6 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju odbył się powiatowy etap konkursu "Radość czytania". Jednym z 23 uczestników ze szkół z powiatu biłgorajskiego był uczeń naszej szkoły, Kacper Koman. Zaprezentował on fragment książki pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Miło nam poinformować, że Kacper zajął drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach. Głównym założeniem konkursu "Radość czytania" jest promocja książki i aktywnego czytania. Mamy nadzieję, że ten sukces zachęci kolegów Kacpra do odwiedzania biblioteki i aktywnego czytania.
Sukces Kacpra w konkursie pięknego czytania
Wioska indiańska
6 czerwca w naszej szkole odbył się piknik indiański dla uczniów klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych. Wydarzenie to było okazją do zabawy, nauki i integracji zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Przygotowania do pikniku trwały kilka tygodni. Uczniowie wraz z nauczycielami tworzyli dekoracje inspirowane kulturą rdzennych Amerykanów, takie jak pióropusze.
Na początku spotkania głos zabrała pani dyrektor szkoły: Bogumiła Kukiełka, która przywitała wszystkich zgromadzonych, życząc udanej zabawy. Piknik rozpoczął się od uroczystego powitania plemion, podczas którego dzieci przebrane za Indian tańczyły i śpiewały piosenki. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w różnych atrakcjach takich jak: strzelanie z łuków do balonów z wodą, przejście przez kamyki, tak aby nie wpaść do rzeki oraz rzuty celne do pachołków. Największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w przeciąganie liny. Dzieci, podzielone na drużyny, mogły sprawdzić swoją siłę i współpracę zespołową, dopingując się nawzajem.
Po grach i zabawach tanecznych dzieci siadły do wspólnego posiłku inspirowanego kuchnią indiańska. Po posiłku dzieci własnoręcznie zdobiły tipi, używając farb do tworzenia kolorowych wzorów i symboli. Było to niezwykle kreatywne zajęcie, które pozwoliło uczniom wyrazić swoją wyobraźnię i zrozumieć, jak ważne były te struktury w kulturze Indian.
Piknik indiański był nie tylko świetną zabawą, ale również cenną lekcją historii i kultury. Uczniowie mieli okazję poznać i docenić bogactwo tradycji rdzennych Amerykanów, a także spędzić czas na świeżym powietrzu, aktywnie się bawiąc i ucząc. To wydarzenie z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników.
Dziękujemy Rodzicom, którzy zadbali o piękne stroje dla swoich pociech.
Wszystkie materiały do stworzenia wioski indiańskiej zostały zakupione z ramach projektu ,,Klub Kreatywnego Dziecka" dofinansowanego przez firmę Model Opakowania w Biłgoraju.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia.
291
Z wizytą w Akademii Zamojskiej
W dniu 5 czerwca uczniowie klasy 6 i 8 odwiedzili nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych w Zamościu. Mogli zobaczyć, jak również wziąć udział w zajęciach praktycznych. W centrum znajdują się sale niemal identyczne jak pomieszczenia szpitalne. Można było zwiedzić salę intensywnej terapii, salę ALS, BLS oraz SOR. Uczniowie zobaczyli tam symulowane akcje ratunkowe min. z „udziałem fantomów” i „pacjentów symulowanych”. To bardzo ciekawe urządzenia, które zachowują się jak ludzki organizm. Uczniowie mieli możliwość wykonywania zastrzyków, pobierania krwi, czy też badania EKG. Obejrzeli salę położniczą, jak również oddział geriatryczny z pełnym zaopatrzeniem do pielęgnacji noworodków i opieki nad ludźmi w podeszłym wieku. Wycieczka wzbudziła duże zainteresowanie, być może w przyszłości niektórzy podejmą naukę w Akademii Zamojskiej, kształcąc się na pielęgniarki lub pielęgniarzy.
Bardzo dziękujemy naszej przewodniczce po Centrum Symulacji Medycznych Pani Edycie Marzec za wspaniałą edukacyjną wycieczkę, jak również słodki poczęstunek i miłe prezenty, które wszyscy otrzymaliśmy.27
Pokazy fizyczno – chemiczne
W dniu 3 czerwca odbyła się kolejna edycja Pokazów fizyczno – chemicznych. Podczas występu widzowie mieli możliwość obejrzeć ciekawe eksperymenty, takie jak lewitująca piłeczka pingpongowa, unoszące się w wodzie rodzynki, znikający i pojawiający się w wodzie atrament, „lampa lawa”, kolorowy deszcz w szklance, czy unoszące się w wodzie jajko. Te i wiele innych interesujących doświadczeń zaprezentowali uczniowie klasy ósmej pod opieką pani M. Kłubko.
86
Wyjazd do Lublina
W środę 29 maja odbyła się wycieczka klasy czwartej i piątej do Lublina. Szlak edukacyjny rozpoczął się w Centrum Spotkania Kultur (CSK Lublin). Podczas zwiedzania CSK uczniowie obejrzeli jak wygląda prawdziwa sala operowa, zajrzeli do VIP Room, Foyer Sali Operowej oraz wspięli się na Miejską Łąkę Kwietną znajdującą się na dachu liczącego pięć pięter budynku. Główną atrakcją wizyty w CSK byłą gra terenowa, w którą uczniowie zagrali szukając tajemniczych kopert ucząc się odczytywać wskazówki z mapy. Spotkanie zakończyły krótkie warsztaty teatralne. Po intensywnie spędzonych trzech godzinach wszyscy zgłodnieli, więc kolejnym punktem programu był posiłek w restauracji. Następnie wszyscy udali się pod fontannny mulitimedialne, aby spotkać się z Panią przewodnik na krótki, ale pełen wrażeń spacer po starym mieście, zakończony wspinaczką na Wieżę Zamkową. Co zapamiętamy z wycieczki? Piękne stare kamienice pełne starych histrorii, kamień nieszczęść, koziołki, które łapaliśmy za rogi, aby zapewnić sobie szczęście, lody, buuble tea, pamiątkowe magnesy, mnóstwo zdjęć i dużo, dużo radości, uśmiechów i dobrej zabawy. Wszystkim życzymy tak tak udanego wyjazdu!
20
Występ Lenki
W maju w Sali Widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury odbyła się XXI edycja Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Das festival of the songs”. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 42 uczestników z 18 szkół podstawowych powiatu biłgorajskiego. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowała uczennica klasy IV – Lena Książek, która w kategorii anglojęzycznej wystąpiła z piosenką pt. „How do I say goodbye”. W swoim wzruszającym wykonie Lena wykazała się niezwykłą odwagą sceniczną będąc jedną z najmłodszych uczestniczek festiwalu. Jesteśmy dumni, że w tak profesjonalny sposób zaprezentowała swój ogromny talent wokalny oraz językowy przed szerszą publicznością oraz profesjonalnym jury. Do występu Lenkę przygotowywała p. Ewa Furlepa.
Mamo, Kocham Cię! warsztaty plastyczne
24 maja 2024 r. – Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy, w klasach I-III odbyły się wyjątkowe warsztaty plastyczne.
Wydarzenie miało na celu nie tylko rozwijanie zdolności manualnych i artystycznych dzieci, ale również umożliwienie im wyrażenia miłości i wdzięczności wobec swoich mam poprzez własnoręcznie wykonane kartki okolicznościowe.
Warsztaty rozpoczęły się krótkim wprowadzeniem na temat Dnia Mamy oraz znaczenia tego święta. Nauczyciele na zajęciach, wspólnie z dziećmi, rozmawiali o różnych sposobach wyrażania miłości i wdzięczności. Po inspirującej dyskusji przyszedł czas na praktyczne działania.
Sala lekcyjna zamieniła się w małą galerię sztuki, pełną kolorowych, kreatywnych kartek. Każda z nich była wyjątkowa i odzwierciedlała osobowość oraz uczucia małych artystów.
Warsztaty przeprowadziły panie z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol. Bardzo dziękujemy Pani Magdzie i Pani Ewie za przybycie i wspólnie spędzony czas.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu ,,Klub Kreatywnego Dziecka" dofinansowanego przez firmę Model Opakowania w Biłgoraju.
25
Konkurs czytelniczy „Radość czytania”
23 maja w Bibliotece Publicznej gminy Tereszpol odbyły się gminne eliminacje XXII konkursu powiatowego „Radość czytania”. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Kukiełka z klasy 4, Jakub Strzałka (klasa 5) i Kacper Koman (klasa 6) przygotowani przez panią Bogumiłę Kukiełkę i Barbarę Wujec. Rywalizowali oni z trzema uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tereszpolu- Zaorendzie. Wszyscy pięknie zaprezentowali przygotowane fragmenty książek. Jury przyznało pierwsze miejsce uczennicy z sąsiedniej szkoły. Natomiast Kacper Koman zdobył wyróżnienie. Uczestnicy otrzymali dyplomy i książki. Gratulujemy wszystkim udanych występów, zachęcamy do czytania książek oraz do udziału w konkursach.
1
Spotkanie z policjantem
Uczniowie klas 3-8 uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami policji. Pierwsza część dotyczyła bezpieczeństwa – zarówno na drodze jak również podczas innych sytuacji, które mogą się przytrafić w czasie letniego wypoczynku. Pani policjantka wyjaśniała, jak się właściwie zachować, gdzie szukać pomocy. Druga część poświęcona była cyberprzestępczości. Uczniowie dowiedzieli się, co należy rozumieć przez to pojęcie, jakie mogą być jej przyczyny i skutki. Bardzo łatwo można stać się ofiarą lub też sprawcą internetowych przestępstw. Należy pamiętać, że podlegają one takim samym karom jak wykroczenia, dlatego należy odpowiedzialnie korzystać z sieci.
Wycieczka do ZOO
20 maja w piękny, słoneczny dzień uczniowie klas I-II oraz grupa przedszkolna 5-6 latków wybrali się na wycieczkę do ZOO. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w takim miejscu, więc ekscytacja sięgała zenitu. Dzieci z zachwytem obserwowały wszystkie napotkane zwierzątka. Pantery, żyrafy, zebry, węże, małpki i wiele, wiele innych zwierząt można było podziwiać w czasie naszego wyjazdu. Wśród atrakcji nie zabrakło placu zabaw, parku linowego oraz smacznego obiadu.
Wycieczka do ZOO była dla dzieci niezwykłym doświadczeniem, które pozwoliło im nie tylko zobaczyć na żywo różnorodne gatunki zwierząt, ale także nauczyć się szacunku do przyrody. Dzięki takiemu wyjazdowi dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą w praktyczny i interesujący sposób. Tego dnia każde z nich wróciło do domu z bagażem niezapomnianych wspomnień.
ZOO to miejsce, które zawsze fascynuje i edukuje, a ta wycieczka na pewno pozostanie w pamięci dzieci na długo. Zadowoloni, ale nieco zmęczoni wróciliśmy do domu.
Jesteśmy dumni z zachowania i zaangażowania dzieci podczas całej wycieczki
125
Ósmoklasiści, powodzenia!
Trzy najbliższe dni to zmagania naszych uczniów na egzaminie ósmoklasisty. Przed nimi egzaminy z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i rosyjskiego. Jest to bardzo ważny sprawdzian, którego wyniki będą istotne przy wyborze szkoły ponadpodstawowej, dlatego życzymy im połamania piór J POWODZENIA, ÓSMOKLASIŚCI!
Konkurs pięknego czytania
W tym tygodniu w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do konkursu pięknego czytania „Radość Czytania”. Wzięło w nim udział 8 uczniów: Julia Kukiełka, Aleksander Mazurek, Aleksandra Szawara, Milena Wrzosek, Oliwia Zubala, Jakub Strzałka, Antoni Denkiewicz i Kacper Koman. Czytali oni fragmenty wybranych przez siebie książek. Po wysłuchaniu wszystkich występów jury uznało, że reprezentantami naszej szkoły na szczeblu gminnym będą Julia, Jakub i Kacper. Wszystkim uczestnikom składamy podziękowania, natomiast zwycięzcom gratulujemy i życzymy udanego występu na etapie gminnym.
Śniadania z klasą!
10 maja w klasie pierwszej było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dzieci samodzielnie przygotowały pyszne kanapki. Uczniowie rozpoczęli cykl spotkań dotyczących roli żywienia w zdrowiu i rozwoju uczniów. Ta prosta, lecz znacząca inicjatywa ma wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i dla atmosfery w klasie.
Pierwszym ważnym aspektem "Śniadań z klasą" jest promowanie zdrowego odżywiania. Spożywanie posiłku razem z kolegami i koleżankami zachęca uczniów do wybierania zdrowszych opcji i unikania niezdrowych przekąsek. Ponadto, regularne spożywanie śniadania przyczynia się do lepszego koncentrowania się i wydajności w szkole, co wpływa pozytywnie na wyniki nauki.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu ,,Klub Kreatywnego Dziecka” dofinansowanego przez firmę Model Opakowania w Biłgoraju.
22
Spotkanie z Afryką
8 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie kl. I-IV uczestniczyły w spotkaniu z panią Faustyną Wielechowską wolontariuszką Fundacji ASBiRO z siedzibą w Warszawie. Celem tej fundacji jest pomaganie oraz wsparcie edukacji poprzez naukę, rozbudowę i zaopatrzenie małych prywatnych szkół w najbiedniejszych regionach Afryki. Pani Faustyna opowiedziała o swoim dwukrotnym wyjeździe do Zambi, który był spełnieniem jej marzeń, podkreślając jednocześnie ,,że warto mieć marzenia, należy wytrwale dążyć do ich realizacji a los sprawi, że na twojej drodze staną ludzie, którzy pomogą ci je spełnić”. Dzieci zobaczyły jak wygląda codzienne życie ich rówieśników, jak mieszkają w co i czym się bawią, co jedzą, oraz to że pracują, a także jak wyglądają ich szkoły w co są wyposażone. Ciekawostką, którą usłyszały było to, że nauka w szkołach objętych wolontariatem odbywa się wyłącznie w języku angielskim oraz filmik pokazujący jak dziewczynka pięknie śpiewa piosenkę ,,Gdzie strumyk płynie zwolna…..” w języku polskim. Zdjęcia, filmy oraz przedmioty pokazane przez gościa spotkania (biżuteria wykonana przez dzieci, miseczki do jedzenia, materiały z których są szyte ubrania, ozdoby ścienne) jeszcze bardziej przybliżyły naszym dzieciom kulturę i tradycje tego kraju. Pokazały również jaki ogromny zapał i motywacje mają dzieci tam do nauki, która w przyszłości pozwoli im zmienić swoje życie na lepsze. Podzieliła się również swoją refleksją z tych podróży, że radość okazywana przez dzieci z Afryki i w Polsce jest taka sama a różnica polega na tym, że dzieci w Afryce mając tak niewiele potrafią cieszyć się z rzeczy dla nas nieużytecznych. Podkreśliła również, że doświadczenia wyniesione z bycia wolontariuszem to ogromna radość pomagania innym szczególnie dzieciom ale także zmiana perspektywy patrzenia i doceniania jak wiele my posiadamy.
Dziękujemy pani Faustynie Wielechowskiej za przyjęcie zaproszenia i pokazanie pięknej prezentacji z podróży do Afryki, która była dla nas bardzo pouczającą lekcją.
76
Akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W tym roku obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była przełomowym wydarzeniem w historii Polski. To pierwszy dokument tego rodzaju w Europie, który wprowadził wiele postanowień gwarantujących równość, wolność i prawa obywatelskie. Konstytucja 3 Maja jest symbolem polskiej niepodległości i dążenia do demokracji, dlatego rocznica jej uchwalenia jest ważnym świętem narodowym. Z tej okazji uczniowie klasy VIII, pod kierunkiem nauczyciela historii przygotowali prezentację upamiętniającą to wydarzenie, które symbolizuje polską niepodległość, demokrację i walkę o prawa obywatelskie.
5
Szanować przyrodę przyrzekamy!
,,Puszkę zamiast kopnąć nogą, kiedy idziesz właśnie drogą, też do śmieci razem wrzuć zamiast stać i gumę żuć”. Tymi słowami 26 kwietnia, klasy IV i I przypomniały zasady, jak dbać o naszą planetę- Ziemię. Uczniowie zaprezentowali się w piosenkach i wierszach o tematyce ekologoicznej.
Akademię przygotowały panie: Renata Wojnar i Monika Kurzyńska.
W klasie I odbyła się projekcja filmu na temat segergacji śmieci. Działania ekologiczne odbyły się w ramach projektu ,,Klub Kreatywnego Dziecka" dofinansowanego przez firmę Model Opakowania w Biłgoraju.
32
Dwa medale w Józefowie
W piątek, 19 kwietnia, w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie odbył się „VI Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Józefowa” zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Mieczysława Romanowskiego oraz MOK w Józefowie. Zgłosiło się 109 uczniów z 14 szkół podstawowych naszego powiatu. Wśród nich 14-osobowa reprezentacja naszej szkoły. Zawody przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund tempem P-15’ w trzech grupach turniejowych: I – chłopcy z kl. IV-VIII, II – dziewczęta z kl. IV-VIII, III – dziewczęta i chłopcy z klas I-III. Na podstawie wyników ww. turniejów wyodrębniono następujące klasyfikacje indywidualne: Kategoria A: klasy I – III chłopcy. Kategoria B: klasy I – III dziewczęta. Kategoria C: klasy IV – VI chłopcy. Kategoria D: klasy IV – VI dziewczęta. Kategoria E: klasy VII – VIII chłopcy. Kategoria F: klasy VII – VIII dziewczęta.
Nasi uczniowie zdobyli dwa medale srebro w kategorii A – Filip Zygmunt i brąz w tej samej kategorii – Mikołaj Marzec, dalej kolejno w czołówce IV był Radosław Kulik, VII Kuba Kucio, VIII Szymon Potocki. W kategorii C – Milena Wrzosek VI miejsce, W kategorii F –Wiktoria Kwiatkowska IV miejsce. Gratulujemy wszystkim szachistom sukcesów i opiekunowi panu Jerzemu Strzałce osiągniętych wyników.
Klasyfikacja medalowa szkół (zł, sr, br):
1. SP nr 1 Biłgoraj (2,-,2);
2. SSP Gózd Lipiński (1,1,1);
3. SP Księżpol (1,1,-)
4-5. SP Lipiny Dolne (1,-,-)
4-5. SP Majdan Stary (1,-,-);
6. SP Tereszpol Kukiełki (-,1,1);
7-9. SP Bukowina (-,1,-)
7-9. SP Frampol (-,1,-)
7-9. SP Lipiny Górne (-,1,-)
10-11. SP Biszcza (-,-,1)
10-11. SP Józefów (-,-,1)
12-14. SP Dąbrowica (-,-,-)
12-14. SP Majdan Nepryski (-,-,-)
12-14. SP Korytków Duży (-,-,-)
5
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jego celem jest zwrócenie uwagi na stan środowiska, promocję działań na rzecz ochrony klimatu oraz budowanie świadomości społecznej w tym zakresie.
Uczniowie poszczególnych klas cele te przedstawili w formie rymowanek i plakatów, które ozdobiły szkolne korytarze.
12
Wyjazd na spektakl
Uczniowie klas 6-8 wyjeżdżali w tym tygodniu do Biłgorajskiego Centrum Kultury na spektakl pt. „Pamiętnik narkomanki”. Jest to wstrząsająca historia dziewczyny przypadkowo wplątanej w spiralę narkotykową. Przedstawienie utrzymane było w konwencji fabularyzowanego dokumentu. Opowiedziana historia powinna być przestrogą dla wszystkich młodych osób przed sięganiem po narkotyki lub inne substancje psychotropowe. Myślenie: ,,mnie się jakoś uda,…” jest błędem, ponieważ jedna z dziesięciu osób, która spróbuje narkotyku, uzależni się od niego. Spektakl wywarł ogromne wrażenie na oglądających, powstał on na podstawie prawdziwej historii opisanej w książce Barbary Rosiek pt. „Pamiętnik narkomanki” .
Apel papieski
W naszej szkole w kwietniu odbył się uroczysty apel upamiętniający rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Artyści z klas IV, VI i VIII zaprezentowali dramę o świętości.
Apel rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem „Barki”, czyli ukochanej pieśni Jana Pawła II. Następnie uczniowie przedstawili drogę, na która zaprasza nas Pan Jezus, aby dojść do swojej świętości.
Była to piękna historia drzew, które los przypadkowo postawił na drodze Chrystusa.
Uczniów do występu przygotowały panie: Bożena Kurzyńska, Urszula Adamowicz, Wiesława Lipińska –Kosonoga i Anna Nizio.
12
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych