prezentem dla misia był występ dzieci z grup: „Tygryski” i „Kangurki”. Maluszki zaprezentowały swoje umiejętności- dając tym samym dowód jak dużo już potrafią. Starszaki wykazały się znajomością książki A.A. Milne- „Kubuś Puchatek”. Były również wierszyki, tańce i piosenki na temat przyjaźni. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka dużą kredką przez Panią Dyrektor. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każde dziecko otrzymało upominek oraz dyplom.
Wizyta Świętego Mikołaja
6 grudnia to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Właśnie wtedy odwiedza je św. Mikołaj. Tego dnia przedszkolaki z grup: „Tygryski” i „Kangurki” już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały w okna oraz nasłuchiwały charakterystycznych dzwoneczków. Św. Mikołaj nie zawiódł dzieci i pojawił się już zaraz po śniadaniu. Dzięki temu, że w końcu spadł śnieg, przyjechał do nas saniami. Przywitaliśmy go wierszykiem i piosenką przygotowaną przez „Tygrysków”. Mikołaj obdarował każdego wspaniałym prezentem, przy okazji każdy „starszak” musiał wykonać jakieś zadanie, z którym świetnie sobie poradził. Na pożegnanie przygotowaną piosenkę zaśpiewały „Kangurki”. Aby podkreślić charakter tego wyjątkowego dnia przedszkolaki były odświętnie wystrojone w czerwone ubranka z mikołajkowymi motywami. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi i rozpromienieni.
Gorące podziękowania składamy św. Mikołajowi, że pomimo natłoku pracy nie zapomniał o naszych przedszkolakach.
„Trzy małe świnki"- teatrzyk kukiełkowy
Dnia 3 grudnia dzieci z grup: „Kangurki” i „Tygryski” miały okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt. „Trzy małe świnki”. Przedszkolaki choć doskonale znają tą bajkę, to z wielką ciekawością śledziły perypetie bohaterów. Kolejny raz wszystkie dzieci przekonały się, że ciężka, sumienna praca naprawdę się opłaca.
Serdecznie dziękujemy paniom z Biblioteki Publicznej za interesujące przedstawienie.
Rozstrzygnięcie konkursu: „Moja ulubiona bajeczka”
30.11.2021 w naszych oddziałach przedszkolnych odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja ulubiona bajeczka” adresowanego do przedszkolaków z gminy Tereszpol. Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.
Komisja konkursowa nagrodziła prace następujących uczestników:
Grupa 3-4 latki:
I miejsce: Bartłomiej Chmiel, Jagoda Kozina, Wiktor Kula, Fabian Marzec, Mikołaj Potocki, Krystian Strzałka, Klaudia Szponar, Emilia Wołyniak, Aleksandra Zygmunt
Grupa 5-6 latki:
III miejsce: Filip Małek
Wyróżnienie: Marcel Bury
Gratulujemy!
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel wszystkich dzieci- pluszowy miś. Właśnie tego dnia na przedszkolaków czekało bardzo dużo wrażeń. Dzieci z grup „Kangurki” i „Tygryski” przyszły do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem- misiem, którego przytulały przez cały dzień. Miłą niespodzianką i zaskoczeniem dla wszystkich były odwiedziny wspaniałego gościa- Pluszowego Misia, któremu wszystkie dzieci zaśpiewały „Sto lat” i wręczyły ulubiony przysmak- miodek. Misio również poczęstował najmłodszych słodkim upominkiem. Przedszkolaki wspólnie bawiły się przy muzyce z pluszowym gościem, który nie stronił od zabawy. Każdy mógł go przytulić i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Było bardzo dużo uśmiechu i radości. To spotkanie na pewno długo zostanie w pamięci dzieci, które zaprosiły Misia już na kolejną wizytę do naszego przedszkola.
My jesteśmy krasnoludki…
Dzisiaj, 19 listopada dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w konkursie recytatorskim. Przedszkolaki pięknie recytowały wierszyki o krasnoludkach, wróżkach, elfach i skrzatach. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Wyniki:
Grupa „Tygryski”:
Emilka Wołyniak, Krystian Strzałka
Grupa „Kangurki”:
I miejsce: Milena Marzec, Maksymilian Zawiślak
II miejsce: Amelia Koman, Bartłomiej Kukiełka
III miejsce: Jakub Blicharz
Dziękujemy paniom z Biblioteki Publicznej za zorganizowanie konkursu.
Spektakl Lokomotywa Pana Tuwima
17 listopada grupa Kangurki bybrała się do Biłgorajskiego Centrum Kultury na spektakl pt. „Lokomotywa Pana Tuwima”. Organizatorem był Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Uczniowie nie mogli doczekać się występu aktorów na scenie. Piękna scenografia, dekoracje, muzyka, która ożywiła akcję. Głównymi bohaterami była rodzinka Tralalińskich i „Czarodziejska lokomotywa”, która zabierała wszystkich w podróż do wierszy Juliana Tuwima między innymi takich jak: „O Panu Tralalińskim”, „Dyzio marzyciel”, „Okulary”, „Słoń Trąbalski”, „Abecadło”…
Widząc zadowolone i uśmiechnięte twarze przedszkolaków jesteśmy pewni, że wyjazd do teatru można uznać za udany.
Szkoła do hymnu!
Już po raz kolejny dzieci z obydwu grup przedszkolnych uczestniczyły w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. W odświętnych strojach przedszkolaki wraz ze swoimi paniami odśpiewały hymn państwowy o symbolicznej godzinie 11:11. W taki sposób kultywujmy pamięć o bohaterach i niezwykle bogatej historii naszego kraju, szczególnie wśród najmłodszych.
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji dzieci z grupy „Tygryski” i grupy „Kangurki” przybyły do przedszkola przebrane za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Miłą niespodzianką dla wszystkich były odwiedziny Myszki Minnie i Myszki Miki. Przedszkolaki zaprosiły przybyłych gości do wspólnych zabaw muzyczno-ruchowych. Ten dzień sprawił dzieciom bardzo dużo radości i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Miał on na celu wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać.
Dziękujemy Bibliotece Publicznej Gminy Tereszpol za zorganizowanie spotkania z Myszką Minnie i Myszką Miki.
WARSZTATY RĘKODZIEŁA
Dnia 3 listopada w naszych oddziałach przedszkolnych odbyły się muzyczne warsztaty rękodzieła zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol. Dzieci z grup „Kangurki” i „Tygryski” poznały nietypowe instrumenty oraz wspólnie z paniami wykonały piękną rybkę z płyt CD. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane i bardzo angażowały się w cały przebieg warsztatów.
Serdecznie dziękujemy paniom z Biblioteki Publicznej za zorganizowanie ciekawych zajęć.
Dzień Dyni
Nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić „Dzień Dyni”. W naszych oddziałach przedszkolnych to święto obchodziliśmy we wtorek 26 października. Tego dnia przedszkolaki z grup „Kangurki” i „Tygryski” przyszły ubrane na pomarańczowo i przyniosły ze sobą dynię. Dzieci poznały wielką różnorodność tych warzyw i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się jak bardzo są zdrowe i jakie potrawy można z nich przygotować. Twórczym działaniem były prace plastyczne z przyniesionych dyń. Starszaki wymalowały na nich farbami piękne buźki, zaś maluszki wykonały dyniowe stworki z różnych ozdób. Najsmaczniejszym akcentem naszego świętowania była degustacja pestek dyni oraz dyniowego musu. Tego dnia dzieci otrzymały upominki: „dyniowe” lizaki oraz zdrowe soczki. Zadowolone miny przedszkolaków były dowodem na to, że był to dla nich niezwykły i ciekawy dzień.
Owocowe szaszłyki
W środę 29.09 w grupie „Tygryski” było smacznie, kolorowo i przede wszystkim zdrowo. Dzieci na zajęciach przygotowały pyszne szaszłyki owocowe. Była to świetna okazja do powtórzenia nazw owoców krajowych i egzotycznych oraz poznania ich smaku. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem nadziewały pokrojone, ulubione owoce na patyczki, tworząc kolorowe szaszłyki. Praca zakończyła się degustacją. Wystarczyło również dla starszych kolegów i koleżanek. Przygotowanie owocowych przysmaków sprawiło dzieciom dużo radości i jednocześnie uświadomiło im jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.
Spotkania z książką
W naszych oddziałach przedszkolnych rozpoczęły się cotygodniowe spotkania czytelnicze, organizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol. Panie, które co roku bardzo chętnie współpracują z naszym przedszkolem odwiedzać nas będą w każdy wtorek. Celem takich spotkań jest rozpowszechnianie czytelnictwa już od najmłodszych lat. Czytanie rozwija w dziecku empatię, rozbudowuje słownictwo, rozbudza ciekawość świata oraz poszerza zainteresowania. Przedszkolaki zawsze bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, z uwagą słuchają czytanej bajki i z radością wypożyczają książeczki.
Wizyta w przedszkolu znanej autorki książek- Barbary Gawryluk
21 września w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z autorką wielu książek dla dzieci p. Barbarą Gawryluk. Podczas spotkania pisarka opowiadała o swoich książkach, ich bohaterach, o tym jak książki powstawały. Przekonywała dzieci, że wszystkie historie jakie opisała w swoich książkach, zdarzyły się naprawdę. Tematy do nich czerpie ze swojej pracy dziennikarskiej. Pani Barbara Gawryluk przybliżyła treść kilku swoich książek m.in. "Baltic - pies, który płynął na krze" - to wzruszająca historia o losach przerażonego psa. Pisarka opowiedziała również o nieco starszej książce – Dżok legenda o psiej wierności, opowiadającej o ogromnym przywiązaniu psa do swojego właściciela. Zdarzenie to miało miejsce w Krakowie przed 30 laty, a Dżok doczekał się własnego pomnika w pobliżu Wawelu jako symbol psiej wierności. To było ciepła i serdeczna wizyta autorki, która pozostanie na długo w pamięci i co najważniejsze zachęci do czytania książek. Dziękujemy Paniom z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol za zorganizowanie dzisiejszego spotkania.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września w całej Polsce najmłodsze dzieci obchodzą swoje święto- Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Z tej okazji w poniedziałek w naszych oddziałach przedszkolnych na przedszkolaków z grupy „Kangurki” i grupy „Tygryski” czekało moc atrakcji. Dzieci wraz ze swoimi paniami z radością uczestniczyły w zabawach muzyczno- ruchowych, w rytmie disco. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal oraz kolorowankę. Dużo uśmiechu sprawiła sesja zdjęciowa. Dzieci chętnie pozowały na tle tygryska i kangurka. Był to wspaniały i radosny dzień.
Życzymy wszystkim przedszkolakom spełnienia marzeń oraz samych miłych chwil spędzonych w przedszkolu.
BAJKOWY MARATON CZYTELNICZY
Dnia 16.09 dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych zostały nagrodzone za udział w akcji „Bajkowy Maraton Czytelniczy”, zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol. Akcja polegała na tym, że chętne dzieci regularnie odwiedzały bibliotekę, wypożyczały książeczki i zbierały naklejki, które przyklejały na Kartę Czytelnika.
Wyniki:
I miejsce: Fabian Marzec, Nikola Marzec
II miejsce: Wiktoria Bury, Milena Marzec
Gratulujemy!
Kangurki na spotkaniu autorskim
14 września 2021 r. odbyło się spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim –podróżnikiem i autorem książek. Na spotkaniu pisarz w niezwykle ciekawy sposób opowiedział o przygodach Kazimierza Nowaka, który rowerem przemierzył Afrykę, oraz historię niedźwiedzia Wojtka, przyjaciela polskich żołnierzy z Armii Andersa, który jest bohaterem książki ,,Dziadek i Niedźwiadek”. Zabrał słuchaczy w rejs kajakiem przez Atlantyk, snując opowieść o Aleksandrze Dobie, który, jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Autor opowiadał przy użyciu prezentacji multimedialnej z licznymi rekwizytami i efektami dźwiękowymi.
Spotkanie zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Witaj w przedszkolu!
W środę- 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Wszystkie dzieci pożegnały już wakacje, nadszedł czas na wspólną zabawę w przedszkolu. Po przywitaniu wszystkich przez Panią Dyrektor, dzieci udały się do swoich sal, gdzie spotkały swoich znanych kolegów, jak i całkiem nowych, którzy w naszym przedszkolu stawiają dopiero pierwsze kroki. Wiemy, że dzieci szybko przezwyciężą rozłąkę z rodzicami i z dnia na dzień staną się dzielnymi, uśmiechniętymi przedszkolakami. Życzymy wszystkim maluszkom szczęśliwych chwil w naszym przedszkolu oraz powodzenia w zdobywaniu nowych doświadczeń.
Szanowni Rodzice!
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się 1 września 2021r. według następującego harmonogramu:
godzina 8.00- msza święta w kościele w Tereszpolu-Zaorendzie
godzina 9.00 - oddziały przedszkolne z opiekunami
Rozpoczęcie w sali gimnastycznej, następnie spotkania z wychowawcami w klasach. W związku z sytuacją epidemiologiczną proszę uczniów i rodziców o stosowanie wymogów sanitarnych, czyli zachowanie bezpiecznego dystansu, przy wejściu do szkoły dezynfekcja rąk oraz stosowanie maseczki.
Informacja
Drogi Rodzicu! W załączniku znajduje się do pobrania wyprawka dla 3-4 latków na rok szkolny 2021/2022
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
Dnia 25 czerwca w naszych oddziałach przedszkolnych odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. O godzinie 8.00 Pani Dyrektor oficjalnie rozpoczęła spotkanie witając serdecznie przybyłych rodziców, dzieci oraz pracowników przedszkola. Wszystkim podziękowała za całoroczną pomoc oraz wspaniałą współpracę. Następnie wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz słodkie upominki. Dla sześciolatków było to wyjątkowe pożegnanie, ponieważ od września rozpoczną naukę w szkole.
Życzymy wszystkim udanych, słonecznych kolorowych i bezpiecznych wakacji, a starszakom sukcesów w szkole.
Wspólna zabawa to fajna sprawaPod koniec roku szkolnego dzieci z grupy „Wiewiórki” i grupy „Biedronki” odwiedziła nasza zaprzyjaźniona pani fotograf. Przedszkolaki pokazały jak potrafią pięknie pracować, ładnie uczestniczyć w zabawach ruchowych, zgodnie bawić się na placu zabaw itd. Pani Agnieszka wszystko uwieczniła na pięknych, efektownych zdjęciach. Dziękujemy!
Dziękujemy!
Dnia 21 czerwca jak co czwartek dzieci z grupy „Wiewiórki” i grupy „Biedronki” odwiedziła pani z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol. Pani Magda przeczytała dzieciom ciekawą bajeczkę. Przedszkolaki były bardzo zaciekawione, bo książeczki czytane przez panie oprócz ciekawej treści miały zawsze piękne, kolorowe ilustracje. Niestety było to już ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym. Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały pani za zaprzyjaźnienie z książką, zaangażowanie na rzecz naszego przedszkola oraz całoroczną współpracę.
Serdecznie dziękujemy również pani Ewie, która niestety nie mogła uczestniczyć w pożegnalnym spotkaniu.
Ciuchcią do Zwierzyńca
Dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych również pojechały na wycieczkę słynną ciuchcią. Dnia 21 czerwca na przejażdżkę do Zwierzyńca wybrały się przedszkolaki z grupy „Wiewiórki”, zaś 23 czerwca dzieci z grupy „Biedronki”. Obie grupy miały podobny plan wycieczki. Na sam początek wybrały się na spacer znanymi Stawami Echo. Wędrując pomostem dotarły na taras widokowy, skąd podziwiały piękne widoki. Był również spacer po cieplutkim piasku. Dzieci w Zwierzyńcu zobaczyły też zachwycające domki krasnali, przejechały się szlakiem turystycznym oraz zjadły pizzę i pyszne lody. Super atrakcją okazał się plac zabaw. Dzień był pełen wrażeń. Dzieci wróciły zmęczone, a zarazem szczęśliwe. Ten wyjazd na pewno długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.
Wiewiórki na spotkaniu
17 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się autorskie spotkanie z Panią Renatą Piątkowską. W spotkaniu Pani Renacie towarzyszyła Pani Elżbieta Malwina Kożurno – lektorka, która wspaniale przeczytała nam fragment opowiadania „ To się w głowie nie mieści”. W swoich książkach autorka pokazuje nam, że zwierzęta podobnie jak ludzie kochają, tęsknią, pragną ciepła, towarzystwa, akceptacji i tak samo cierpią. Spotkanie odbyło się w miłej, życzliwej atmosferze i zakończyło się rozdaniem autografów w nowo zakupionych książkach.
Dziękujemy Paniom z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol za zorganizowanie fascynującego spotkania.
Dzień Rodziny
Dnia 10 czerwca w naszych oddziałach przedszkolnych świętowaliśmy Dzień Rodziny. Uroczystość rozpoczęła się zabawami z animatorem, co sprawiło dzieciom ogromną radość. Były tańce, konkursy z chustą animacyjną, liną, zabawy z bańkami mydlanymi. Tego dnia przedszkolaki również zaprezentowały występ artystyczny. Zaśpiewały piosenki, powiedziały piękne wierszyki, wyrażając rodzicom miłość i wdzięczność za ich trud, oddanie i poświęcenie. Przedszkolaki do życzeń dołączyły własnoręcznie wykonane upominki. Nie zabrakło również prezentów dla dzieci.
Dziękujemy pani fotograf, paniom z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol oraz wszystkim rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji imprezy.
„The Three Billy Goats Gruff (Trzy głodne kózki)”
W środę 9 czerwca pani nauczycielka j. angielskiego- Wiesława Lipińska- Kosonoga zrobiła miłą niespodziankę dzieciom z grupy „Biedronki”. Wraz z uczniami klasy IV zaprezentowała przedstawienie pt. „The Three Billy Goats Gruff ( Trzy głodne kózki)”. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane, z wielką uwagą i ciekawością oglądały występ. Nagrodą dla wspaniałych aktorów był szeroki uśmiech na twarzy dzieci.
galeria zdjęć w albumie fotograficznym szkoły
Pomagamy
Na terenie naszej szkoły pojawił się pojemnik, do którego każdy z nas może wrzucić plastikowe nakrętki, wspierając w ten sposób ciężko chorego Kubę z Aleksandrowa. Dnia 1 czerwca do akcji przyłączyły się dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych. Pojemnik wykonały panie z KGW „Kukiełczanki”. Dziękujemy!
galeria zdjęć w albumie fotograficznym szkoły
„Wróżki i elfy z Krainy Wyobraźni”- rozstrzygnięcie konkursu
2 czerwca w naszych grupach przedszkolnych zostały ogłoszone wyniki konkursu:
„Wróżki i elfy z Krainy Wyobraźni”, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol. Dzieci z grup „Wiewiórki” oraz „ Biedronki” otrzymały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
I miejsce: Alicja Nizio, Filip Sikorski
II miejsce: MiłoszPawluk
III miejsce: Mikołaj Marzec
Wyróżnienie: Wiktoria Bury, Milena Marzec, Nikola Marzec, Hanna Kozina, Bartłomiej Kukiełka, Zofia Bury, Filip Małek, Filip Zygmunt
Wójt czytał przedszkolakom
Kontakt z książką od najmłodszych lat jest bardzo ważny. Odrywa dużą rolę w rozwoju oraz wychowaniu człowieka. Nie tylko wszechstronnie wpływa na rozwój intelektualny, ale także rozwija wrażliwość u każdego dziecka. W dniu 27 maja w ramach wsparcia akcji „Cała Polska czyta dzieciom” dzieci z grup „Wiewiórki” oraz „ Biedronki” miały przyjemność gościć Wójta Gminy Tereszpol- Jacka Pawluka. Wójt przeczytał jedno z opowiadań Joanny Papuzińskiej z książki pt. „Nasza mama czarodziejka”. Spotkanie odbyło się na świeżym powietrzu i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przedszkolaki z wielką uwagą słuchały opowiadania oraz chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki upominek oraz wręczyły wójtowi pamiątkowy dyplom.
Serdecznie dziękujemy panu wójtowi Jackowi Pawlukowi za przybycie oraz paniom z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol- Magdalenie Marzec i Ewie Zajmała za zorganizowanie spotkania.
Osiągnięcia przedszkolaków w konkursach plastycznych
Dzieci z grupy przedszkolnej ,,Wiewiórki” brały udział w konkursie plastycznym pt. ,,Sprzymierzeńcy lasu” zorganizowanym przez Nadleśnictwo Zwierzyniec. W kategorii wiekowej 6-8 lat I miejsce zajął Szymon Potocki (6-lat) a wyróżnienie zdobył Filip Sikorski (6- lat). Również sześcioro przedszkolaków wzięło udział w XI ogólnopolskim konkursie plastycznym ,,Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” zorganizowanym przez Placówkę Terenową KRUS w Biłgoraju. I w tym konkursie dzieci odniosły małe sukcesy: Kuba Kucio (6- lat) i Maksymilian Zawiślak (5- lat) zdobyli wyróżnienie, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe: Mikołaj Marzec, Filip Małek, Filip Sikorski, Dawid Szponar.
galeria zdjęć w albumie fotograficznym szkoły
Przyjaciele Ziemi
Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych obchodziły 22 kwietnia 2021 roku „Międzynarodowy Dzień Ziemi”. Dzieci uczyły się jak żyć ekologicznie, a szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom- Ziemię i jak pomóc naszej planecie, aby była czysta i zdrowa. Tegoroczne obchody przybrały różne formy: „Maluchy” przebrały się na zielono, sprzątały teren przyszkolny i uczyły się segregować śmieci. Grupa „Starszaków” włączyła się w akcję sadzenia kwiatów doniczkowych, dzieci uczyły się segregować śmieci oraz poznały piosenkę ekologiczną. Na pamiątkę przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” otrzymały opaski „Strażnik przyrody”, a „Biedronki” odebrały dyplomy „Przyjaciela Ziemi”.
Kartki wielkanocne
Dzieci z grupy przedszkolnej ,,Wiewiórki"" w czasie zdalnej nauki wykonały wspólnie z rodzicami przepiękne kartki, wielkanocne jako jedna z poznanych tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. 13 dzieci wykonało zadanie, za które zostały nagrodzone słodkościami: Zosia Bury, Ala Nizio, Filip Małek. Filip Sikorski, Filip Zygmunt, Kuba Kucio, Dawid Szponar, Mikołaj Marzec, Jakub Skóra, Romek Kulik, Adrian Belczarz, Szymon Potocki, Kacper Dobosz.
Mali ogrodnicy
Przedszkolaki z grupy „Biedronki” postanowiły wprowadzić trochę wiosny do sali przedszkolnej. Dzieci posadziły na początku marca cebulki kwiatów w doniczkach takie jak: szafirki, lilie, frezje czy hiacynty. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci miały możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Codziennie wspólnie pielęgnowały rośliny. Niestety na dwa tygodnie przedszkolaki musiały zostać w domu. Ale udało się podejrzeć roślinki w tym czasie. Efekty widać na zamieszczonych zdjęciach. Niektóre z roślin już zakwitły, inne kiełkują.
galeria zdjęć w albumie fotograficznym szkoły
Wielkanoc tuż, tuż …
26 marca grupa 3-4 latków wykonała przepiękne stroiki. Na początku przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonały z papieru kurczaczka i baranka. Następnie z przyniesionych koszyczków dzieci zrobiły „Stroiki Wielkanocne”, w których nie zabrakło kurczątek, pisanek, króliczków, baranków i gałązek bazi. Powstały piękne kompozycje, które ozdobią domy naszych przedszkolaków. Serdecznie dziękujemy za dostarczenie wszystkich potrzebnych materiałów dla dzieci.
galeria zdjęć w albumie fotograficznym szkoły
Przedszkolaki przywitały Wiosnę
W poniedziałek 22 marca 2021 roku wszystkie dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, przedszkolaki przyszły przebrane za symbole kojarzące się z wiosną. Dzieci przebrane były za: żabki, bociany, jaskółki, motylki, pszczółki, biedronki, ślimaki, kwiaty, a nawet za tęczę. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od zabaw, piosenek i prezentacji strojów. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” pięknie recytowały wiersze. Natomiast dzieci z grupy „Wiewiórki” wyszły na spacer, niosąc barwne kukły - Marzanny, które dawnym zwyczajem spaliły, żegnając zimę. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za współpracę i pomoc w przygotowaniu przebrań dla dzieci.
Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Pawluk za współpracę i wykonaną sesję fotograficzną.
galeria w albumie fotograficznym szkoły
Przedszkolny Dzień Dziewczynki i Chłopca
8 marca był wyjątkowym dniem w grupach przedszkolnych. Wtedy w naszym przedszkolu swoje święto obchodzą dziewczynki i chłopcy. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia, śpiewali „sto lat” dziewczynkom. Dziewczynki także nie zapomniały o swoich kolegach również składały życzenia. Nie obyło się bez słodkości, upominków i kwiatów. Z dziecięcych buź uśmiech nie schodził przez cały dzień, a wszyscy chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za miłą współpracę.
galeria zdjęć w albumie fotograficznym szkoły
Drodzy Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2021/ 2022. W dniach 16-19 marca 2021r. należy złożyć potwierdzenie woli przyjęcia (oświadczenie).
Przedszkolaki dokarmiają ptaki
Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym mogą mieć one problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego o skrzydlatych przyjaciołach pamiętają nasze przedszkolaki. Dzieci wraz z wychowawczyniami wyszły do ogrodu przyszkolnego i chętnie umieściły w karmnikach ziarenka zbóż, słoninę, słonecznik i kaszę. Dokarmiając ptaki, przedszkolaki uczą się odpowiedzialności, dbania o środowisko naturalne, mają możliwość obserwacji ptaków, które przylatują do naszego karmnika. Dzieci teraz już bez trudu potrafią rozpoznać wróbelka, sikorkę, sójkę oraz gila. Dzięki naszej pomocy, ptaszki maja szansę przetrwać najgroźniejszą dla nich porę roku - zimę.
galeria zdjęć w albumie fotograficznym szkoły
Bal Karnawałowy
Karnawał to wspaniały okres zimowych balów, zabaw, a także nieodłączny element dzieciństwa. Jest on atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza im wielu przeżyć, radości i zadowolenia.
12 lutego 2021 roku, w naszych oddziałach przedszkolnych, już od rana było bardzo gorąco, a wszystko to za sprawą atmosfery związanej z Balem Karnawałowym. Sale wyglądały bajecznie i kolorowo, przystrojone kolorowymi serpentynami i balonami. Przepięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały wymyślne stroje. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek i nie tylko, w salach przedszkolnych można było spotkać księżniczki, delikatne motylki, pszczółkę, biedronkę, rycerzy, aniołka, smoka, piratów, policjantów, żołnierzy, kowboja, tygrysa, małpkę, ratownika medycznego, Elsę, pieska Cheasa, Spider-Mana, Batmana... - nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Przedszkolaki bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców. W trakcie zabawy uczestnicy balu mieli okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku oraz za przygotowane stroje dla dzieci.
Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Pawluk za sesję fotograficzną podczas balu.
galeria zdjęć w albumie fotograficznym szkoły
Ogłoszenie
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2021/ 2022
Składanie wniosków w dniach 22 luty- 5 marca 2021r.
Konkurs plastyczny
Dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w XVII Przeglądzie Prac Plastycznych „Śladami Aleksandry Wachniewskiej, malarki i orędowniczki ochrony przyrody Roztocza – Konkurs plastyczny: „Węże, żaby jaszczurki, czyli gady w oczach dzieci”. Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody – z grupy „Wiewiórki”: Alicja Nizio, Szymon Kimak, Filip Sikorski, Kuba Kucio, z grupy „Biedronki” – Nikola Marzec, Milena Marzec, Bartłomiej Kukiełka.
Dla Kochanej Babci i dla Kochanego Dziadzia…
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Dlatego dzieci z grupy „Wiewiórki” i z grupy „Biedronki” z okazji Święta Babci i Dziadzia przygotowywały przez kilka dni niespodzianki dla swoich dziadków. Każdy przedszkolak w czasie przygotowywania upominków, miał okazję zaprezentować swoje zdolności plastyczne. Dzieci z grupy 5-6latków wykonały przepiękny bukiet kwiatów w kształcie serc. Natomiast przedszkolaki z grupy 3-4latków zrobiły laurkę z kolorowych kwiatków. Dzieci również na zajęciach uczyły się składania życzeń i piosenki dla babć oraz dziadków.
Jasełka Bożonarodzeniowe
Dnia 22 grudnia 2020 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych przedstawiły „Jasełka Bożonarodzeniowe”. Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawiły sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Wśród śpiewu kolęd i pastorałek do żłóbka przybyły postacie ze znanych bajek i opowiadań takie jak: „Czerwony Kapturek, „Jaś i Małgosia”, Sierotka Marysia” „Dziewczynka z zapałkami”, „Calineczka”, „Kopciuszek”, „Pinokio”, „Smerf” oraz rozradowani pełni werwy pastuszkowie, anioły.
Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami. Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role i miały okazję zaprezentować swoje talenty aktorskie. Atmosfera zrobiła się bardzo świąteczna i wszystkim towarzyszyło wiele pozytywnych emocji.
Młodzi aktorzy spisali się na medal. Na zakończenie głos zabrała Pani dyrektor Bogumiła Kukiełka, podziękowała małym wykonawcom, nauczycielom i złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne.
Do występu przedszkolaków przygotowali: Małgorzata Kurzyńska, Ewa Furlepa, Anna Nizio, Mariola Zubala, Jerzy Strzałka.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za zorganizowanie pięknych strojów oraz rekwizytów i pomoc w przygotowaniu dzieci do występu.
Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Pawluk za wykonanie sesji fotograficznej.
galeria zdjęć
W grupie ,,Wiewiórki” odbyło się spotkanie pod hasłem ,,Wszystkie oblicza smoka”, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol. Panie: Magdalena Marzec i Ewa Zajmała przygotowały dla dzieci wiele ciekawych zabaw i zadań do wykonania. Zajęcia rozpoczęły od wysłuchania przez dzieci legendy ,,O smoku wawelskim”. Następnie przedszkolaki musiały się wykazać znajomością jej treści, udzielając odpowiedzi: ,,prawda – fałsz” na zadawane pytania. Kolejnym zadaniem było dorysowywanie poszczególnych części ciała smoka po wcześniejszym wyrzucaniu kostek, zliczaniu liczby oczek i odliczeniu tej liczby na planszy. Po zdaniu egzaminu ze znajomości legendy i wyglądu smoka przyszedł czas na zabawy ruchowe. Wszystkie dzieci zamieniły się w smoki, zakładając maski, które otrzymały od przybyłych pań. Zabawy ,,Raz, dwa, trzy, smok patrzy” oraz ,,Trójgłowy smok” wymagały dużej sprawności ruchowej, szybkości i współpracy w zespołach. Zabawy dostarczyły dzieciom bardzo dużo pozytywnych wrażeń. Tego dnia towarzyszyła radość, uśmiech na twarzach dzieci, rywalizacja, współpraca w grupie i rozwijanie inwencji twórczej. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki ,,smoka”, które kolorowały według własnego pomysłu.
Dziękujemy paniom z Publicznej Biblioteki Gminy Tereszpol za zorganizowanie bardzo ciekawych zajęć, zapraszamy do galerii zdjęć, które potwierdzą, jak wspaniale dzieci uczyły się i bawiły w czasie tego spotkania.
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 4 grudnia 2020 roku z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola i odwiedził przedszkolaków z grupy „Wiewiórki” i z grupy „Biedronki”. Dzieci od samego rana wyglądały przez okno przedszkola i nasłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewana piosenką, wspólnym tańcem i upominkiem. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.
Serdecznie dziękujemy za współpracę oraz pomoc w organizacji „Mikołajek” wszystkim rodzicom, a szczególnie trójkom klasowym.
W przedszkolu odbył się konkurs recytatorski dla dzieci z obydwu grup przedszkolnych. Przedszkolaki przygotowywały wychowawczynie wraz z rodzicami. Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol. W bajkowej scenerii każdy przedszkolak prezentował swój utwór. Dzieci były efektownie ubrane– odświętne stroje, przebrania oraz rekwizyty. W komisji konkursowej zasiadały: dyrektor szkoły- Bogumiła Kukiełka, Ewa Zajmała. Wyniki konkursu są następujące:
Grupa 3-4 latki:
I miejsce Wojciech Myszak - „Wierszyk o biedronkach”
I miejsce Nikola Marzec - „Samochwała”
I miejsce Klaudia Szponar- „Zosia Samosia”
Grupa 5-6 latki:
I miejsce Filip Zygmunt - „Na straganie”
I miejsce Miłosz Pawluk- „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte"
II miejsce Mikołaj Marzec - „Chore kotki”
II miejsce Zofia Bury - „Żaba i żuk”
III miejsce Szymon Potocki - „Skarżypyta”
III miejsce Dawid Szponar - „Kotek”
Wyróżnienie: Filip Sikorski, Maksymilian Zawiślak.
Dziękujemy za współpracę i organizację konkursu recytatorskiego paniom: Magdalenie Marzec i Ewie Zajmała z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol.
Będę dzielnym przedszkolakiem!
Pasowanie na Przedszkolaka to pierwsza tak ważna uroczystość dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Odbyła się 27 listopada 2020r. Występy dzieci w dużym stopniu stanową zakończenie procesu adaptacyjnego dzieci do warunków i zasad panujących w przedszkolu. Podczas występów maluchy z grupy „Biedronki” i starszaki z grupy „Wiewiórki” swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w przedszkolu. Odświętne stroje, a także dekoracje sali podkreśliły doniosłość wydarzenia.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania przedszkolaków i nauczycieli przez panią dyrektor Bogumiłę Kukiełkę. Następnie grupa 3-4 latków przedstawiła część artystyczną, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności poprzez wykonanie zadań prawdziwego przedszkolaka. Dzieci swym występem udowodniły, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki i taniec. Następnie dzieci z grupy 5-6 latków wystąpiły w części artystycznej recytując wiersze, tańcząc i śpiewając piosenki. Grupa „Wiewiórki” zdała egzamin na prawdziwych przedszkolaków celująco. Na koniec swoich występów obydwie grupy złożyły przyrzeczenie – dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania na przedszkolaka i starszaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz medal pasowania. Dzieci otrzymały również prezent – zabawki do swych sal przedszkolnych.
Był to wesoły i pełen wrażeń dzień zarówno dla dzieci i nauczycieli jak i rodziców. Wszystkim maluchom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i dużo uśmiechu na co dzień!
Serdecznie dziękujmy wszystkim rodzicom za pomoc przy organizacji uroczystości i p. Agnieszce Pawluk za piękną sesję zdjęciową. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.
„Nasza szkoła ulubiona wśród pisarzy ma Patrona…”
Co roku w naszej szkole obchodzona jest uroczystość Dnia Patrona – Henryka Sienkiewicza. W tym roku przedszkolaki wzięły udział w zajęciach poświęconych pisarzowi. Wychowawczynie grup zaprezentowały dzieciom postać Henryka Sienkiewicza opowiadając o jego twórczość i największych dziełach oraz przedstawiły portret twórcy. Dzieci miały okazję nauczyć się hymnu szkoły. Bardzo chętnie przedszkolaki z obydwu grup wzięły udział w zajęciach plastycznych – „Wiewiórki” wykonały portret pisarza „malując plasteliną” natomiast „Biedronki” ozdobiły ramkę portretu pisarza kolorowym papierem. Wszystkie przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach.
Zachęcamy Rodziców do śpiewania wspólnie z dziećmi hymnu szkoły!
Hymn szkoły
„Nasza szkoła ulubiona,
wśród pisarzy ma patrona.
Wszyscy dobrze go poznali,
całym sercem pokochali.
Hej, hej, hej do szkoły!
Idźmy uczcić dzień wesoły,
Sienkiewicza imię głośne -
W naszych ustach brzmi radośnie.
Hej, hej, hej do szkoły !
Idźmy uczcić dzień wesoły,
Sienkiewicza imię głośne -
w naszych ustach dobrze brzmi.
Przedszkole do hymnu
Już od najmłodszych lat dzieci uczą się patriotyzmu. Grupa 3-4 latków i 5-6 latków włączyła się w akcję MEN ,,Szkoła do hymnu 2020". Odświętnie ubrane przedszkolaki we wtorek, 10 listopada o godz. 11.11 odśpiewały ,,Mazurka Dąbrowskiego". Podniosła atmosfera i zaangażowanie najmłodszych sprawiło, że był to wyjątkowy dzień.
Konkurs plastyczny „Barwy jesieni”
Dnia 5 października w naszych oddziałach przedszkolnych odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - „Barwy jesieni” zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki i nagrody. Wyniki konkursu są następujące:
Przedszkolaki z grupy „Biedronki” :
I miejsce - Bartłomiej Kukiełka,
II miejsce – Nikola Marzec
Podziękowanie za udział otrzymali – Jakub Szawara, Hanna Kozina, Milena Marzec
Przedszkolaki z grupy „Wiewiórki”:
I miejsce – Alicja Nizio
II miejsce – Mikołaj Marzec
III miejsce – Szymon Potocki
Wyróżnienia: Zofia Bury, Filip Sikorski
Podziękowanie za udział otrzymali: Filip Zygmunt, Romek Kulik, Kuba Kucio.
Dziękujemy pani Magdalenie Marzec i pani Ewie Zajmała
z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol za współpracę.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym
Spotkanie z pisarką
Dnia 23 września przedszkolaki uczestniczyły w potkaniu autorskim z Wiolettą Piasecka – pisarką, autorką książek dla dzieci. Pisarka bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o swoim warsztacie pisarskim, inspiracjach oraz procesie tworzenia poszczególnych książek. Odpowiadała na liczne pytania zadawane przez uczniów. Pani Wioletta zaprezentowała teatrzyk z pacynkami oraz przygotowała mnóstwo interesujących zagadek. Dzieci z uwagą uczestniczyły w spotkaniu. Spotkanie z pisarką na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.
Serdecznie dziękujemy pani Ewie Zajmała i pani Magdalenie Marzec z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol za zorganizowanie spotkania autorskiego.
Dzień Przedszkolaka
Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Dzieci z obydwu grup „Biedronki” i „Wiewiórki” obchodziły swoje święto uczestnicząc w zabawach muzyczno-ruchowych. Radość, śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Wszystkie dzieci otrzymały upominki oraz dyplomy. Na zakończenie wesołej zabawy dzieci wyszły na przedszkolny plac zabaw i każda grupa wesoło spędzała czas.
Życzymy wszystkim przedszkolakom dużo uśmiechu, radości, zdrowia, spełnienia marzeń i samych miłych chwil spędzonych w przedszkolu.
Czytanie w przedszkolu
W naszych oddziałach przedszkolnych rozpoczęło się cotygodniowe czytanie i wypożyczanie książeczek. Panie z Publicznej Biblioteki Gminy Tereszpol jak co roku chętnie współpracują z naszym przedszkolem. Celem spotkań jest rozpowszechnianie czytelnictwa od najmłodszych lat. Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach czytelniczych i z radością wypożyczają książki, które razem z rodzicami czytają w domu.
Witaj przedszkole!
1 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021 w naszych oddziałach przedszkolnych. Na początku spotkania dzieci wraz z rodzicami powitała Bogumiła Kukiełka – dyrektor szkoły. Pani dyrektor przedstawiła wychowawców grup i nauczycieli oraz zapoznała z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania szkoły podczas pandemii. Następnie przedszkolaki wyruszyły do swoich grup, gdzie spotkały zarówno swoich dobrze znanych kolegów, jak i całkiem nowych, którzy w naszym przedszkolu stawiają dopiero pierwsze kroki. Wychowawcy grup zapoznali rodziców z organizacją pracy w przedszkolu.
Życzymy wszystkim dzieciom radosnych chwil spędzonych w naszym przedszkolu. Aby ten nadchodzący rok był okazją do zdobywania nowych doświadczeń i pierwszych kontaktów rówieśniczych. Rodzicom życzymy dużo cierpliwości, satysfakcji i zadowolenia z dokonań swoich dzieci. Zapraszamy również do współpracy i aktywnego udziału w życiu przedszkola.