7 stycznia klasy I-III oraz starsza grupa przedszkolna pojechali do Biłgorajskiego Centrum Kultury na spektakl pt.,,Shrek”. To najnowsza propozycja Teatru Profilaktycznego ALERT na motywach znanej i lubianej na całym świecie książeczki „Shrek" Williama Steiga. Była to musicalowa wersja przygód Shreka w formie ciekawej sztuki teatralnej. Wykorzystano w niej nowoczesną technikę, efekty specjalne i piękne kostiumy. Opowieść uczy, jak ważne jest w życiu poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego. Jeśli nie będziemy lubili siebie, nie uda nam się polubić drugiego człowieka i otaczającego nas świata. Z pomocą zabawnego i uroczego w swym nieokrzesaniu ogra ukazano, że świat jest ciekawy i piękny w swej różnorodności, że nie należy się przed nim zamykać, ale poznawać go, bo dzięki temu staniemy się wewnętrznie bogatsi.
Kolędnicy Misyjni z naszej szkoły
Dwie grupy uczniów z klasy V i VI wraz z opiekunami zaangażowały się w akcję Papieskiego Dzieła Misyjnego. Tegoroczne przedsięwzięcie dedykowane jest małym mieszkańcom Amazonii żyjącym w bardzo trudnych warunkach, często zmuszanym do niebezpiecznej pracy. Nasi misyjni kolędnicy wcielili się w role misjonarzy i w niedzielę 5 stycznia odwiedzili mieszkańców Tereszpola – Zygmuntów i Tereszpola Kukiełek. Ubrani w kolorowe stroje, śpiewając kolędy włączali naszą wspólnotę parafialną w to piękne dzieło pomocy potrzebującym.
Bardzo dziękujemy wszystkim za miłe przyjęcie, życzliwe słowa, poczęstunek i materialne wsparcie Papieskiego Dzieła Misyjnego
Szkolna wigilia
W ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną odbyła się tradycyjna szkolna wigilia. Na początku obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu uczniów klasy V, którym towarzyszyli przedstawiciele klasy I i VI. Na scenie pojawili się aniołowie i diabły, które walczyły o dusze współczesnej rodziny. I chociaż diabełkom zależało, by ludzie kojarzyli święta tylko z prezentami i nerwowymi przygotowaniami, jednak za sprawą aniołów atmosfera Świąt Bożego Narodzenia została uratowana: "Na ziemi dobro więc zwyciężyło i każdy człowiek przypomniał sobie , że to Zbawiciel leży tam w żłobie.... I każdy to choć przez chwiolę poczuł, że Pan Bóg w jego życie też w kroczył..." Aktorzy zagrali naprawdę rewelacyjnie. Występ był udany również dzięki uczniom przedszkola, którzy wyspiewali piękne kolędy i zadbali o wyjątkowy nastrój spotkania. Po jasełkach odczytany został fragment Pisma Świętego o narodzinach Pana Jezusa, odmówiliśmy wspólnie modlitwę i podzieliliśmy się opłatkiem. Pani dyrektor zakończyła spotkanie życzeniami dla uczniów i pracowników szkoły.
27
NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA
19 grudnia podsumowano konkurs plastyczny „Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa” zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol, pod patronatem Wójta Gminy Tereszpol. Konkurs skierowany był do klas I-III. Oto lista nagrodzonych:
I MIEJSCE: Dawid Sirko kl. I
II MIEJSCE: Paweł Szmiga kl. I
III MIEJSCE: Stanisław Kukiełka kl.I
Wyróżnienie: Karol Cielica kl. III, Oskar Kurzyński kl. II, Sandra Pieczykolan kl.II
Serdecznie gratulujemy!
4
"Dbam o swoje bezpieczeństwo"
19 grudnia wójt gminy Tereszpol Jacek Pawluk wręczył nagrody zwycięzcom Gminnego Konkursu Plastycznego "Dbam o swoje bezpieczeństwo". Konkurs został zorganizowany dzięki projektowi realizowanemu przez gminę Tereszpol „Bezpieczna Gmina Tereszpol świeci przykładem" w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Komisja w składzie: Renata Mirecka - artysta, plastyk, Małgorzata Tyburska - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Filii w Biłgoraju, Cecylia Zębalska - nauczyciel bibliotekarz. Wśród nagrodzonych znaleźli się nasi uczniowie. W kategorii klas I-III uczennica klasy I- Jagoda Góra zdobyła wyróżnienie. W kategorii klas IV-VIII najlepszy okazał się Artur Kurzyński z kl. VIII, natomiast wyróżnienie przypadło Dawidowi Kurzyńskiemu z kl.VII. W konkursie była również kategoria dla dorosłych, w której III miejsce zdobyła p. Małgorzata Kurzyńska- nauczyciel naszej szkoły.
Serdecznie gratulujemy
Konkurs literacki o Henryku Sienkiewiczu
W grudniu podsumowano szkolny konkurs literacki pt. ,,Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”. Oto lista nagrodzonych:
I miejsce- Artur Kurzyński kl.VIII
II miejsce- Krzysztof Sikorski kl. IV
III miejsce- Zuzanna Obszyńska kl.IV
Wyróżnienia: Wiktoria Kwiatkowska kl. IV, Sebastian Pieczykolan kl.IV
Serdecznie gratulujemy!
Podsumowanie konkursów gminnych
W grudniu odbył się gminny konkurs pt. ,,Życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”. Uczniowie mieli za zadanie stworzenie prezentacji multimedialnej o życiu i twórczości tego wspaniałego pisarza. Najlepszą prezentację wykonał Artur Kurzyński-uczeń kl. VIII, który zajął pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło Dawidowi Kurzyńskiemu- uczniowi kl. VII, natomiast trzecie miejsce zdobyła Izabela Rawiak-uczennica kl. VIII. Tego dnia Panie z Biblioteki podsumowały konkurs literacki "Biblioteka we wspomnieniach czytelników”. Oto lista zwycięzców:
I MIEJSCE: Anna Witwera- kl.V
II MIEJSCE: Maja Marzec- kl.V
III MIEJSCE: Norbert Sirko- kl.VI
Konkursy zostały zorganizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Promocji Kultury. Nagrody i dyplomy za udział w konkursie zostały wręczone na apelu szkolnym.
Serdecznie gratulujemy!
Wręczono certyfikaty
13 grudnia na apelu szkolnym zostały wręczone uczniom certyfikaty udziału w projekcie „Eksperci Programowania”. Celem projektu było zwiększenie kompetencji w zakresie nauczania programowania wśród nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz podniesienie umiejętności programowania wśród uczniów klas 1-3. Wsparciem objęta została również szkoła, która otrzymała zestawy klocków LEGO WeDo 2.0 oraz maty edukacyjne i tablety. W zajęciach brali udział wszyscy chętni uczniowie, których rodzice lub opiekunowi prawni wyrazili zgodę. Nauczyciele prowadzący zajęcia uczestniczyli w szkoleniu, a następnie przeprowadzali zajęcia z uczniami, w oparciu o przekazane scenariusze i pomoce dydaktyczne. Podczas zajęć dzieci tworzyły, sterowane przy pomocy tabletu, ruchome roboty, rozwiązywały zadania i grały w gry zespołowe z wykorzystaniem maty edukacyjnej wyposażonej w kolorowe kafelki oraz uczyły się podstaw programowania wizualnego, korzystając z programu Scratch Jr. W naszej szkole zajęcia z programowania w młodszych klasach nadal trwają i cieszą się dużym zainteresowaniem.
Spotkanie z policjantem
13 grudnia odbyło się spotkanie z policjantem dla klas IV-VI. Tematem wiodącym było bezpieczeństwo w sieci. Asp. szt. Adam Granda z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii biłgorajskiej komendy przestrzegał przed konsekwencjami wynikającymi z popełniania czynów zabronionych za pomocą środków przekazu. Informował jak można uchronić się przed cyberprzemocą i gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą takiego ataku. Policjant omówił również katalog najczęściej popełnianych przez młodych ludzi czynów karalnych. Wskazywał kim jest w świetle prawa nieletni, kiedy odpowiada za swoje czyny jako osoba dorosła. Spotkanie odbyły się w ramach projektu realizowanemu przez gminę Tereszpol "Bezpieczna Gmina Tereszpol świeci przykładem" w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka dofinansowanego ze środków rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.
2
Rozstrzygnięto konkursy!
W szkole organizowany był konkurs plastyczny pt. ,,Inspiracje muzyczne z Sienkiewiczem”. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-VIII. Po burzliwych naradach komisja ogłosiła wyniki.
Kategoria klas I-III
I miejsce- Jakub Strzałka kl. I, Jakub Micyk kl. I, Jagoda Góra kl. I
II miejsce- Oskar Kurzyński kl. II, Anna Obszyńska kl. I, Julia Greszta kl. I
III miejsce- Paweł Szmiga kl. I, Wiktor Koszarny kl. I, Martyna Kręt kl. III, Kacper Koman kl. II
Kategoria klas IV-V
I miejsce- Daria Szyderska kl. IV, Patrycja Szyderska kl. IV, Zuzanna Obszyńska kl. IV, Maksymilian Zubala kl. IV
II miejsce- Sikorski Krzysztof kl. IV, Aleksandra Zubala kl. V, Aleksandra Wrzosek kl. V
III miejsce- Gabriela Burdzań kl. IV
Tego dnia na apelu szkolnym zostały wręczone dla uczniów podziękowania za udział w Przeglądzie Prac Plastycznych ,,Śladami Aleksandry Wachniewskiej”. Dyplomy otrzymały następujące osoby: Jakub Strzałka, Julia Greszta, Jagoda Góra, Stanisław Kukiełka, Paweł Szmiga, Karol Cielica, Aleksandra Zubala, Anna Witwera, Samanta Portka
Wszystkim Serdecznie gratulujemy!
5
Zawody matematyczne „Szybszy niż kalkulator”
W naszej szkole odbyły się Zawody matematyczne „Szybszy niż kalkulator” w ramach projektu „Z matematyką przez życie” dofinansowanego przez Fundację Tesco realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol. W zawodach liczył się dobry wynik oraz jak najkrótszy czas wykonywania obliczeń. Wszystkie obliczenia uczniowie wykonywali pamięciowo bez zamieszczania obliczeń. W eliminacjach szkolnych brali udział wszyscy uczniowie klas IV- VIII.
Wyniki eliminacji klasowych:
KLASA IV
I miejsce- Mistrz Klasy-Patryk Maciocha
II miejsce-Wicemistrz klasy-Sebastian Piczykolan
III miejsce-Maksymilian Zubala
KLASA V
I miejsce- Mistrz Klasy-Arkadiusz Maksymiak
II miejsce-Wicemistrz klasy-Samanta Portka
III miejsce-Karol Osmulski
KLASA VI
I miejsce- Mistrz Klasy-Wiktoria Micyk
II miejsce-Wicemistrz klasy-Kamil Kręt
III miejsce-Gabriel Kuśmirek
KLASA VII
I miejsce- Mistrz Klasy-Dawid Kurzyński
II miejsce-Wicemistrz klasy-Michalina Lewandowska
III miejsce-Kinga Hurkała
KLASA VIII
miejsce- Mistrz Klasy-Izabela Rawiak
II miejsce-Wicemistrz klasy-Joanna Sikorska
III miejsce-Monika Wszoła
Następnie 10.12.2019r. odbyły się zawody międzyklasowe - finał. W zawodach wzięło udział 15 uczniów z klas 4-8 naszej szkoły. Oto trzy kolejne miejsca:
1.Mistrz Szkoły– Izabela Rawiak – kl. 8.
2.Wicemistrz Szkoły - Joanna Sikorska kl. 8.
3.Drugi Wicemistrz- Michalina Lewandowska kl. 7.
Zwycięzcom gratulujemy!
Wizyta Świętego Mikołaja
Od samego rana widać było, że szkoła jest jakaś inna- kolorowa i wesoła. To za sprawą uczniów, którzy przebrali się na czerwono. 6 grudnia w porannych godzinach usłyszeliśmy dźwięk dzwonka oraz radosne okrzyki dzieci, którym udało się wypatrzeć oczekiwanego gościa. Oprócz pełnego prezentów worka, św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu i radości. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne. Za prezenty dzieci odwdzięczyły się pięknymi piosenkami. Dzień był niezwykle radosny i pełen wrażeń dla wszystkich dzieci.
40
Szkolny Turniej Szachowy
5 grudnia po raz kolejny nasi uczniowie zmierzyli się w Szkolnym Turnieju Szachowym. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał sędzia pan Józef Pszeniczka. Pasjonaci tej wspaniałej gry mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności przy stole, grając ze swoimi kolegami. Uczniowie nie tylko uczą się grać w szachy, ale i ćwiczą swoje charaktery!
1
Andrzejki
29 listopada w klasie II i III odbyły się andrzejki. Jest to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wróżby pobudzają wyobraźnię, są źródłem szacunku dla tradycji. Jeden, jedyny taki dzień, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów … wróżb. Był to niezwykły dzień – dzień tajemniczych wróżb, połączonych z zabawą i tańcem.
Wszyscy wspaniale się bawili!
Mistrzostwa Powiatu w Szachach Drużynowych
26 listopada w Domu Kultury w Biszczy odbyły się XIX Szkolne Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Biłgorajskiego w Szachach. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Kamil Kręt, Wojciech Hurkała, Kacper Marzec i Samanta Portka i w tym roku również stanęła na podium zdobywając III miejsce. Niestety drużyny z Biłgorajskiej Jedynki i SP Biszczy okazały się silniejsze. Wynik ten satysfakcjonuje nas gdyż do walki w tym roku stanęła rekordowa liczba drużyn, aż 15! A do zwycięzców zabrakło nam tylko jednego punktu. Dzieciom GRATULUJEMY i czekamy na kolejne miłe informacje z rozgrywek szachowych. Opiekunem i instruktorem drużyny jest pan Jerzy Strzałka.
2
Turniej szachowy w Biłgoraju
W niedzielę 23 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się XXII turniej szachowy Memoriału Stefana Knappa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w kategorii do lat 10. A w starszej wystartowała jedynie Samanta Portka zdobywając III miejsce w swojej kategorii. Nasi mali szachiści po zaciętych bojach na szachownicach również wywalczyli medale: Jakub Strzałka był IV z dorobkiem 4 pkt, Karol Cielica V, Krzysztof Sikorski VI, z dorobkiem 3,5 pkt. Miłą, słodką niespodziankę sprawiła najmłodszym uczestnikom Pani Ewa Gleń - Maciocha. Ofiarowała 30 szachownic z figurami szachowymi naturalnej wielkości z masy czekoladowej! Fundatorka jest mamą niespełna 7-letniej Aurelii, która reprezentuje Przedszkole Bambini w Biłgoraju. Niestety choroba nie pozwoliła jej na udział w tych rozgrywkach. Opiekunem i instruktorem szachistów jest pan Jerzy Strzałka
7
Spotkanie autorskie z Marcinem Brykczyńskim
26 listopada uczniowie klas I-III uczestniczyli w niesamowitym spotkaniu. Co oznacza ,,Biały kruk” czy też powiedzenie ,,Co dwie głowy, to nie jedna” nie są dzieciom obce. A to wszystko za sprawą pana Marcina Brykczyńskiego- autora wielu książek dla dzieci. Pan Marcin zaprezentował naszym uczniom fragmenty swojej poezji dla dzieci i zaprosił publiczność do wspólnej zabawy. Po spotkaniu można było kupić książki, w których autor umieszczał pamiątkowe autografy z dedykacją. Spotkanie upłynęło w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze. Wizyta gościa zorganizowana była w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
11
Willa Rózin
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielem historii odwiedzili kino "Skarb" w Zwierzyńcu. Obejrzeli spektakl pt."Willa Rózin". Główną osią scenariusza była pomoc Róży Zamoyskiej niesiona dzieciom z obozu przejściowego w Zwierzyńcu. W ten sposób autorzy pomysłu upamiętnili wybitną postać bohaterki spektaklu. Reżyserem spektaklu był Bartłomiej Miernik z Fundacji "Banina" w Lublinie.
Projekt Caritas
Od września do listopada wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w Tereszpolu-Kukiełkach uczestniczyli w projekcie organizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Jestem” im. św. Jana Bosko w Hrubieszowie i współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie. Były to wyjazdy na basen do Zamościa i uczestnictwo w przyśpieszonym kursie nauki pływania. Niektórzy pod okiem instruktorów doskonalili umiejętności pływackie oraz świetnie się bawili zarówno podczas zajęć z różnymi rekwizytami jak i na zjeżdżalni. Później mogli nawet popróbować swoich sił na głębokim basenie.
We wrześniu wolontariusze uczestniczyli w rozgrywkach paintballowych zorganizowanych przez Caritas naszej diecezji w Szewni Dolnej. W niedzielne popołudnie dwie drużyny po godzinnym szkoleniu stanęły do walki. Najpierw gra toczyła się na polu, potem przeniosła się do lasu. Po przerwie na ognisko i kiełbaski drużyny znowu walczyły na polu. Dzięki profesjonalnej obsłudze czuwającej nad bezpieczeństwem uczestników każdy wracał zadowolony. Wszyscy chętnie przyjechaliby jeszcze raz zmierzyć się w innych grach, które oferuje poligon paintball’owy KONTRA.
W październiku wolontariusze uczestniczyli w rajdzie rowerowym. Rowerzyści wyruszyli ze Zwierzyńca, z placu przy browarze. Trasa rajdu wiodła obok wyschniętych stawów Echo do Florianki. Tam zaprzyjaźnili się z konikami, szykującymi się na nadchodzącą zimę. Po wizycie w Izbie Leśnej we Floriance, o której pięknie opowiedział pan leśniczy, wrócili do Zwierzyńca. Finałem rajdu było ognisko i pieczenie kiełbasek przy Ośrodku Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pogoda dopisała, a uczestnicy rajdu rowerowego wracali zadowoleni do domów z miło spędzonej soboty.
Wszystkie wyjazdy finansowane były ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie i były nagrodą za działalność Szkolnego Koła. Opiekunem koła jest pan Jerzy Strzałka.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt Caritas.
43
Tak świętowaliśmy Dzień Patrona
„Muzyczne inspiracje z Sienkiewiczem” - takie hasło przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Patrona naszej szkoły. Zgromadziły one wielu znamienitych gości - przedstawicieli władz samorządowych, duchowieństwa, dyrektorów szkół z terenu gminy oraz zaprzyjaźnionych szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza, radnych, przedstawicieli różnych instytucji i organizacji oraz emerytowanych nauczycieli. Przybyli również rodzice.
Po wprowadzeniu sztandarów naszej szkoły oraz szkół w Grabowcu i Szczebrzeszynie oraz odśpiewaniu hymnu szkoły rozpoczęła się część artystyczna.Jako pierwsi zatańczyli poloneza tancerze z naszej szkoły.
Widzowie mieli okazję obejrzeć ciekawe występy. Uczniowie z ZSS im. Jana Pawła II w Tereszpolu – Zaorendzie przedstawili inscenizację „Bajki” H. Sienkiewicza. Pięknie ubrane wróżki z klasy I obdarowywały księżniczkę tym, co uznawały za najważniejsze. Występ przygotowały panie Małgorzata Skiba i Beata Brodziak. Nasi koledzy ze szkoły filialnej w Lipowcu zaprezentowali wzruszającą patriotyczną inscenizację muzyczną pt. „123”. Jej autorką była pani Maria Wójcik. Uczniów naszej szkoły mogliśmy podziwiać w przedstawieniu zatytułowanym „ Jesteś moim bohaterem”. Muzyczną historię inspirowaną utworami pisarza opowiedzieli uczniowie klasy I, VI, VII i przedszkolaki. Występ przygotowały panie Barbara Wujec, Małgorzata Kurzyńska i Monika Kurzyńska. Część artystyczną uświetniły występy szkolnego zespołu tanecznego przygotowanego przez panie Bożenę Kurzyńską i Annę Nizio.
Na koniec spotkania odbyła się wspólna biesiada.
Serdeczne podziękowania składamy pracownikom szkoły, rodzicom, gościom i wszystkim naszym przyjaciołom, dzięki którym obchodom Dnia Patrona towarzyszy miła, rodzinna atmosfera.
145
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych