5 lutego, już po raz trzeci, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, w ramach projektu „EKSPERYMENTUJ, POZNAWAJ, POSZERZAJ SWOJE HORYZONTY – praktyczna edukacja chemii w laboratorium”. Zajęcia zatytułowane „O żywności słów kilka” poświęcone zostały badaniu składu wybranych produktów spożywczych. Uczniowie sprawdzili jak dużo cukru, soli i tłuszczu znajduje się np. w chipsach, jogurcie, ciastkach, szynce, czy pepsi. Sprawdzili też, w jakich cieczach rozpuszcza się olej oraz jak odróżnić tłuszcz roślinny od zwierzęcego. Dowiedzieli się również, jakie właściwości mają białka i jak wykryć ich obecność w produktach spożywczych. Na koniec określili i obliczyli stężenie procentowe roztworu octu otrzymanego ze zmieszania octu 6% i 10%. Tak oto młodzi chemicy znaleźli się na półmetku swojej przygody w laboratorium chemicznym.
Aktualności
Kolejny wyjazd do Lublina
- 11
Nagroda dla najlepszych uczniów
1 lutego odbyła się wycieczka do Lublina na program edukacyjno-artystyczny. Tematyka wykładów dotyczyła przyrody, a konkretnie zagrożeń, jakie występują w środowisku oraz ochrona przyrody. Po prezentacji multimedialnej na uczniów czekała niespodzianka w postaci występów artystycznych pt. ,,Największe hity muzyczne”. Wyjazd skierowany był do uczniów, którzy otrzymali najlepsze wyniki w nauce bądź inne wybitne osiągnięcia.
Serdeczne podziękowania dla wójta Gminy Tereszpol p. Jacka Pawluka, który ufundował wyjazd
Kostka Rubika w Biłgoraju
Pierwszy raz w Biłgoraju odbywają się zawody w układaniu kostki Rubika. Kilkudziesięciu zawodników rywalizuje w 18 konkurencjach.
Zawody odbyły się w sobotę 2.02 oraz trwają jeszcze dzisiaj. Nasz uczeń Karol Ziomka wziął udział w tych zawodach. Jest to jego pierwszy taki start. Przyjechało ponad 50 zawodników z całej Polski a nawet i z zagranicy. Konkurencja jest tak duża, że jeżeli ktoś nie układa kostki w kilka sekund nie ma szans na medal. Najlepsi kostkę 2x2 układali w 2 sekundy. Warto było wziąć udział w takiej imprezie. Nasza uczennica Joanna Bielak uczestniczyła także w tych zawodach, ale jako sędzia. Oby kiedyś jeszcze Biłgoraj został organizatorem takiego wydarzenia.
Biłgorajskie zawody w układaniu kostki Rubika są częścią turnieju ogólnopolskiego Polish Speedcubing Tour, który jest cyklem zawodów składający się z 10 imprez w roku. Każda impreza jest dwudniowa, a zawodnicy walczą zazwyczaj we wszystkich oficjalnych konkurencjach. PST posiada swoją klasyfikację, a top 10 jej zwycięzców zostanie nagrodzonych ciekawymi nagrodami.
Być może ktoś jeszcze z naszej szkoły zainteresuje się takim sportem, a bynajmniej zechce nauczyć się układać całą kostkę. Chętni mogą zgłosić się do pana Jerzego Strzałki, który był opiekunem naszego zawodnika.
23
Spektakl teatralny „Balladyna”
29 stycznia odbył się wyjazd do Biłgorajskiego Centrum Kultury. Uczniowie z klas VII i VIII oraz III gimnazjum wraz z opiekunami obejrzeli losy pięknych sióstr, czyli „Balladynę”- adaptację utworu Juliusza Słowackiego. Nasi uczniowie byli pod dużym wrażeniem, gromkimi brawami podziękowali aktorom za przeżycia i doznania artystyczne, których byli świadkami.
,,Pszczółka Maja"
29 stycznia uczniowie klas I-III wybrali się do Biłgorajskiego Centrum Kultury na spektakl teatralny pt. ,,Pszczółka Maja”. Dzieci obejrzały interesującą historię bohaterki, która poznawała świat i uczyła się w nim żyć. Maja bezinteresownie niosła pomoc innym oraz okazywała szacunek wszystkim dookoła. Bogaty i przedziwny świat owadów został przedstawiony widzowi za pomocą pięknych kostiumów oraz wesołych piosenek. Niewątpliwie była to dla uczniów porcja dobrej zabawy, pełnej radości i wzruszeń.
1
Artur w gronie laureatów
Artur Kurzyński uczeń kl. VII znalazł się w gronie laureatów V edycji powiatowego konkursu „Pielęgnując przeszłość, tworzymy przyszłość”. Podsumowanie konkursu odbyło się w czwartek, 24 stycznia, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Biłgoraj. Organizatorem konkursu była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju. Główne założenia konkursu to upowszechnianie i promocja wiedzy o regionie, powiększanie zasobów o tematyce lokalnej i regionalnej, pogłębianie współpracy z lokalnymi partnerami. Prace oceniało jury w składzie: dr Dorota Skakuj – dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, mgr Marian Kurzyna – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju.
Serdeczne podziękowania dla Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol, która zapewniła dowóz Arturowi na konkurs do Biłgoraja.
Serdeczne gratulacje dla Artura!
źródło:https://tereszpol.pl/aktualnosci/871,pielegnuja-przeszlosc-tworza-przyszlosc
Projekt ,,Mali programiści”- dofinansowanie z Modela
Mamy przyjemność poinformować, że złożony przez naszą szkołę projekt „Mali Programiści” otrzymał dofinansowanie od firmy Model Opakowania Sp. z o.o. z siedzibą w Biłgoraju. Jego głównym celem jest nauka programowania przy wykorzystaniu najnowocześniejszych materiałów do samodzielnego montażu jakimi są klocki Lego. Koordynatorkami projektu są panie: Monika Kurzyńska i Anna Kapuśniak. Projekt realizowany będzie od stycznia do czerwca 2019 r.
Cyberprzemoc - na czym polega i jak sobie z nią radzić?
Hejt w Internecie, robienie zdjęć lub rejestrowanie filmów bez zgody osoby rejestrowanej bądź publikowanie w internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które obrażają lub ośmieszają inne osoby. O tym i o konsekwencjach takiego zachowania rozmawiali uczniowie 23 stycznia na warsztatach z cyberprzemocy w naszej szkole. Szkolenie również skierowane było do nauczycieli oraz rodziców. Głównym celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na specyfikę problemu, związaną przede wszystkim z możliwymi konsekwencjami tego typu działań, zarówno dla ich ofiar, jak i sprawców. Mamy nadzieje, że edukacja na temat bezpiecznego korzystania z sieci zostanie wdrożona w życie codzienne.
2
Głosujmy na Bibliotekę
Od wielu lat współpracujemy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol, dzięki której wspólnie realizujemy różne działania. Drogi rodzicu, pomóż wesprzeć projekt i zagłosuj! Wspólnie możemy więcej.
Projekt Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol "Uśmiechem zmieniaj świat - nauka przez zabawę" został zakwalifikowany do II etapu programu grantowego „Decydujesz, pomagamy”. Wysokość dofinansowania zależy od ilości oddanych przez Państwa głosów. Głosować można od 21 stycznia do 17 lutego w sklepie Tesco w Biłgoraju.
W tych dniach klienci Tesco za każdy dokonane zakupy otrzymują żeton uprawniający do głosowania. W sklepie znajdują się specjalne urny do głosowania na trzy lokalne projekty. Klienci, wrzucając żeton do odpowiedniej przegrody, decydują o tym, kto otrzyma grant w danym regionie.
Każdy klient w dniach 21.01 - 17.02.2019 r. otrzyma od kasjera podczas każdych zakupów (bez względu na ich kwotę) jeden żeton uprawniający do głosowania (w myśl zasady jeden paragon = jeden żeton). Na kasach samoobsługowych należy poprosić pracownika o wydanie żetonu.
źródło:https://tereszpol.pl/aktualnosci/866,biblioteka-prosi-o-glosy
Kwalifikacyjny Turniej szachowy
Dnia 13 stycznia 2019 roku w Biłgoraju odbył się Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Karynała Wyszyńskiego pod patronatem Burmistrza Miasta Biłgoraj. Wszyscy nasi zawodnicy wystartowali w kategorii C. Była to grupa, która nie miała kategorii lub miała kategorię V. Taki turniej, który przyznawał kategorie szachowe, w Biłgoraju odbył się po raz pierwszy. Pierwsze miejsce wywalczył Bartłomiej Litwin, drugie miejsce zajął Mikołaj Marzec. Obaj uzyskali IV kategorię szachową. Wojciech Hurkała i Kamil Kręt chociaż zajęli 12 i 13 miejsce uzyskali V kategorię szachową. Pozostałym, którzy brali udział, może uda się następnym razem. Wszystkim gratulujemy. Opiekunem zawodników jest pan Jerzy Strzałka.
Kolędnicy Misyjni
6 stycznia Kolędnicy Misyjni w Tereszpolu-Kukiełkach z panem Jerzym Strzałką i w Tereszpolu-Zygmuntach z panią Barbara Wujec zarobili łącznie 1817 zł. Pieniądze te zostały wpłacone na Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci i przeznaczone na pomoc Rwandzie i Burundi.Wszystkim, którzy przyjęli kolędników zostawili pamiątkę - bombkę 3D.
Uczniowie, którzy kolędowali to: Michał Pięciurek, Karol Ziomka, Krystian Sikorski, Kamil Kręt, Wiktoria Micyk, Miłosz Bołociuch, Michalina Lewandowska, Marzena Kowalczyk. Wszystkim kolędnikom oraz mieszkańcom za miłe przyjęcie i ofiary serdecznie dziękujemy.
Odwiedziny w Przytulisku
Uczennice klasy III gimnazjum wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Kłubko 28 grudnia odwiedziły Przytulisko w Józefowie. Obecnie przebywają tam trzy psy, lecz bywało kilkakrotnie więcej. Zwierzęta mają tam dobrą opiekę, ale niektóre z tych, które mieszkały tam wcześniej, znalazły prawdziwy dom. Być może obecnym mieszkańcom również dopisze szczęście i ktoś odpowiedzialny, o dobrym sercu je przygarnie. Uczennice przekazały produkty zebrane podczas Dnia Zwierzaka zorganizowanego w naszej szkole w ramach ogólnopolskiej akcji „Razem na Święta”. W imieniu czworonogów dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy zwierzakom.
Uroczyste świętowanie!
Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, piękna, magii i czarów, czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie miłości.
Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, jak co roku w naszej szkole odbyły się jasełka. Tym razem przedstawienie wykonały najmłodsze dzieci: 3-4 latki i 5-6 latki. Przygotowania do tego wydarzenia trwały kilka tygodni. Maluchy pod kierunkiem swoich pań: Małgorzaty Kurzyńskiej, Anny Nizio i Marioli Zubala intensywnie pracowały, by móc zaprezentować swoje talenty. 21 grudnia w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w świątecznej scenerii dzieci przedstawiły sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Wśród śpiewu aniołów do żłobka przybyli rozradowani i pełni werwy pastuszkowie. Nowo narodzonemu Dzieciątku pokłony złożyli także Trzej Królowie. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami. Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role, śpiewały znane pastorałki. Na uroczystość przybył wójt Gminy Tereszpol p. Jacek Pawluk, który pogratulował najmłodszym pięknych występów oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol p. Magdalena Marzec. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Bogumiła Kukiełka, podziękowała małym wykonawcom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych jasełek i przy okazji złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne. Po występie odczytany został fragment Pisma Świętego, a potem wszyscy – uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły podzielili się opłatkiem.Serdeczne podziękowania dla rodziców za zaangażowanie i pomoc w organizacji jasełek!
111
Dzień Zwierzaka
To był niesamowity dzień! 20 grudnia nasza szkoła stała się miejscem spotkania zwierzaków. Uczniowie przyprowadzili psy, koty, przynieśli chomiki, króliki i rybki. Właściciele zwierząt wykazali się przy tym dużą odpowiedzialnością - koty miały transportery, a psy smycze. Jednak kiedy zwierzaki były w klasie same, korzystały z okazji i spacerowały, sprawdzając, czy ich właściciele są pilnymi uczniami. Ryby podobno głosu nie mają, ale są doskonałymi słuchaczami, o czym przekonali się uczniowie klasy II i III, gdzie odpowiedziom uczniów bacznie przysłuchiwała się piękna, prawie złota rybka. Chomiki, które jako nocne zwierzaki, przesypiają całe dnie, w szkole oglądały z zaciekawieniem wszystko dookoła. Dzieci za zgodą właścicieli mogły pogłaskać zwierzątka, pytały o ich pielęgnację i upodobania. Być może niektórzy z uczniów zostaną wkrótce odpowiedzialnymi właścicielami innych zwierzaków. Przy okazji Dnia Zwierzaka prowadzona była przez kilka dni zbiórka pieniędzy oraz karmy na rzecz Przytuliska w Józefowie. W ten sposób uczniowie naszej szkoły włączyli się do organizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej ogólnopolskiej akcji „Razem na Święta”. Zebrane produkty oraz pieniądze zostaną przekazane do Przytuliska. Organizatorem Dnia Zwierzaka była pani Małgorzata Kłubko wraz z klasą III gimnazjum. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za pomoc w zorganizowaniu tej akcji.
20
Podsumowanie konkursów
20 grudnia w przedświątecznej już atmosferze rozdane zostały nagrody w konkursach przeprowadzonych przed Dniem Patrona. W konkursie wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza nagrodzeni zostali: Artur Kurzyński kl. VII – I miejsce; Weronika Kukiełka i Aleksandra Wujec kl. III gimnazjum – II miejsce; Jakub Kulik i Karol Kuśmirek kl. III gimnazjum – III miejsce oraz Magdalena Kawka kl. VIII – IV miejsce.
W konkursie literackim na opowiadanie inspirowane twórczością H. Sienkiewicza narody otrzymali:
za I miejsce - Megan Kuźmińska, Katarzyna Lesiak, Dawid Kurzyński kl. VI oraz Bartosz Jaworski kl. V,
za II miejsce - Magdalena Krzeszowiec kl. V i Joanna Kołodziej kl. IV.
W konkursie plastycznym pt. ,,Sienkiewicza Drogi do Niepodległości” w kategorii klas I-III nagrody otrzymali:
I miejsce- Daria Szyderska kl. III, Patrycja Szyderska kl. III
II miejsce- Krzysztof Sikorski kl. III, Wiktoria Kwiatkowska kl. III
III miejsce- Małgorzata Potocka kl.I
Kategoria Klas IV-VIII
I miejsce-Megan Kuźmińska kl.VI, Gabriel Nizio kl.VI
II miejsce- Julia Kuczyńska kl. IV, Lidia Bołociuch kl.V
III miejsce- Aleksandra Zubala kl.IV
Kategoria klas I-III gimnazjum
I miejsce- Aleksandra Wujec kl.III, Alicja Portka kl.III
Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy!
5
,,Za to kocham książki"
Nasza szkoła uczestniczyła w konkursie literackim pt. „Za to kocham książki” zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol w ramach projektu "Zainspirowani książką – baśniowe podróże po literaturze". Prace były pisane pod kierunkiem pani Barbary Wujec- nauczyciela polonisty. 19 grudnia nastąpiło podsumowanie konkursu i wręczenie nagród oraz dyplomów na apelu szkolnym przez p. Magdalenę Marzec. W kategorii klas I-III:
II miejsce- Wiktoria Ferenc uczennica klasy III,
III miejsce- Krzysztof Sikorski, Patrycja Szyderska, Daria Szyderska- uczniowie klasy trzeciej.
Natomiast w kategorii klas IV-VIII wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce- Bartosz Jaworski kl. V, Artur Kurzyński kl. VII, Małgorzata Pierzchała kl.VII
II miejsce- Megan Kuźmińska kl. VI, Gabriel Nizio kl. VI, Anżelika Popławska kl.V
III miejsce- Kinga Hurkała kl. VI, Michał Kawka kl. IV, Julia Kuczyńska kl. IV
Gratulujemy!
11
Turniej Wiedzy Chemicznej przeprowadzony!
W środę 19 grudnia odbył się szkolny Turniej Wiedzy Chemicznej. Jego celem było zainteresowanie uczniów chemią oraz umożliwienie im sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności. Wzięli w nim udział wytypowani w klasach uczniowie. O tytuł mistrza chemii walczyło pięć dwuosobowych drużyn. Podobnie jak w teleturnieju „Jeden z Dziesięciu” liczyła się wiedza i refleks. Najlepsza okazała się drużyna Mikołaja Marca i Bartka Litwina z klasy III gimnazjum, drugie miejsce zajęli Dawid Oszmaniec i Michał. Pięciurek z klasy VIII. Trzecie miejsce ex aequo przypadło drużynom: Weroniki Kukiełki i Kamila Wnuka, Aleksandry Wujec i Klaudii Łaty oraz Wiktorii Sikorskiej i Bernadety Rawiak. Organizatorem konkursu była pani Małgorzata Kłubko.
Poznajemy książki dla dzieci i ich twórców!
17 grudnia w klasie II i III odbyła się lekcja biblioteczna przeprowadzona przez p. Urszulę Adamowicz- nauczyciela bibliotekarza. W ramach tych zajęć pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o tym, jak powstają książki, z czego są zbudowane oraz dla czego warto je czytać. Zwieńczeniem tych zajęć było wykonanie przez uczniów obwoluty na wybraną przez siebie książkę. Kontakt z książką poszerza wyobraźnię czytelnika, jego horyzonty i ubogaca świat uczuć i myśli. Dlatego też, bardzo dziękujemy p. Adamowicz za zorganizowanie tak ciekawych zajęć.
1
TURNIEJ WIEDZY CHEMICZNEJ
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Turnieju Wiedzy Chemicznej, który odbędzie się 19 grudnia 2018r. Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów chemią oraz umożliwienie im sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VIII i III gimnazjum. Udział w Konkursie nie wymaga zaawansowanej wiedzy chemicznej. Poziom wymagań jest zgodny z podstawą programową nauczania chemii dla klasy VIII i III gimnazjum.
Turniej Wiedzy Chemicznej obejmuje wiadomości i umiejętności z zakresu:
• Substancje chemiczne i ich przemian
• Chemia roztworów wodnych
• Reakcje chemiczne
• Kwasy, wodorotlenki, tlenki, sole
• Budowa materii
Podczas turnieju można korzystać z układu okresowego pierwiastków i tabeli rozpuszczalności, które udostępni organizator.
Organizator: Małgorzata Kłubko
Eksperymentujemy!
12 grudnia uczestnicy projektu „EKSPERYMENTUJ, POZNAWAJ, POSZERZAJ SWOJE HORYZONTY – praktyczna edukacja chemii w laboratorium” wzięli udział w kolejnych warsztatach w laboratorium chemicznym Uniwersytetu Przyrodniczego.
Tematem przewodnim tych zajęć były sole. Na początek uczniowie sprawdzili światłoczułe właściwości soli srebra wykonując azotanem (V) srebra niewidzialny rysunek, który pojawił się pod wpływem działania na niego światła. Następnie przeprowadzali różne reakcje otrzymywania soli, np. reakcje zobojętniania, reakcje metali z kwasami, tlenków metali z kwasami, czy reakcje dwóch soli rozpuszczalnych w wodzie. Bardziej niebezpieczne reakcje, takie jak działanie stężonego kwasu siarkowego (VI) na cukier, reakcję miedzi z kwasem azotowym (V) o różnym stężeniu, wykrywanie wody w solach uwodnionych (hydratach) oraz otrzymywanie soli kwasów beztlenowych, obejrzeli w formie pokazu wykonanego przez pracownika uczelni.
38
Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych