• Tytuł Mistrzów Powiatu obroniony!
          • Tytuł Mistrzów Powiatu obroniony!

          • W dniu dzisiejszym tj. 15.11.2022 roku w Goździe Lipińskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu Biłgorajskiego w szachach drużynowych. Nasza drużyna w składzie Krzysztof Sikorski, Michał Kawka, Kornel Kuśmirek i Samanta Portka zajęła pierwsze miejsce i tym samym uzyskała tytuł Mistrzów Powiatu Biłgorajskiego. Zajmując pierwsze miejsce wywalczyli awans do Mistrzostw Województwa Lubelskiego, które odbędą się 23.11.2022 roku w Tomaszowie Lubelskim.

            Ponadto Michał Kawka został Mistrzem szachownicy drugiej (wszystkie partie wygrane), a Samanta Portka mistrzynią szachownicy czwartej.

            Opiekunem drużyny jest pan Jerzy Strzałka.

            Wszystkim Gratulujemy! oraz życzymy dalszych sukcesów.

        • Święto Niepodległości
          • Święto Niepodległości

          •  10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Narodowego Polaków. Uczniowie klasy ósmej pod kierunkiem nauczycieli p. Renaty Wojnar i p. Renaty Makary przygotowali krótką lekcję historii. Zebrani wysłuchali wierszy, pieśni i opowiadań ukazujących drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę.

            Również dzisiaj już po raz piąty nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. Tradycyjnie w ostatni dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

        • Pamiętamy…   
          • Pamiętamy…   

          • W listopadzie uczniowie klasy VII wybrali się pieszo na wzgórze Polak. Znajduje się tam pomnik poświęcony uczestnikom bitwy pod Panasówką w czasie powstania styczniowego. Obok usytuowany jest kamień upamiętniający Marcina Borelowskiego „Lelewela” – dowódcę tego powstania. Uczniowie zapalili tam znicze i pomodlili się. W drodze powrotnej podziwiali piękny jesienny krajobraz. Dzięki tej wycieczce poznali najbliższą okolicę i jej historię oraz związek naszej miejscowości z historią Polski.

        • Wyjazd do Krakowa
          • Wyjazd do Krakowa

          • 9 listopada trzy uczennice z naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do Krakowa zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol. Wyjazd był nagrodą za udział w finale V Debaty Oksfordzkiej. Ania Witwera, Ola Wrzosek i Ola Zubala razem z kolegami ze szkoły w Tereszpolu Zaorendzie oraz opiekunami spędziły dzień w Krakowie. Uczestnicy wycieczki zwiedzali Teatr im. J. Słowackiego, spacerowali po Rynku oraz wspięli się na Kopiec Kościuszki. Dzień pełen wrażeń został uwieczniony na zdjęciach. Ósmoklasistki podzieliły się z nami fotorelacją.

        • Warsztaty w klasach I-III
          • Warsztaty w klasach I-III

          • 8 listopada w klasach I-III odbyły się warsztaty o przeciwdziałaniu przemocy pt. ,,To moje ręce i ja nimi kręcę”. Spotkanie zostało przeprowadzone na podstawie książki ,,Dokuczalska” z cyklu tzw. bajek terapeutycznych. Druga część spotkania miała charakter warsztatowy, czyli rozmowa o tym, do czego są potrzebne ręce. Następnie uczniowie swoje pomysły przedstawili w formie rysunków. Spotkanie poprowadziła Joanna Fabicka- pisarka, scenarzystka, mediatorka rodzinna i terapeutka.

        • Uczymy się udzielania pierwszej pomocy
          • Uczymy się udzielania pierwszej pomocy

          • 4 listopada 2022 r. w naszej szkole gościliśmy ratownika medycznego p. Cezarego Witwerę oraz pielęgniarkę p. Edytę Surzyńską z Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu.

            Uczniowie wysłuchali informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. W jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc, czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką.

            Pamiętajmy, że trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć, gdzie się znajdujmy, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy. Ratownik pokazał uczniom, jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem.

                      Po omówieniu zasad wszyscy bardzo chętnie i aktywnie brali udział, wykonując podstawowe czynności ratownicze. W spotkaniu brały udział klasy I-III, uczniowie kl. VIII oraz grupy przedszkolne.

        • Mieć czy być? Debata oksfordzka na szczeblu gminnym
          • Mieć czy być? Debata oksfordzka na szczeblu gminnym

          • 3 listopada odbył  się gminny etap V Debaty Oksfordzkiej, w którym drużyna z naszej szkoły zmierzyła się  z kolegami ze szkoły w Tereszpolu – Zaorendzie. Nasze uczennice Anna Witwera, Aleksandra Wrzosek i Aleksandra Zubala zajęły stanowisko, że w dzisiejszych czasach lepiej być niż mieć. Drużyna propozycji z sąsiedniej szkoły broniła zdania, że współcześnie pieniądze są bardzo ważne. Nad przebiegiem czuwała w roli Marszałka pani Magdalena Marzec.

            W Loży Ekspertów zasiadły panie: Maria Skóra – sekretarz Gminy Tereszpol, Iwona Pawlos – wieloletni wicedyretor i dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, obecnie instruktor zajęć dziennikarskich oraz Joanna Wyrostek – dziennikarz, kierownik działu medialnego Biłgorajskiego Centrum Kultury. Jury oceniło zarówno rzeczowość argumentów jak też umiejętności  retoryczne mówców. Jako zwycięzców eksperci wskazali drużynę propozycji ze szkoły w Tereszpolu – Zaorendzie, również tytuł najlepszego mówcy przypadł drużynie naszych rywali. Składamy gratulacje zwycięzcom. Słowa uznania należą się wszystkim występującym, którzy sprostali niełatwemu wyzwaniu, jakim jest przemawianie przed publicznością. Debata odbyła się w Urzędzie Gminy Tereszpol, a przysłuchiwali się jej pan wójt, ksiądz proboszcz, dyrekcje oraz  uczniowie i nauczyciele z obu szkół.

            Uczestnicy Gminnej Debaty w nagrodę wyjadą na wycieczkę do Krakowa.

            Organizatorem Gminnej Debaty Oksfordzkiej była Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol. Odbyła się ona w ramach realizowanego projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

        •  „Dzień w piżamie”
          • „Dzień w piżamie”

          • W środę 2 listopada w naszej szkole Samorząd Uczniowski zainicjował nową akcję pt. „Dzień w piżamie”. Przechodząc się tego dnia po szkolnych korytarzach, można było poczuć się jak w domu. Wszystko to za sprawą naszych uczniów i nauczycieli, którzy przyszli w tym dniu do szkoły w swoich piżamach, szlafrokach, kombinezonach i kapciach. Można było spotkać tygrysy, misie, żabki i inne postaci z krainy bajek. Było kolorowo, puszyście i bardzo wygodnie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego nietypowego dnia oraz zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych przedsięwzięciach Samorządu Uczniowskiego.

        • Pasowanie na ucznia
          • Pasowanie na ucznia

          • 28 października 2022 r. uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Tereszpolu - Kukiełkach zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej.

            Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka.
            Z niecierpliwością dziecko czeka każdego dnia na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, przygodami. Czeka ono na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. Na Ślubowanie przybyli: dyrektor szkoły – Bogumiła Kukiełka, rodzice uczniów a także koledzy i koleżanki z klasy drugiej i trzeciej wraz z wychowawczyniami.

            Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny. Wzięli  udział w inscenizacji, w której wykazali się umiejętnością recytacji , tańca i śpiewu Zaprezentowane utwory wykonywane przez dzieci tematycznie związane były z obowiązkami ucznia, bezpieczną zabawą, radością uczenia się, kulturą zachowania, wiedzą o Ojczyźnie. Rodzice dumni ze swoich pociech nagradzali dzieci gromkimi brawami.

            W dalszej kolejności pierwszoklasiści ślubowali być pilnymi w nauce, wzorowymi
            w zachowaniu. Ślubowali być dobrymi kolegami, kochać Ojczyznę i godnie reprezentować naszą szkołę.

            Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły – Bogumiła Kukiełka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia - życząc samych sukcesów w długiej karierze szkolnej. Tradycyjnie najmilszą chwilą dla dzieci było wręczenie pamiątkowych dyplomów, rożków obfitości i upominków przygotowanych przez rodziców. Uroczystość została zakończona słodkim poczęstunkiem.
            Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką, aby nasza placówka była dla nich miejscem, gdzie będą chętnie przebywać, znajdą nowe przyjaźnie, rozwiną swoje zdolności i zainteresowania.

             

             

        • Szkoła pamięta
          • Szkoła pamięta

          • Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”.

            W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie porządkowali groby na cmentarzu w Tereszpolu- Zaorendzie oraz w Górecku Kościelnym. W klasach młodszych dzieci obejrzały prezentację multimedialną o naszej historii i wykonali  prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Cieszymy się, że w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii.

            Podziękowania dla rodziców klasy III za udział w akcji. 

        • Kolorowe biegające dyktando
          • Kolorowe biegające dyktando

          •  

            27 października 2022r. uczniowie z klasy 3, 4 i 5 uczestniczyli w lekcji otwartej: ,,Kolorowe biegające dyktando”.  Przekonali się, że nauka nie musi być nudna. Tym bardziej nauka ortografii, która najczęściej spędza sen z powiek niejednego ucznia. Biegające dyktando to zabawna forma rozwijająca nie tylko sprawności językowe: czytanie, pisanie, mówienie, słuchanie i kompetencje ortograficzne, ale również stanowi doskonały trening pamięci i refleksu.

            Zasady zabawy są proste. Uczniowie dobierali się w dwu i trzyosobowe grupy, jedna osoba pełniła funkcję biegacza (musiała podbiec do tekstu dyktanda na drugi koniec sali i jak najwięcej zapamiętać), druga – pisarza (zapisywała to, co usłyszała od kolegi), trzecia - to osoba, która wspomagała pisarza i korygowała ewentualne błędy. Okazało się, że nie tak łatwo zapamiętać zdanie, szczególnie gdy należy również brać pod uwagę poprawną pisownię i interpunkcję.

            Nad dyktandem czuwała komisja w składzie: dyrektor szkoły p. Bogumiła Kukiełka oraz nauczyciel języka polskiego p. Barbara Wujec. Zwycięzcami zabawy okazali się:

            I miejsce- klasa III w składzie: Aleksander Mazurek, Zuzanna Nizio, Ksawery Ziomka

            II miejsce- klasa III w składzie: Aleksandra Szawara, Milena Wrzosek

            III miejsce- klasa V w składzie: Oskar Kurzyński, Sandra Pieczykolan, Małgorzata Potocka.

            Mamy nadzieję, że taka forma dyktanda uczniom się podobała. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Lekcję poprowadziła p. Monika Kurzyńska.

          • Mieć czy być…? – oto jest pytanie

          •        21 października odbyła się w naszej szkole kolejna Debata Oksfordzka. Tym razem uczniowie starali się przekonać Lożę Ekspertów oraz publiczność o tym, czy w dzisiejszych czasach lepiej jest mieć czy być. W skład Drużyny Propozycji wchodzili: Kornel Kuśmirek, Zuzanna Burdzań oraz Michał Kawka. Przedstawili oni mocne argumenty na to, jak ważne we współczesnym świecie są wartości materialne. Przekonywali, że są one wręcz niezbędne do życia, zapewniają luksusową, spokojną egzystencję. Podawali przykłady zarówno znane z mediów, jak również z literatury. Drużyna Opozycji w składzie: Aleksandra Wrzosek, Aleksandra Zubala i Anna Witwera próbowała obalić argumenty swoich przeciwników i przedstawiła różne przykłady na to, że pieniądze szczęścia nie dają. Dziewczęta prezentowały postaci rzeczywiste oraz bohaterów literackich, o których wartości decydowały piękne cechy charakteru, a nie wielki majątek. Nad przebiegiem debaty jako Marszałek czuwała p. Magdalena Marzec. Bitwie na argumenty przysłuchiwała się Loża Ekspertów: pani dyrektor Bogumiła Kukiełka, p. Urszula Adamowicz oraz p. Maria Wójcik. Chociaż argumenty obu drużyn były przekonujące, jednak jury jako zwycięzców wskazało drużynę opozycji. Tytuł Mistrza Mowy otrzymała Ola Zubala. Zwycięzcy spotkają się w etapie gminnym z drużyną ze szkoły w Tereszpolu – Zaorendzie.

                           Organizatorem debaty była Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach projektu „Życie to teatr - animacja czytelnicza przez literaturę i sztukę” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniów przygotowała p. Barbara Wujec.

        • Wszystkiego najlepszego
          • Wszystkiego najlepszego

          •                 W dniu dzisiejszym, czyli 13 października, odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W sali gimnastycznej, która na ten czas zamieniła się w scenę, uczniowie klasy 4 zaprezentowali przygotowany pod kierunkiem pań Agaty Szeptuch i Barbary Wujec krótki występ. Rozpoczęli go od życzeń i kwiatów dla pani dyrektor oraz wszystkich pracowników szkoły. Następnie odegrali zabawne scenki z życia szkoły. Życie ucznia nie jest łatwe. Często rozważa pod  drzwiami klasy: „Wejść albo nie wejść?”, a na klasówkach nie może ściągać, bo nic się nie ukryje przed bystrym wzrokiem pani. Jednak zdarzają się dni, kiedy nauczyciele więcej wybaczają i do takich należy właśnie Dzień Edukacji Narodowej. Dlatego by zaskarbić sobie ich przychylność, uczniowie przeprosili za psoty i złożyli piękne życzenia.

                            Następnie głos zabrała pani dyrektor, która również złożyła życzenia oraz podziękowania uczniom, nauczycielom, wszystkim pracownikom szkoły. Słowa uznania popłynęły także od pana Jacka Pawluka, wójta naszej gminy, od rodziców, których reprezentowała pani Edyta Marzec, przewodnicząca rady rodziców i pani Agnieszka Micyk oraz od pani Magdaleny Marzec i Ewy Zajmały z biblioteki Gminy Tereszpol. Przy tej okazji panie z biblioteki wręczyły nagrody za osiągnięcia w konkursach.

        • ,,Plastusiowy Pamiętnik”
          • ,,Plastusiowy Pamiętnik”

          • 5 października uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców wyjechali do Biłgoraja na spektakl pt. „Plastusiowy Pamiętnik”. Przedstawienie teatralne oparte było na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej pod tym samym tytułem. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu  wcielili się w postacie z książki: Plastusia, łobuza Witka, Tosię, ołówek, stalówkę, pędzel, nożyczki, temperówkę, gumkę myszkę. Były ciekawe dekoracje, np. namalowany kolorowy plecak i piórnik, duża temperówka oraz ogromne nożyczki i stalówka. Aktorzy opowiedzieli nam historię Plastusia i jego przyjaciół. Przedstawienie bardzo nam się podobało, bo udało nam się przenieść w kolorowy świat pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej.

        • W krainie mitów
          • W krainie mitów

          • Uczniowie klas 4, 5, 6 i 7 wyjeżdżali na spektakl „W krainie mitów”. Jego główni bohaterowie Ola i Michał podczas wycieczki do muzeum przenoszą się w czasy mityczne. Dzięki ich przygodom widzowie mogli przypomnieć sobie postaci Prometeusza, Ikara, Syzyfa i Midasa. „W krainie mitów” to powtórka treści znanych z lekcji języka polskiego i historii. Uczniowie na pewno nie otworzą puszki Pandory, będą unikać syzyfowej pracy, nie zechcą znaleźć się w labiryncie, a jeśli tak się stanie, poszukają nici Ariadny. Nie zaskoczy ich również kartkówka z mitologii. Ponadto będą wiedzieć, jak zachować się w muzeum i nie popełnią błędów Oli i Michała

        • Teleturniej "Jeden z dziesięciu"
          • Teleturniej "Jeden z dziesięciu"

          • 4 października po raz pierwszy uczniowie klasy II i III mogli wziąć udział w konkursie wzorowanym na telewizyjnym teleturnieju "Jeden z dziesięciu". W pierwszym etapie konkursu pytania były adresowane do wszystkich zawodników. Aby przejść do kolejnej rundy należało odpowiedzieć przynajmniej na jedno z dwóch pytań. W drugim etapie konkursu zawodnik, który poprawnie odpowiedział na pytanie, typował następną osobę do odpowiedzi. Uczestnicy dzielnie odpowiadali na zadawane im pytania i wykazywali się ogromną wiedzą. Możemy śmiało powiedzieć, że emocje sięgały zenitu.

            Do finału w klasie II przeszli:

            Mikołaj Marzec -I miejsce,

            Szymon Potocki- II miejsce,

            Radosław Roman Kulik- III miejsce.

            Do finału w klasie III przeszli:

            Aleksander Mazurek- I miejsce,

            Julia Kukiełka –II miejsce,

            Lena Nizio- III miejsce.

            Na zakończenie konkursu wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Organizatorem spotkania były panie z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol.

             

        • Wybory do Samorządu Uczniowskiego
          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          •      28 września 2022r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz wybory opiekuna tego organu szkoły. Wybory przeprowadzili uczniowie działający w ubiegłorocznym Samorządzie wraz z opiekunem panią Ewą Furlepą. Kandydatami w wyborach byli wszyscy uczniowie wchodzący w skład Samorządów Klasowych. W głosowaniu wzięli udział uczniowie z klas II-VIII. Do Samorządu dostało się jedenastu uczniów z największą liczbą głosów. W wyniku głosowania wyłonił się następujący skład Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2022/2023:
            Przewodnicząca – Aleksandra Wrzosek
            Zastępca – Aleksandra Zubala
            Skarbnik – Zuzanna Burdzań
            Kronikarz - Krzysztof Sikorski

            Członkowie Samorządu Uczniowskiego:
            Kacper Koman
            Lena Książek
            Patryk Maciocha
            Mikołaj Marzec
            Aleksander Mazurek
            Filip Sikorski
            Jakub Strzałka

                Funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego w tym roku szkolnym będzie w dalszym ciągu pełnić pani Ewa Furlepa. Nowej Radzie Samorządu Uczniowskiego serdecznie gratulujemy!

          • Mamy certyfikat!

          • Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy certyfikat za udział i podjęte działania w ramach
            29. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska 2022.

        • „Nic dwa razy…”
          • „Nic dwa razy…”

          •      Dzisiaj (30 września) w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy VIII. Prezentowali różne utwory polskiej noblistki przed swoimi kolegami oraz komisją konkursową. Jury doceniło występy wszystkich uczniów, jednak nagrody przyznano za najciekawsze interpretacje i artystyczne wykonanie.

            I miejsce: Ola Zubala

            II miejsce: Ania Witwera

            III miejsce: Ola Wrzosek

            Wyróżnienie: Michał Kawka

            Gratulacje dla zwycięzców! Podziękowania dla wszystkich uczestników!

                           Refleksyjne wiersze Wisławy Szymborskiej nie tylko skłaniają do przemyśleń na temat własnego życia, ale również wywołują uśmiech, gdyż poetka posługuje się wyszukanym dowcipem. Dzisiejsze wydarzenie być może zachęci pozostałych uczniów, by również od czasu do czasu przeczytali ulubiony utwór poetki.

            Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol.

      • Ślubowania nadszedł czas 2020
      • Konkurs Pięknego Czytania
      • W świecie poezji Zbigniewa Herberta
      • Warsztaty w Zamościu
      • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej
    • Kalendarz

        brak danych
    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Tereszpolu-Kukiełkach
      • pierwszy:szkolakukielki@tereszpol.pl, drugi: kukielka0@poczta.onet.pl, trzeci dla uczniów: szkolakukielki0@gmail.com
      • jurs1@op.pl, monikakurzynska35@gmail.com
      • 84 6876022
      • Tereszpol-Kukiełki 31 23-407 Tereszpol-Zaorenda Poland
    • Logowanie