20 września 2022r.od godziny 8:30 odbędzie się trzecie lakierowanie zębów dzieci wcześniej objętych programem „Profilaktyka stomatologiczna”.
Również inne dzieci mogą dołączyć do programu przynosząc wypełnioną ZGODĘ. (w załączeniu).
ZGODA.pdf
20 września 2022r.od godziny 8:30 odbędzie się trzecie lakierowanie zębów dzieci wcześniej objętych programem „Profilaktyka stomatologiczna”.
Również inne dzieci mogą dołączyć do programu przynosząc wypełnioną ZGODĘ. (w załączeniu).
ZGODA.pdf
W dniu dzisiejszym rozpoczął się nowy rok szkolny 2022/2023. Uczniowie klasy V i VI przedstawili krótką część artystyczną, powitali Dyrekcję szkoły, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi, rodziców oraz całą społeczność szkolną. Skierowali życzenia dla uczniów – życząc im jak najlepszych ocen, sukcesów w konkursach, zawodach sportowych i Olimpiadach, natomiast nauczycielom, aby współpraca z uczniami układała się jak najlepiej. Występujący przypomnieli również, że wrzesień to nie tylko miesiąc cudownego babiego lata, kwitnących wrzosów, dojrzewających kasztanów i spotkań z przyjaciółmi ze szkolnej ławy po wakacyjnej rozłące. Pierwszy września to także ważna data z innego względu. Tego dnia, w 1939 roku, atakiem hitlerowskich Niemiec na polską placówkę na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Najstraszniejsza wojna w historii Polski i całego świata, która trwała 6 lat i pochłonęła ponad 50 milionów istnień ludzkich.
Druga wojna światowa zakończyła się w Europie 8 maja 1945 roku. Niemcy zostały pokonane. Polscy żołnierze odbierali kapitulację nieprzyjaciela na jego własnej ziemi. Radość tych, którzy przeżyli była wielka. Towarzyszyły jej jednak ból i łzy po poległych, zmarłych i zamordowanych oraz obawa o zaginionych. O ofiarach poniesionych przez nasz kraj podczas najkrwawszej z wojen przypominają dziś miejsca pamięci narodowej.
Dziękując wszystkim za uwagę uczniowie zakończyli akademię słowami- pamiętajmy, ze człowiek wykształcony ma zawsze w sobie bogactwo…..
Szanowni Państwo, msza św. w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Tereszpolu-Zaorendzie z okazji rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się o godzinie 8:00.
Po zakończeniu mszy św. serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów oraz odziały przedszkolne na rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023, które odbędzie się na sali gimnastycznej o godzinie 9:15.
Następnie, uczniowie przejdą do klas wraz z wychowawcami w celu przekazania informacji dotyczących nowego roku szkolnego.
Nasi tegoroczni ósmoklasiści świetnie się spisali. Mimo trudnych warunków i wielu ograniczeń związanych ze zdalnym nauczaniem uzyskali naprawdę wysokie wyniki. Język polski napisali na poziomie 74%. Warto dodać, że średni wynik w całej Polsce wyniósł 60 %. W dziewięciostopniowej skali staninowej znaleźli się na granicy 8 i 9 staninu. Podobny sukces odnieśli z matematyki, uzyskując 62% - o 5 % lepiej niż wynik ogólnopolski. Jest to 6 stanin. Nieco słabiej poradzili sobie z angielskim – napisali na poziomie 54%, czyli wynik jest niższy od ogólnopolskiego (67%). Jest to stanin 4. Muszą w przyszłości trochę bardziej popracować nad posługiwaniem się językiem obcym:)
A może jesteście ciekawi, kto osiągnął najlepszy wynik? Język polski najlepiej napisała Amelia Kołodziej, matematykę Kamil Kręt (100%), a język angielski Kacper Marzec. Najwyższy wynik z trzech przedmiotów uzyskał Kamil Kręt.
Gratulacje należą się całej klasie oraz każdemu uczniowi indywidualnie. Drodzy Ósmoklasiści, pracowaliście na miarę możliwości i wyniki z egzaminu są Waszym sukcesem. Życzymy wszystkim dostania się do wybranych szkół oraz osiągnięć w dalszej edukacji.
Dzisiaj po raz ostatni zadzwonił szkolny dzwonek. O godzinie 9 spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, by podsumować cały rok pracy. Na uroczystości zakończenia roku szkolnego byli obecni goście - pan wójt Jacek Pawluk, radna gminy Tereszpol pani Teresa Kołodziej, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol pani Magdalena Marzec, panie Krystyna Bura i Anna Koman – byłe wychowawczynie tegorocznych absolwentów oraz rodzice. Pani dyrektor przypomniała, co ciekawego działo się w naszej szkole, jakie wycieczki, uroczystości i konkursy się odbyły. Uczniowie, którzy odnieśli sukcesy, dzisiaj otrzymali nagrody, dyplomy i podziękowania. Nagrody wręczyli również pan wójt za turniej szachowy oraz pani radna za konkurs wiedzy o gminie Tereszpol.
Ósmoklasiści przedstawili część artystyczną, podczas której przypomnieli o swoich pasjach, osiągnięciach, a niektórzy zdradzili, co było ich piętą Achillesa. Na koniec podziękowali oni pani dyrektor, nauczycielom i pracownikom szkoły za wspólne lata w szkole, a także swoim rodzicom, którzy ich wspierali w podejmowanych wysiłkach. Do podziękowań dołączyli się rodzice.
Na zakończenie pani dyrektor życzyła wszystkim bezpiecznego, udanego wakacyjnego wypoczynku, słońca i radości.
Informujemy, że zakończenie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się 24 czerwca 2022r.:
Klasy I-VIII - godzina 9.00
Oddziały przedszkolne - godzina 8.00
Serdecznie zapraszamy.
23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca z tej okazji uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach na których tworzyli skrzynki narzędziowe dla taty. Które dziecko nie lubi majsterkować i grzebać w narzędziach taty? Na pewno do tego zachęci prezent zrobiony własnoręcznie przez uczniów i wręczony kochanemu tatusiowi. Dzieci przez kilka godzin projektowały i malowały skrzynki na narzędzia. Zaangażowanie i dobry humor towarzyszył dzieciom podczas zajęć.
Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu ,,Pomysłowość w czasie pandemii” dofinansowanego przez firmę Model Opakowania.
13 czerwca 2022 r. w Warszawie, na terenie Centralnego Ośrodka Sportu TORWAR, odbył się VIII TURNIEJ FINAŁOWY 2022 ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, organizowany przez Polski Związek Szachowy. Celem Turnieju Finałowego było sprawdzenie przez uczniów klas I – III umiejętności gry w szachy oraz doświadczenie ciekawych przeżyć w rywalizacji turniejowej; integracja szkół, uczniów, nauczycieli i środowisk szachowych zaangażowanych w projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole”.
Wśród szkół z całej Polski, z których zgłosiło się 680 młodych zawodników nie zabrakło także Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza z Tereszpola-Kukiełek, która już od wielu lat realizuje zadania projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Szkoła z Tereszpola-Kukiełek jako jedyna z powiatu biłgorajskiego reprezentowała jednocześnie nasz region. Starosta Powiatu Biłgorajskiego wraz z Zarządem Powiatu udostępnili busa, którym dzieci wraz z opiekunami mogły dojechać do Warszawy. Szkołę reprezentowali szachiści: Mikołaj Marzec klasa I, Szymon Potocki klasa I, Filip Zygmunt klasa I, Aleksander Mazurek klasa II, Jakub Strzałka klasa III.
Uroczystego otwarcia VIII Turnieju Finałowego dokonali Zastępca Prezydenta miasta stołecznego Warszawy, Renata Kaznowska oraz Prezes Zarządu Polskiego Związku Szachowego, Radosław Jedynak. Zawody były rozgrywane systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund z tempem 15 minut na zawodnika, w sześciu grupach turniejowych: dziewczęta z klas I, chłopcy z klas I, dziewczęta z klas II, chłopcy z klas II, dziewczęta z klas III, chłopcy z klas III. Obowiązywały aktualne przepisy FIDE i Kodeks Szachowy PZSzach. Sędzia główny, Aleksander Sokólski oraz sędziowie grupowi czuwali nad przebiegiem wszystkich partii.
„Wyniki reprezentacji oraz sukcesy Jana Krzysztofa Dudy, wpływają na wzrost zainteresowania tym sportem […] Chcielibyśmy żeby projekt budził dobre skojarzenia wśród dzieci biorących w nim udział. W Warszawie udało się zgromadzić ok. 650 osób dzięki czemu frekwencja wróciła do tej którą mieliśmy przed pandemią. W innych miastach również odbywają się takie projekty na skalę wojewódzką, dzięki czemu dzieci grających w szachy w Polsce jest kilka tysięcy” - mówi sędzia główny turnieju Aleksander Sokólski.
Rywalizacja turniejowa była niezwykle emocjonująca i jednocześnie męcząca, gdyż trwała ponad pięć godzin. Wszyscy szachiści biorący udział w VIII TURNIEJU FINAŁOWYM 2022 ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” otrzymali pamiątkowe dyplomy i złote medale, gdyż wszyscy byli zwycięzcami – udział w tak ważnym wydarzeniu jest ogromnym wyróżnieniem dla każdego zawodnika.
Nasi zawodnicy zdobyli następujące miejsca w Polsce: 17 miejsce Aleksander Mazurek z 4,5 punktami na 146 uczniów w tej kategorii, Jakub Strzałka 24 miejsce z 4 punktami na 180 uczniów w tej kategorii, Filip Zygmunt 26, Mikołaj Marzec 85, Szymon Potocki 91 na 147 uczniów w tej kategorii.
Ogromne brawa dla naszych cudownych szachistów, dla których były to pierwsze zawody, pierwsze tak duże emocje, a tak doskonale sobie poradzili.
14 czerwca do naszej szkoły na zaproszenie Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol przyjechał Pan Poeta. Spotkanie skierowane było do klas I-III. Gość zaprezentował swój dorobek pisarski, na który składają się książki dla dzieci: "Kura”, "Wróbel”, "Kruk”, "Kaczka”, ,,Paw”, "Sowa". Były zabawy, karmienie Kury, wkładanie piór przyjaźni w ogon Pawia, falujące morze z mnóstwem kolorowych balonów. Wiele radości sprawiło dzieciom przebieranie się w rekwizyty przygotowane przez Pana Poetę. Wydarzenie to było świetną zabawą połączoną z bardzo dużą dawką uśmiechu.
Informujemy, że 12. edycja Gminnego Konkursu Historycznego "Zostań mistrzem historii" odbędzie się w trzecim tygodniu września przyszłego roku szkolnego. Dokładny termin podany zostanie we wrześniu. Za zmianę terminu przepraszamy i zapraszamy do udziału.
10 czerwca do naszej szkoły na zaproszenie Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol przyjechała pani Paulina Mikuła, popularyzatorka wiedzy o języku polskim, autorka popularnego vloga „Mówiąc inaczej”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 5-8, nauczyciele oraz pan wójt. Prowadząca niezwykle ciekawie mówiła o poprawności językowej. Zaprezentowała najczęściej popełniane błędy językowe oraz wyrazy i wyrażenia, których możemy bez obaw używać, gdyż są one poprawne. Możemy zatem mówić: zadziać się, pytać się, chłopacy. Pani Mikuła podkreślała, że język zmienia się i jest jak falujący ocean, co więcej, to od nas – użytkowników języka - zależy, jakie będą te zmiany.
Spotkanie było niesamowitą lekcją języka polskiego oraz okazało się skarbnicą wiedzy językowej dla dorosłych. Było ciekawie, humorystycznie i sympatycznie. Na zakończenie pan wójt w ramach podziękowania wręczył gościowi album o pięknie przyrody Roztocza.
Być może to wydarzenie wpłynie na zainteresowanie uczniów kwestiami poprawności językowej.
9 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Rośliny Zwierzynieckich Lasów”, którego głównym organizatorem było Nadleśnictwo Zwierzyniec. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 16 lat. Uczestnicy w swoich pracach musieli przedstawić rośliny rosnące w runie leśnym, zarówno chronione, jak i te pospolite. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, ponieważ wpłynęło aż 202 prace. Z naszej jednostki nagrodzonych zostało 4 dzieci:
Opiekunami w konkursie były panie: Mariola Zubala-Dziduch, Monika Kurzyńska, Anna Kapuśniak, Renata Wojnar. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
8 czerwca uczniowie klas I-III wyjechali na wycieczkę do Rzeszowa. Program zwiedzania był bardzo bogaty. Dzień zaczęliśmy od spektaklu „Czterej muzykanci z Bremy” w Teatrze Maska. Była to niezwykła opowieść o przyjaźni, a także o blaskach i trudach starości. Spektakl spotkał się z wielkim uznaniem naszych uczniów. Następnie udaliśmy się na warsztaty teatralne. Dzieci dowiedziały się ciekawostek związanych z teatrem, poznały rodzaje lalek i masek. Jednak największą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Dobranocek. Uczniowie podziwiali unikatowe pacynki Jacka i Agatki - pierwszej polskiej dobranocki- oraz projekty postaci, scenariusze i scenopisy obrazowe z popularnych animacji dla dzieci. Oprócz pamiątek związanych ze światem animacji, uwagę zwracały plakietki, kolekcje numizmatów, figurki oraz przedmioty codziennego użytku, ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci. Dzieci uczestniczyły w pokazie filmowym popularnych kreskówek: "Reksia", " Kota Filemona", "Bolka i Lolka", "Gąski Balbinki".
Wyjazd prawie w całości był sponsorowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol.
Serdeczne podziękowania dla pań Magdaleny Marzec i Ewy Zajmały, które były opiekunkami na wycieczce i zorganizowały tak wspaniałą wyprawę, która na pewno zostanie nam na długo w pamięci.
Pamiętacie konkurs pięknego czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego, w którym wzięli udział uczniowie z klasy VII i VIII? Został on rozstrzygnięty, a nagrody wręczone. Oto jego wyniki:
I miejsce:
Anna Witwera, Aleksandra Wrzosek, Aleksandra Zubala, Kornel Kuśmirek
Wyróżnienie:
Maja Marzec, Samanta Portka.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im sukcesów, a pozostałych uczniów również zachęcamy do udziału w podobnych wydarzeniach w przyszłości.
Konkurs zrealizowano w ramach projektu "życie to teatr - animacja czytelnicza przez literaturę i sztukę" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W ramach innowacji „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” uczniowie klasy II poznali interesujące lektury. Uczestniczyli w pracach plastyczno-technicznych związanych z realizacją poszczególnych modułów. W każdym z modułów wybrana była jedna lektura, do której wykonano co najmniej cztery zadania. Lektury były czytane przez nauczyciela lub samodzielnie przez uczniów, a także przez zaproszonych gości. Po zrealizowaniu każdego modułu nauczyciel umieszczał na stronie projektu sprawozdanie w formie opisu i kilku zdjęć i otrzymywał od autora projektu potwierdzenie realizacji tego modułu. Tematyka zajęć realizowana była zgodnie z harmonogramem. Zrealizowano zajęcia z trzech modułów. Na poniższych zdjęciach prezentujemy fotograficzną relację z realizacji omawianych lektur w klasie II. Niniejsza innowacja pedagogiczna posłużyła kształtowaniu postawy przywiązania do czytania, wprowadzeniu ucznia w świat wartości uniwersalnych. Jej założeniem było ukształtowanie w wychowankach trwałego nawyku czytania i sięgania po książki tak, by pozostała w nich na całe życie. Działania prowadzone w ramach innowacji pedagogicznej przeprowadziła p. Monika Kurzyńska.
Moduł II
Moduł I
Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol podsumowała gminny etap powiatowego konkursu plastyczno-literackiego „Radość czytania radością malowania”. Do Biblioteki wpłynęło 22 prace, komisja postanowiła przyznać następujące miejsca dla uczniów z naszej szkoły:
I MIEJSCE: Milena Wrzosek kl. II
III MIEJSCE: Lena Nizio kl. II
Gratulujemy!
7 czerwca 2022r. w klasach I-III odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Dla Ciebie Mamo”. Uczniowie zaprezentowali przepiękne wiersze, których główną bohaterką była najukochańsza istota na świecie, czyli mama. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani, więc komisja nie miała łatwego zadania.
Po naradach postanowiono przyznać:
I miejsce- uczennice kl. II Zuzanna Nizio i Lena Książek,
II miejsce- uczeń kl. II Aleksander Mazurek, uczeń kl. III Paweł Szmiga,
III miejsce- uczeń kl. III Jakub Strzałka, uczeń kl. I Filip Sikorski,
Wyróżnienie- uczennica kl. III Lena Nizio, uczeń kl. I Mikołaj Marzec.
Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol. Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów. Do konkursu uczniów przygotowywały panie: Krystyna Marzec, Monika Kurzyńska i Anna Kapuśniak.
3 czerwca 2022r. w klasach I-III odbyło się interesujące wydarzenie. Na salę gimnastyczną przybył gość specjalny p. Emilia - animator zabaw.
Gry i tańce, zamykanie w bańce mydlanej oraz tatuaże to atrakcje, których mogły doświadczyć dzieci. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się bańki mydlane wypełnione dymem i ogniem, gdzie każde dziecko mogło poczuć to na własnej skórze. Wszyscy uczniowie znakomicie się przy tym bawili, co można zobaczyć na zdjęciach. Spotkanie zrealizowano w ramach projektu ,,Pomysłowość w czasie pandemii” dofinansowanego przez firmę Model Opakowania.
1. czerwca klasa IV wraz z wychowawcą oraz panią Izabelą Pieczykolan zwiedziła Chrząszczowy Gród, czyli miasto Szczebrzeszyn, który w tym roku obchodzi 670-lecie swego istnienia. Po obejrzeniu najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych, uczniowie udali się na pizzę i lody, po czym wrócili do Tereszpola.
1 czerwca na uczniów czekała moc atrakcji. W klasach I-III odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem ,,Kuferek radości”. Uczniowie pełni pomysłów i zaangażowania ozdabiali swoje pudełka. Góry, morze, serca, kwiaty i tęcze to nieliczne elementy, które pojawiły się na dziecięcych pracach. Ta niecodzienna lekcja plastyki była doskonałą okazją do doskonalenia umiejętności plastycznych i poszerzenia zainteresowań artystycznych. Dobrej zabawy było co niemiara, a efekty pracy twórczej możemy podziwiać na zdjęciach. Po warsztatach na uczniów czekał słodki poczęstunek.
Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu ,,Pomysłowość w czasie pandemii” dofinansowanego przez firmę Model Opakowania.
Powered by aSc EduPage