W dzisiejszym dniu nasza szkoła świętowała Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach dziecka. Kolor niebieski to symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Dziś wszyscy uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście, pracownicy szkoły ubrali się na niebiesko. Przed całą społecznością przedstawiciele poszczególnych oddziałów przedszkolnych i szkolnych przybliżyli najważniejsze prawa zawarte w Konwencji. Wszyscy obejrzeli także prezentację nt. praw dziecka. Spotkanie zorganizowała p. Renata Makara.
Szkoła do hymnu
Witaj Warszawo!
Uczestnicy Debaty Oksfordzkie na temat bezpieczeństwa w naszej gminie spędzili dwa dni w stolicy.
Odwiedzili oni różne miejsca związane z książką A. Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”, m.in. Liceum im. S. Batorego, Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha. Zobaczyli miejsce akcji pod Arsenałem, pomnik Kopernika. Uczniowie podążali śladami tych wyjątkowych chłopców i na własne oczy zobaczyli miejsca, w których bohaterowie przeżywali swoje niezwykle historie. Poza tym nasi uczniowie podziwiali wnętrza Zamku Królewskiego, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, spotykali ciekawych ludzi. Podczas przejażdżki ulicami Warszawy oglądali m.in. Pałac Prezydencki, Muzeum Historii Żydów Polskich, Hotel Bristol.
Dwa dni spędzone w stolicy to czas nie tylko relaksu, ale również nauki i refleksji, program wycieczki uwzględniał miejsca ważne dla historii Warszawy i całej ojczyzny. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji przez Gminę Tereszpol projektu "Bezpieczna gmina Tereszpol świeci przykładem" dofinansowanego z programu "Razem Bezpieczniej".
162
Szkoła pamięta
Warsztaty plastyczne
14 listopada uczennice klasy V Samanta Portka, Anna Witwera i Aleksandra Zubala miały okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu. Dziewczęta poznały etapy wykonywania witrażu. Następnie pod kierunkiem pani Marioli Radlińskiej, pasjonatki malarstwa, pisania ikon, dekoratorstwa i malarstwa na szkle, samodzielnie projektowały i wykonywały witraże. Efekty pracy możemy podziwiać w fotorelacji oraz na wystawie w Ośrodku w Zwierzyńcu. Warsztatom przyświecała idea upamiętnienia znaczenia Aleksandry Wachniewskiej dla ochrony przyrody i kultury Roztocza „bo nigdzie nie znajdę tak pięknych jodeł i buków, nigdzie tak pięknie nie będą szumieć sosny”.
6
„W krainie Króla Lwa”
12 listopada klasy I-III wybrali się do Biłgoraja, gdzie w BCK obejrzeli spektakl pt. „W krainie Króla Lwa” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Spektakl oparty na motywach animowanego filmu „Król Lew”, ale grany na podstawie autorskiego scenariusza przeniósł uczniów w świat afrykańskiej sawanny i etnicznych rytmów. Niepowtarzalnego wymiaru widowiska dopełniły żywiołowo wykonane piosenki połączone z precyzyjną choreografią, które wzbogaciły teatralną inscenizację dostarczając najmłodszym widzom wielu niezapomnianych wrażeń.
Spektakl wszystkim bardzo się spodobał.
Pytasz się, co to Polska …
8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Pod kierunkiem wychowawcy, pana Jerzego Strzałki, uczniowie klasy ósmej przygotowali patriotyczny montaż słowno – muzyczny. Ich występ to wyraz wdzięczności dla naszych przodków, bowiem to z ich patriotyzmu i entuzjazmu, walki i niezłomności, niesłabnącej nadziei i poświęcenia po 123 latach niewoli wyłoniła się Polska. Karty z historii Polski przypomnieli: Bartek Biernat, Joanna Sikorska i Roksana Kula. Piękne wiersze o ojczyźnie wygłosiły: Paulina Obszyńska, Kazimiera Sitarz, Monika Wszoła, Małgorzata, natomiast Izabela Rawiak zaśpiewała piosenki.
Tuż po występie ósmoklasistów, dokładnie o godzinie 11.11., szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Ubrani na galowo uczniowie w obecności sztandaru szkoły odśpiewali cztery strofy hymnu narodowego. Była to piękna lekcja patriotyzmu.
39
Gminny Konkurs Patriotyczny
8 listopada nasi uczniowie z klas I-III brali udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Dla Niepodległej” w 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol. Uczestników oceniało jury: Maria Skóra – sekretarz Urzędu Gminy Tereszpol, Magdalena Marzec – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol, Teresa Nizio – starszy bibliotekarz. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I MIEJSCE: Jakub Strzałka uczeń kl. I
II MIEJSCE: Paweł Szmiga uczeń kl. I
Serdecznie Gratulujemy.
11
Debata o bezpieczeństwie
Za nami kolejna debata oksfordzka, której hasło brzmiało: „Bezpieczna Gmina Tereszpol świeci przykładem”. Została ona zorganizowana w ramach realizowanego przez gminę Tereszpol programu "Razem Bezpieczniej". W Loży Ekspertów zasiedli: wójt gminy Tereszpol, pan Jacek Pawluk, aspirant sztabowy z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju, pan Adam Granda oraz pani Wanda Buczek, instruktor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Biłgoraju. Nad przebiegiem debaty czuwała jako Marszałek pani Magdalena Marzec, dyrektor Biblioteki Publicznej w Tereszpolu.
Dwie drużyny propozycji i dwie opozycji toczyły kulturalną batalię na argumenty. Grupa propozycji przekonywała, że w naszej miejscowości możemy się czuć bezpiecznie. Ich zdaniem na nasze bezpieczeństwo wpływa to, że przy ulicach są chodniki i oświetlenie, stan dróg jest zadowalający, działa straż pożarna, z inicjatywy UG oraz szkół realizowane są różne projekty i akcje profilaktyczne. Oponenci wskazywali na brak ścieżek rowerowych oraz miejsc dla dzieci i młodzieży, w których mogliby oni bezpiecznie i kulturalnie spędzać czas, zauważali negatywne zachowania młodych ludzi spotykających się na przypadkowej przestrzeni. Dostrzegli też, że pewne zagrożenia stwarzają bezpańskie lub po prostu niepilnowane psy.
Debatowano w dwóch turach. W pierwszej grupa propozycji w składzie: Kazimiera Sitarz, Kinga Hurkała oraz Gabriel Nizio wystąpiła przeciwko grupie opozycji: Joanna Sikorska, Małgorzata Pierzchała i Izabela Rawiak. Następnie naszedł czas na pytania. Zadawali je zarówno przeciwnicy jak też eksperci. Ostatecznie zwycięstwo przypadło grupie opozycji, o czym zadecydowały bardziej trafne, przemawiające do wyobraźni słuchaczy argumenty. Za najlepszego mówcę uznano Joannę Sikorską.
Tytuł Mistrza Debaty w drugiej turze zdobyła grupa propozycji w składzie: Bartłomiej Biernat, Wiktoria Micyk i Krzysztof Kwiatkowski. Pokonali oni na argumenty grupę propozycji, w skład której weszli: Gabriel Kuśmirek, Megan Kuźmińska i Norbert Sirko. Najlepszym mówcą, zdaniem ekspertów, okazał się Krzysztof Kwiatkowski, natomiast publiczność za najlepszego mówcę uznała Bartłomieja Biernata i Wiktorię Micyk.
Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania oraz ciekawe nagrody książkowe. Czeka ich jeszcze nagroda główna– dwudniowy wyjazd do Warszawy. Gratulacje należą się zarówno zwycięzcom jak też pozostałym uczniom, ponieważ wszyscy dyskutanci wykazali się elokwencją, logicznym myśleniem oraz bardzo dobrym przygotowaniem merytorycznym. Publiczność z zainteresowaniem przysłuchiwała się wystąpieniom. Debata do doskonała okazja do promowania kultury języka, a szczególnie kulturalnej wymiany poglądów na różne tematy. Uczniów do debaty przygotowywały panie - Bogumiła Kukiełka i Barbara Wujec.
27
,,Sąd nad książką"- werdykt
31 października uczniowie z klas IV – VI mieli za zadanie przygotować krótkie przedstawienia, które nawiązywały do hasła ,, Sąd nad książką”. Jak przystało na sąd, werdykt nie zapadł od razu, tylko jury w składzie: Magdalena Marzec, Ewa Zajmała i Urszula Adamowicz ogłosiły werdykt 8 listopada. Poziom był tak równy, że Panie nagrodziły wszystkie trzy drużyny na akademii szkolnej. Serdecznie gratulujemy drużynom!
WSZECHOBECNA MATEMATYKA - WYNIKI KONKURSU
Biblioteka Publiczna rozstrzygnęła konkurs plastyczny na plakat "Wszechobecna matematyka". Skierowany był on do uczniów klas I-III oraz IV-VI. Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych, edukacja matematyczna oraz pokazanie związku matematyki z życiem codziennym.
Komisja przyznała następujące miejsca:
KATEGORIA KL I-III:
I MIEJSCE:
Martyna Kręt kl. III
II MIEJSCE:
Karol Cielica kl. III, Paweł Szmiga kl.I
III MIEJSCE:
Stanisław Kukiełka kl. I, Małgorzata Potocka kl.II, Jakub Strzałka kl.I
WYRÓŻNIENIE:
Wiktor Koszarny, Jakub Micyk kl.I
KATEGORIA KL. IV-VI:
I MIEJSCE: Lidia Bołociuch kl.VI
II MIEJSCE: Zuzanna Litwin kl.V
III MIEJSCE: Zuzanna Burdzań kl.V
WYRÓŻNIENIE: Gabriela Burdzań kl.V
Nagrody wręczyły panie z Biblioteki na akademii szkolnej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
1
Uczniowie w Sejmie i w TVP
Uczestnicy Drugiej Gminnej Debaty Oksfordzkiej wraz z opiekunami wyjeżdżali na wycieczkę do Warszawy. Mieli oni okazję odwiedzić Sejm oraz Telewizję Polską.
W gmachu parlamentu weszli na salę obrad, gdzie przez chwilę poczuli się jak posłowie. O pracy parlamentarzystów opowiadał pan Tomasz, który oprowadzał naszych uczniów po Sejmie. Bardzo miłe okazało się również spotkanie z panią Agatą Borowiec, posłanką ósmej kadencji, reprezentującą nasz region. Pani Borowiec mówiła o obowiązkach posłów. Dzięki jej uprzejmości uczniowie znaleźli się w miejscu, skąd dziennikarze przeprowadzają wywiady z politykami. Kolejny punkt programu okazał się również bardzo atrakcyjny, ponieważ uczestnicy wycieczki zwiedzali budynek TVP. Odwiedzili studio TVP Sport i dowiedzieli się, jak wielu specjalistów pracuje nad krótkimi wiadomościami sportowymi. Poza tym zobaczyli charakteryzatornie, garderoby i rekwizytornie. Spośród wszystkich zgromadzonych tam przedmiotów najbardziej spodobał się fotel trenera z The Voice of Kids. Każdy, kto chciał poczuć się jak trener, zasiadał w fotelu. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, gdzie nagrywa się teleturniej „Jaka to melodia”. Pani oprowadzająca grupę otworzyła studio Pytania na Śniadanie. Prawie wszyscy sfotografowali się na ściance PNŚ. Bardzo ciekawe było również muzeum telewizji. Nadawanie stałych audycji rozpoczęło się w Polsce w 1952 roku, od tego czasu wygląd sprzętów dziennikarskich zmienił się diametralnie- od wielkich i ciężkich kamer, ogromnych magnetofonów do łatwych w obsłudze, nowoczesnych kamer i komputerów. Również niektórzy bohaterowie audycji dla dzieci odeszli zapomnienie. Czy ktoś jeszcze pamięta Gąskę Balbinkę albo Jacka i Agatkę?
Wyjazd do Warszawy będący nagrodą dla uczestników Debaty to niezapomniana przygoda. Jego organizatorem była Biblioteka Publiczna w Tereszpolu. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „ Z książką przez życie – historie ukryte w słowach”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
33
Sąd nad książką
31 października odbył się w naszej szkole konkurs pod hasłem „Sąd nad książką”. Uczniowie z klas IV – VI mieli za zadanie przygotować krótkie przedstawienia, które nawiązywały do hasła. Klasa IV zaprezentowała „Czytelnicze dylematy czwartoklasisty”. Przeciwnicy czytania: Patryk Maciocha, Jakub Kimak i Krzysztof Sikorski po spotkaniu z fankami książki pt. „Akademia pana Kleksa” (Zuzanna Obszyńska i Wiktoria Kwiatkowska) postanowili sami przekonać się, czy to co mówią koleżanki o bohaterze, jest prawdą. Swój występ czwartoklasiści uatrakcyjnili lekcją kleksografii i piosenką o kaczce dziwaczce. Klasa piąta zaprezentowała scenkę pt. „Misja szpiega z Krainy Deszczowców”. Szpieg z Krainy Deszczowców poszukiwał wśród uczniów pomocników, którzy pomogą mu zniszczyć książkę. Swoje role świetnie odegrali: Ola Zubala, Ola Wrzosek, Ania Witwera, Maja Marzec i Kornel Kuśmirek. Uczniowie klasy szóstej przygotowali audycję pt. „Mole i anty-mole książkowe”. Zaproszeni eksperci (Statystyczny Czytelnik, Doktor Móżdżek, Kulturysta, Minister Niestatystyczny, Nieszczęśliwie Zakochana)próbowali przekonać publiczność o szkodliwości czytania książek. W swoich rolach świetne się spisali: Lidia Bołociuch, Norbet Sirko, Krzysztof Kwiatkowski, Gabriel Kuśmirek, Amelia Kołodziej, Marcelina Jasina.
Przedstawienia bacznie obserwowały pani Magdalena Marzec, pani Ewa Zajmała i pani Urszula Adamowicz, które ogłoszą werdykt za kilka dni. Do tej pory wyniki konkursu pozostaną tajemnicą.
24
,,Szkoła pamięta"
Zbliża się czas, kiedy w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta" 30 października uczniowie klasy VII wraz z opiekunami porządkowali pomnik w Górecku Kościelnym. Nasza szkoła od lat opiekuje się tym grobem, uczniowie bardzo chętnie zapalili znicze i postawili kwiaty w miejscu związanym z ważnym wydarzeniem historii lokalnej.
2
,,Niechaj mię Zośka o wiersze nie prosi…"
Tak zatytułowaliśmy konkurs recytatorski poezji Juliusza Słowackiego, którego 210 rocznica urodzin oraz 170 rocznica śmierci przypada w tym roku. Konkurs odbył się 30 października. Dzięki temu projektowi uczniowie naszej szkoły lepiej poznali sylwetkę i twórczość tego wielkiego polskiego romantyka. Do rywalizacji zgłosili się uczniowie z klas VI-VIII. W jury zasiadły panie: Magdalena Marzec, Ewa Zajmała i Urszula Adamowicz. Pierwsze miejsce balladą „Nie wiadomo co, czyli romantyczność” wywalczyła Megan Kuźmińska. Drugie miejsce zajęła Kinga Hurkała, natomiast trzecie ex aequo zajęły: Małgorzata Pierzchała i Lidia Bołociuch. Wyróżnienie przypadło Arturowi Kurzyńskiemu i Wiktorii Micyk. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Gminy Tereszpol, która była organizatorem konkursu.
13
Wieliczka i Kraków
29 października uczniowie klas V – VIII wraz z opiekunami wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wieliczki i Krakowa. Wyjazd rozpoczął się zbiórką w godzinach rannych na parkingu przy szkole, następnie autokarem udaliśmy się do Wieliczki. Pod opieką przewodnika zwiedzaliśmy szlak turystyczny w kopalni. Obejmował on Szyb Daniłowicza, który łączy powierzchnię ziemi z poziomem VI kopalni. Zwiedzanie zabytkowych wyrobisk rozpoczęło się na podszybiu Szybu Daniłowicza. Kolejnym punktem była Komora Urszula, gdzie górnicy rozpoczęli ręczne wydobywanie soli w 1649 roku. Zrekonstruowano tu urządzenie nadszybikowe, które transportuje sól. Komora Urszula połączona jest z Komorą Mikołaja Kopernika. Następnie przeszliśmy do Komory Pieskowa Skała, która należy do najpiękniejszych miejsc kopalni. Na trasie mijaliśmy jeszcze 10 komór, kaplicę Skarbnika i Pochylnię. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczestników wycieczki piękna Kaplica św. Kingi.
Po zwiedzeniu kopalni soli w Wieliczce wyruszyliśmy do Krakowa. Tam po spotkaniu z panem przewodnikiem, udaliśmy się na Wawel. Oglądaliśmy katedrę – najważniejszy kościół w historii Polski, gdzie koronowani byli polscy królowie i gdzie znajdują się ich groby. Pochowani są tam też ludzie zasłużeni dla Polski np. Tadeusz Kościuszko, Jan Poniatowski, Józef Piłsudski oraz prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Byliśmy także na Powiśle pod Smoczą Jamą, gdzie poznaliśmy historię powstania grodu Kraka. Następnie przeszliśmy na Rynek Główny Starego Miasta i zwiedzaliśmy główne jego zabytki. Był też czas wolny, więc uczniowie kupili wiele interesujących pamiątek.
Wróciliśmy około godziny 23:00 – zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Wycieczka organizowana była w ramach realizowanego przez gminę Tereszpol rządowego programu "Razem bezpieczniej".
56
Mistrzowie ping-ponga
21 października w szkole podstawowej w Tereszpolu-Zaorendzie odbyły się zawody gminne w tenisie stołowym dla klas VII-VIII. Po kilku zaciętych setach awans do etapu międzygminnego zdobywając I miejsce uzyskał Łukasz Łazorczyk.
28 października w szkole podstawowej w Aleksandrowie odbył się etap międzygminny turnieju tenisa stołowego. Nasz uczeń Łukasz Łazorczyk awansował do etapu powiatowego zdobywając II miejsce. Także dziewczęta awansowały na etap powiatowy: Izabela Rawiak zdobywając II miejsce i Paulina Obszyńska III miejsce. Zawody powiatowe odbędą się 30 października w Lipinach Dolnych. Życzymy dalszych sukcesów sportowych. Opiekunem uczniów jest pan Jerzy Strzałka.
Ja mały uczeń tej szkoły przyrzekam...
25 października odbyła się w szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy. Do występów uczniów przygotowywała wychowawczyni pani Anna Kapuśniak. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania kolorowym ołówkiem dokonała pani Dyrektor Bogumiła Kukiełka, która życzyła pierwszoklasistom wielu sukcesów w nauce i powodów do radości. Miłym zakończeniem tej uroczystości były podziękowania rodziców i wspólne fotografie.
23
II DEBATA OKSFORDZKA
24 października odbyła się w naszej szkole II Debata Oksfordzka, w której wzięli udział uczniowie klas VI – VIII. Tym razem przedstawiciele grupy propozycji i grupy opozycji dyskutowali nad tezą: „Książka przekazuje więcej treści niż film”. Nad przebiegiem Debaty czuwała w roli Marszałka Magdalena Marzec, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol. W Loży Ekspertów zasiadły: Maria Skóra, sekretarz Urzędu Gminy Tereszpol, Natalia Kyc, dyrektor Biblioteki Publicznej i GOK w Księżpolu oraz pani Urszula Adamowicz.
Debata odbywała się w dwóch turach. W pierwszej po przeciwnych stronach stanęli: Kazimiera Sitarz, Małgorzata Pierzchała oraz Izabela Rawiak reprezentujące stanowisko, że to książka jest wartościowszym źródłem treści i emocji oraz Artur Kurzyński, Krystian Sikorski i Gabriel Nizio prezentujący odmienne zdanie. Decyzją Loży Ekspertów drużyna opozycji zdobyła tytuł Mistrza II Debaty Oksfordzkiej.
W drugiej turze argumenty przemawiające za wyższością książki przedstawili: Paulina Obszyńska, Wiktoria Micyk oraz Jakub Janik. Mocne kontrargumenty zaprezentowali: Kinga Hurkała, Megan Kuźmińska oraz Dawid Kurzyński. W drugiej turze zwycięstwo przypadło drużynie propozycji.
Loża Ekspertów przyznała też tytuł najlepszego mówcy. Największą elokwencją, swobodą oraz siłą przekonywania wykazali się: Artur Kurzyński i Kinga Hurkała. Oni również otrzymali Nagrodę Publiczności.
Uczniów do Debaty przygotowywała Bogumiła Kukiełka i Barbara Wujec.
Organizatorem II Gminnej Debaty Oksfordzkiej była Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol. Odbyła się ona w ramach realizowanego projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Uczestnicy Debaty otrzymali nagrody książkowe oraz podziękowania. Ponadto wraz z opiekunami pojadą oni na wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzą gmach Sejmu oraz budynek Telewizji Polskiej.
59
,,Szkoła pamięta"
Nasza szkoła zgłosiła się do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem „Szkoła pamięta”. Jej ideą jest pamięć młodych o ważnych postaciach i wydarzeniach naszej historii. W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami będą m.in. porządkować i odwiedzać groby osób zasłużonych, lokalne miejsca pamięci, sprzątać bezimienne i opuszczone groby, organizować zbiórki kwiatów i zniczy, wspierać działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą, organizować wystawy czy wycieczki patriotyczne.
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych