Uczniowie klasy III gimnazjum 21 marca 2018r. mieli okazję poznać szkoły ponadgimnazjalne w Biłgoraju w ramach Dni Otwartych. Byli oni w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. J. Dechnika, w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ oraz w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Każdą z placówek zwiedzili oraz zapoznali się z aktualną ofertą edukacyjną. Wszędzie zostali bardzo mile przyjęci. Wszystkie szkoły starały się zaprezentować swoje atuty. Mamy nadzieję, że ten wyjazd ułatwi im podjęcie niełatwej decyzji wyboru szkoły średniej.
Szkolni znawcy literatury fantasy
- Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły startowali w ogólnopolskim konkursie znajomości literatury fantasy Źródła Marzeń. 15 marca bieżącego roku odbył się etap szkolny, do którego przystąpili: Weronika Kukiełka i Kamil Wnuk z klasy II gimnazjum oraz Wiktoria Micyk z klasy IV. Weronika i Kamil zmagali się z testem wiedzy o przygodach Harrego Pottera, natomiast Wiktoria sprawdzała swoją znajomości serii „Opowieści z Narnii”. Trzymamy kciuki, aby ich spotkanie z bohaterami fantastycznych światów sprawiło im wiele radości.
Witaj Wiosno!
- Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście wiosny. Dnia 21 marca klasy I-III wyruszyły w barwnym pochodzie, by spalić Marzanny. W tym dniu wiosna jeszcze nie daje się zauważyć, gdyż na zewnątrz jest biało, jednak my pełni radości i optymizmu witaliśmy wiosnę okrzykami wołając „Żegnaj zimo, witaj wiosno”.
Ortograficzne potyczki
- Za nami kolejna edycja Konkursu Ortograficznego „Żółty Orzech”. Naszą szkołę reprezentowała Weronika Kukiełka z klasy II gimnazjum oraz Grzegorz Obszyński z klasy III gimnazjum. 14 marca tego roku w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej rywalizowali oni z uczniami gimnazjów z powiatu biłgorajskiego. Niestety, nie udało im się zająć miejsc na podium. Gratulujemy im jednak, że okazali się szkolnymi mistrzami ortografii.
,,Jestem Polakiem, jestem patriotą"- konkurs historyczny
- W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania Niepodległości w naszej szkole organizowany jest szkolny konkurs historyczny pod hasłem ,,Jestem Polakiem, jestem patriotą”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV,V,VI,VII oraz II i III gim. W załączniku znajdują się zagadnienia. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału.
Program edukacyjny ,,Być jak Ignacy"
- Uczniowie Koła Miłośników Nauki zakończyli drugi blok zajęć projektu „Być jak Ignacy”, który poświęcony był Marii Skłodowskiej – Curie. Zajęcia były realizowane zgodnie z zaproponowanymi scenariuszami. Uczniowie z dużym zaangażowaniem słuchali i samodzielnie czytali ciekawostki z życia tej wybitnej Polki oraz wykonywali wszystkie zadania. Największym zainteresowaniem cieszyły się te części zajęć, podczas których mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia. Uczniowie również świetnie bawili się przy odszyfrowywaniu haseł zapisanych alfabetem Morse’a, budowaniu cząsteczek, czy poszukiwaniu pierwiastków. Podsumowaniem był quiz. Miłośnicy Nauki wykazali się dużą wiedzą na temat polskiej noblistki.Na zakończenie tego bloku zajęć zostało zrobione stanowisko laboratoryjne na wzór stanowiska, przy którym pracowała Maria.
Krzysztof Petek- spotkanie autorskie
- 13 marca w naszej szkole miało miejsce nadzwyczaj interesujące spotkanie autorskie, którego adresatami byli uczniowie klas I-IV. Gościł u nas pan Krzysztof Petek, pisarz, detektyw, dziennikarz, organizator wypraw, instruktor survivalu. Główny temat spotkania to podróże, ciekawe miejsca oraz języki świata. W fascynujący sposób opowiadał o licznych podróżach po kraju i najdzikszych zakątkach ziemi. Zrelacjonował między innymi wyprawę do Amazonii, Rumunii i przeprawę przez Karpaty. Mówił o ludziach, których spotkał, o ich odmiennym stylu życia i problemach. Zachęcał uczniów do czytania, nie tylko napisanych przez siebie książek, ale do nawiązania kontaktu z literaturą. Swoją opowieść uzupełniał zdjęciami z wypraw i obozów. Było to bardzo miłe spotkanie.Spotkanie odbyło się przy współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol.
Gminny Dzień Kobiet
- Dnia 11 marca odbył się Gminny Dzień Kobiet. Na początku uroczystości wójt gminy p.Jacek Pawluk złożył życzenia – ,,Z okazji Dnia Kobiet składam wszystkim paniom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń oraz życzliwości”.Następnie na scenie zaprezentowały się przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych 3-4 latków oraz 5-6 latków. Dzieci w kolorowych strojach i piękną choreografią pokazały swoje talenty w utworach tanecznych. Do występu przygotowały panie Małgorzata Kurzyńska i Anna Nizio. Kolejnymi uczestnikami były dzieci z klasy I i II, które zatańczyły taniec ,,Babuszki” i ,,Kapelusze”. Uczniów przygotowały panie Anna Kapuśniak i Monika Kurzyńska. Występy wszystkich naszych uczniów zostały nagrodzone gromkimi brawami.Na spotkaniu można było zrobić świece na warsztatach specjalnie zorganizowanych na tę okazję. Były życzenia, kwiatek dla Pań i słodki poczęstunek, cała uroczystość minęła w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze.Serdeczne podziękowania dla rodziców za dowóz dzieci na uroczystość!
Ogólnopolski Konkurs ,,Szkoła młodych patriotów"
- W 2018 roku przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie ,,Szkoła młodych patriotów”. Celem konkursu jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. W ramach tego przedsięwzięcia będą realizowane zadania, które mają na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania niepodległości poprzez budowanie tożsamości narodowej u uczniów oraz kształtowanie postaw aktywnego obywatela i patrioty. W konkursie będą brali udział wszyscy uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły.
Uczymy się programowania!
- Nasza placówka bierze udział w projekcie ,,Eksperci programowania”. W ramach tego przedsięwzięcia szkoła otrzymuje sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć, taki jak tablety, maty edukacyjne, klocki LEGO czy kamery USB. Celem projektu jest podniesienie umiejętności programowania wśród uczniów oraz zwiększenie potencjału techniczno – dydaktycznego szkół. Dzieci poprzez zabawę będą uczyć się podstaw programowania z użyciem programów Scratch, Scratch Jr lub Baltie. Nauczyciele z naszej szkoły p. Anna Kapuśniak, Monika Kurzyńska oraz Krystyna Marzec odbywają szkolenia, które pozwolą na prowadzenie zajęć praktycznych z uczniami w klasach I-III.
Dwa zwycięstwa w Konkursie Wiedzy Pożarniczej
- W dniu 21 lutego w Zespole Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie odbyły się eliminacje gminne XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ph. "Młodzież Zapobiega Pożarom". Poprzedzone one były eliminacjami szkolnymi, podczas których wyłoniono reprezentację naszej szkoły. W kategorii gimnazjum byli to uczniowie: Alicja Portka i Emil Zygmunt a ze szkoły podstawowej: Michalina Lewandowska i Bartłomiej Biernat. Po rozwiązaniu testu okazało się, że zwycięzcy w obu kategoriach to nasi uczniowie, którzy będą reprezentować gminę Tereszpol na etapie powiatowym w marcu. Z gimnazjum już trzeci rok z rzędu zwyciężyła Alicja Portka a ze szkoły podstawowej uczennica klasy V Michalina Lewandowska. Emil Zygmunt po dogrywce zajął III miejsce. Do konkursu uczniów przygotowywał pan Jerzy Strzałka. Gratulujemy i życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym.Konkurs zawsze cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest promocja przepisów pożarowych, ale także historii, tradycji czy sprzętu straży pożarnej. Tematyką jest szeroko pojęte ratownictwo i pożarnictwo. Pytania są zarówno z historii pożarnictwa, struktur PSP i OSP, przepisów i zasad przeciwpożarowych po przepisy budowlane i wiele innych. Na przestrzeni ostatnich lat uczestnicy prezentują bardzo duży poziom wiedzy. Jest to konkurs zupełnie inny niż wszystkie inne.
Mamy medale
- W dniu 21 lutego 2018 roku w Aleksandrowie odbyły się XVII Szkolne Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Biłgorajskiego. Jechaliśmy licząc na zdobycie medali. I tym razem nie zawiedliśmy się. W kategorii dziewcząt gimnazjum Joanna Bielak zdobyła złoty medal, a w kategorii chłopców szkół podstawowych Dawid Kurzyński zajął trzecie miejsce i otrzymał medal brązowy. Trochę niezadowoleni wracali nasi faworyci z gimnazjum Mikołaj Marzec i Bartłomiej Litwin, którzy po zaciętych walkach na szachownicach zajęli czwarte i piąte miejsce mając tyle samo punktów co medaliści. Inni zawodnicy zasługujący na pochwałę to Magdalena Kawka – czwarte miejsce i Wojciech Hurkała – piąte miejsce w swoich kategoriach. Szachistów przygotowuje pan Jerzy Strzałka.
Góra Grosza
- W naszej szkole kolejny raz odbyła się akcja charytatywna ,,Góra Grosza”. Zbieraliśmy te drobne monety, aby pomóc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Akcja przeprowadzana była przez zbiórkę monet groszowych (od 1 gr. do 50 gr). Po zakończonej akcji zebrane "grosiki" zostały posegregowane według nominałów i bardzo dokładnie policzone przez panią Urszulę Adamowicz, która koordynowała przebieg akcji. Zebrana kwota to 150 złotych.Bardzo dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji i chęć niesienia pomocy!
Pokaz fizyczno – chemiczny
- Muzyczno – naukowe spotkanie zapewnili uczniom naszej szkoły członkowie grupy Break- Chem w dniu 13 lutego 2018 roku. Pokaz zatytułowany Facebook to nie wszystko, zrób coś dla nauki miał na celu zachęcenie do rozwijania zainteresowań naukowych. Prowadzący zaprezentowali ciekawe eksperymenty fizyczno – chemiczne z dwutlenkiem węgla i wodorem w roli głównej. Do niektórych doświadczeń byli angażowani uczniowie, co z pewnością bardzo się podobało. Pokaz uatrakcyjniał breakdance w wykonaniu jednego z animatorów. Taaaka lekcja mogłaby być codziennie!
„Lubella inspiruje i edukuje”
- Uczniowie klasy II gimnazjum wzięli udział w III edycji programu edukacyjnego „Lubella inspiruje i edukuje”. Szkolnym koordynatorem programu była p. Małgorzata Kłubko. Kampania miała na celu edukację dzieci i młodzieży na temat roli produktów zbożowych w codziennej diecie oraz uświadomienie im, jak ważną rolę odgrywają one w odżywianiu.W ramach programu nauczyciel przeprowadził zajęcia, podczas których uczniowie odkryli właściwości takich zbóż jak pszenica, owies, kukurydza i żyto, następnie przygotowali plakat i hasło reklamowe, które miały uświadomić rolę zbóż i produktów zbożowych w codziennej, zrównoważonej diecie i w prawidłowym stylu życia.Kolejnym etapem było przeprowadzenie nowatorskiej „Gry szkolnej”, podczas której uczniowie poznali zasady prawidłowego żywienia. Uczestnicy gry podzieleni na zespoły wykonali cztery zadania, w których musieli wykazać się wiedzą, kreatywnością, umiejętnością wyszukiwania informacji z różnych źródeł oraz umiejętnością pracy w grupie.Na koniec odbyło się „Wspólne gotowanie”. Zespoły pod opieką nauczyciela przygotowały po jednej potrawie, z wykorzystaniem produktów zbożowych, na podstawie przepisów zaproponowanych przez organizatora programu. Podczas wspólnego gotowania uczniowie nie tylko zdobyli praktyczną umiejętność przygotowania smacznych i pożywnych posiłków, ale również świetnie się przy tym bawili.
„Być jak Ignacy”
- Nasza szkoła przystąpiła do II edycji programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat polskiej myśli naukowej oraz promowanie działań edukacyjnych opartych na doświadczeniu. Organizatorem akcji jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.Projekt „Być jak Ignacy” spotkał się w szkole z dużym zainteresowaniem. Zostało utworzone Koło Miłośników Nauki, do którego należą głównie uczniowie kl. VII. Opiekunami koła są p. M. Kłubko i p. R. Wojnar. Zadaniem koła jest przybliżenie oraz popularyzowanie wiedzy o najbardziej znanych polskich naukowcach i wynalazcach takich jak Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska – Curie, Kazimierz Prószyński i Stefan Drzewiecki.Zajęcia koła odbywały się w oparciu o scenariusze lekcji otrzymane od organizatora projektu, których celem było zapoznanie z wiedzą biograficzną o Mikołaju Koperniku oraz zainspirowanie uczniów do zdobywania wiedzy.Uczniowie wykonali zaproponowane w projekcie ćwiczenia, dzięki czemu przybliżyli sobie postać Mikołaja Kopernika, jego życie i działalność. Podjęli się również wykonania modelu spektroskopu. Obejrzeli doświadczenia prezentowane przez nauczyciela.Efekty swojej dotychczasowej pracy członkowie Koła Miłośników Nauki zaprezentowali w postaci instalacji przestrzennej zawierającej wybrane wiadomości z zajęć.
Charytatywna kawiarenka pełna słodkości!
- W dniach 23-25 stycznia szkolna społeczność zbierała pieniądze na leczenie chorego chłopca. Zbiórkę zorganizowała i przeprowadziła klasa II gimnazjum pod kierownictwem p. M. Kłubko. Utworzona została kawiarenka, do której uczniowie przynosili ciasta, ciastka, galaretki, naleśniki a na miejscu robione były gofry. Kawiarenka cieszyła się dużą popularnością. Oprócz ciast sprzedawane były również maskotki przyniesione przez uczniów. Zebrana kwota to 1430 zł. Dochód został przeznaczony na przeszczep komórek macierzystych dla Łukasza. Zorganizowanie szkolnej kawiarenki nie byłoby możliwe bez zaangażowania się rodziców naszych uczniów. To oni upiekli pyszne ciastka, które oprócz swego wspaniałego smaku, kusiły wszystkich przyjemnym aromatem i apetycznym wyglądem. Dziękujemy rodzicom oraz wszystkim, którzy odwiedzili naszą kawiarenkę.Zbiórka organizowana jest przez Fundację Się pomaga https://www.siepomaga.pl/lukasz-ksiadz
Uwaga! Konkurs plastyczny Orzeł Biały - Nasza Duma
- W 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach jubileuszowych obchodów zachęcamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Orzeł Biały – nasza duma”, adresowanym do uczniów klas IV–VII. Konkurs organizowany jest przez marszałka Senatu RP. Tematem prac konkursowych jest polskie godło, począwszy od Mieszka I do czasów współczesnych. Prace przyjmowane będą do 06 marca.Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie oraz do zapoznania się z regulaminem konkursu.
Choinka Szkolna
- Dzień 27 stycznia 2018 roku był w naszej szkole dniem wyjątkowym, bowiem wtedy odbyła się Choinka Szkolna. Ta długo wyczekiwana uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną, w której zaprezentowały się dzieci z klas I-III w utworach tanecznych ,,Babuszki”, ,,V Bank’’ oraz nowoczesne ,,Kaczuchy”. Do krainy baśni przeniosła nas klasa trzecia pięknymi piosenkami. Następnie na scenie zrobiło się wesoło i kolorowo a to za sprawą przedszkolaków, które wystąpiły na scenie wspaniale tańcząc. Niesamowite wrażenie zrobił pokaz taneczny wykonany przez klasy IV-VI. Po części artystycznej na uczniów czekał poczęstunek w klasie oraz czas na zabawę choinkową, która minęła w niesamowitej atmosferze. Dla dzieci był to czas świętowania i radości. Wydarzenie to z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich zebranych.Serdeczne podziękowania za pomoc w udekorowaniu sali dla pań: Kiszczak Doroty,Pieczykolan Izabeli, Potockiej Jolanty oraz Nizio Małgorzaty.
Molier w naszej szkole
- 26 stycznia w naszej szkole gościliśmy aktorów z Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku. W ich wykonaniu uczniowie klasy VI, VII oraz klas gimnazjalnych obejrzeli komedię Moliera pt. „Skąpiec”. Na kilkadziesiąt minut sala gimnastyczna przeobraziła się w scenę teatralną, na której skąpiec Harpagon rywalizował ze swoim synem o względy pięknej Marianny. Uczniom bardzo podobała się dynamiczna gra aktorów oraz zaangażowanie publiczności do gry w przedstawieniu.
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych