Aktualności
Życzenia
,,Karolcia"
31 maja 2022r. klasy I-III wybrały się na spektakl teatralny pt.: ”Karolcia” w wykonaniu aktorów z Teatru profilaktycznego ALERT z Wrocławia do Biłgorajskiego Centrum Kultury. Przedstawienie zrealizowane zostało na podstawie książki Marii Kruger o tym samym tytule. Występ przeniósł dzieci w świat niesamowitych przygód, których sprawcą był czarodziejski koralik, znaleziony przez główną bohaterkę Karolcię. Pojawienie się czarownicy Filomeny dodawało klimatu tajemniczości i grozy. Spektakl przekazał uczniom swoją treścią uniwersalną wartość, że warto pomagać innym, że dawanie jest tak samo przyjemne jak otrzymywanie. Po obejrzeniu spektaklu atrakcją dla dzieci okazał się spacer po Biłgoraju.
42
Wirtualna pułapka
„Wirtualna pułapka” to tytuł przedstawienia, które uczniowie klas III – VII obejrzeli 30 maja w Biłgorajskim Centrum Kultury. Widzowie poznali historię dwojga rodzeństwa, które wspólnie próbowało uratować świat fantazji. Ten świat to historie przedstawione w książkach. Istnieje on dzięki czytelnikom, natomiast, gdy nikt nie sięga po książki - umiera. Dzięki temu spektaklowi uczniowie zrozumieli, że korzystanie z komputera i Internetu nie jest złe, jeśli używa się ich rozsądnie. Nauczyli się również, że czytanie książek pobudza wyobraźnię, rozwija kreatywność oraz stanowi ciekawą rozrywkę, również w czasach gier komputerowych. Ciekawe, czy jutro wypożyczą oni książki ze szkolnej biblioteki :)
Po egzaminach...
Uczniowie klasy ósmej przez trzy dni pisali egzaminy. Są one obowiązkowe i szczególnie ważne, bo ich wyniki zadecydują o dostaniu się do szkoły średniej.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki poznamy 1 lipca. Trzymamy mocno kciuki i mamy nadzieje, że każdy uczeń będzie zadowolony ze swoich wyników.
,,Serca dla Mamy"
W maju w klasach I-III odbyły się kreatywne warsztaty z okazji Dnia Matki. Na zajęciach uczniowie wykonali tekturowe serca, które pięknie ozdabiali. Dzieci jak zwykle aktywnie i kreatywnie podeszły do tematu. Ozdobne kwiatki, cekiny i własne życzenia dodały indywidualnego akcentu. Niewątpliwie każdemu z uczestników przyświecał główny cel- obdarować swoje Mamy podarunkiem od serca. Własnoręcznie wykonany prezent to najlepszy dowód wdzięczności dla każdej MAMY.
Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu ,,Pomysłowość w czasie pandemii” dofinansowanego przez firmę Model Opakowania.
6
Wyniki konkursu ortograficznego ,,Mistrz ortografii w kl. I-III"
Bezbłędne pisanie oraz przyswajanie zasad gramatycznych nie jest łatwą sztuką. 23 maja 2022r. w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny dla klas I-III. Uczniowie zmierzyli się z tekstem w postaci dyktanda, gdzie musieli wykazać się znajomością poprawnej pisowni. Uczestnicy konkursu walczyli o tytuł MISTRZA ORTOGRAFII w poszczególnych klasach.
Wyłoniliśmy następujących zwycięzców:
MISTRZ ORTOGRAFII W KLASIE I- Filip Sikorski (10pkt/14pkt)
MISTRZ ORTOGRAFII W KLASIE II- Aleksander Mazurek (29pkt/29pkt)
MISTRZ ORTOGRAFII W KLASIE III- Paweł Szmiga (64pkt/68pkt)
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów w kolejnych konkursach. Nagrody zostaną wręczone wkrótce. Nad przebiegiem konkursu czuwały wychowawczynie klas: Anna Kapuśniak, Krystyna Marzec i Monika Kurzyńska.
Konkurs ortograficzny zrealizowany został w ramach projektu ,,Pomysłowość w czasie pandemii” dofinansowanego przez firmę Model Opakowania.
8
Ogłoszenie
Już po raz 12. Zespół Szkół Samorządowych organizuje Gminny Konkurs Historyczny pt. „Zostań Mistrzem Historii”. Zagadnienia do konkursu w trzech kategoriach: klasa IV, Klasy V - VI, klasy VII - VIII znajdują się w załączniku. I etap: szkolny odbędzie się 10 czerwca, II etap: gminny 17 czerwca.
Szczegóły konkursu opisane są w regulaminie. Zapraszamy uczniów do udziału!
Organizatorzy: Nauczyciel historii
Regulamin-Gminnego-Konkursu-Historycznego.doc
Teatr w naszej szkole!
20 maja 2022r. do naszej szkoły przybyli aktorzy z Teatru Maska w Krakowie. Zaprezentowali dla uczniów klas I-III i oddziałów przedszkolnych spektakl pt. „Magiczna Księga”. Opowiada on historię małego króliczka Maciusia, bardzo nieszczęśliwego, znudzonego ciągłymi wyrzutami rodziców i nauczycieli z powodu jego braku zainteresowania nauką czytania książek. Zakończenie bajki jest takie, że króliczek postanawia udać się do biblioteki celem wypożyczenia książki. Dochodzi do wniosku, że czytanie jest bardzo dobrą i w brew pozorom ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Wizyta upłynęła w radosnej i miłej atmosferze.
Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol.
36
,,Z duchem do teatru”
19 maja w klasach I-III i oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie z pisarką Niką Jaworowską-Duchlińską, autorką książki ,,Z duchem do teatru”. Podczas zajęć pisarka opowiedziała o swojej twórczości, o tym jak powstają książki i ilustracje do nich. Atrakcją dla uczniów było malowanie ,,Kury" bohaterki, którą przedstawiła pisarka na spotkaniu.
Na pamiątkę tego wydarzenia zrobiliśmy sobie zdjęcie. Pani Nika przyjechała do naszej szkoły na zproszenie Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol.
19
Opowieść o Argentynie
17 maja naszą szkołę odwiedził podróżnik Mateusz. Opowiadał on o Argentynie. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawostek o życiu Argentyńczyków, ich kulturze i tradycjach.
Była to interesująca lekcja przyrodniczo-geograficzna.
7
Uwaga konkurs!
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU „MISTRZ ORTOGRAFII w klasach I-III”
Uczestnicy:
Konkurs skierowany do uczniów klas 1-3.
Cele konkursu:
Mobilizowanie do poznawania i utrwalania zasad ortograficznych;
Kształtwanie czujności ortograficznej;
Posługiwanie się w piśmie poprawną polszczyzną;
Doskonalenie poprawności ortograficznej i gramatycznej;
Motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy i zdobywania umiejętności;
Termin konkursu: 23.05.2022r.
Wymagania konkursowe dla klas I-III:
Wyrazy z trudnościami ortograficznymi z: „ó”, „u”, „rz”, „ż”, „h/ch” oraz pisownia wyrazów wielką literą.
Nagrody:
Zwycięża jeden uczeń z każdej klasy, który popełni najmniej błędów ortograficznych.
Zwycięzca trzymuje tytuł „Mistrza Ortografii” w danej klasie oraz nagrodę rzeczową i dyplom.
Uwagi:
Dyktanda konkursowe nie podlegają zwrotowi i stają się własnością organizatora.
Organizatrem konkursu jest p. Monika Kurzyńska
,,Mistrz matematyki”
W maju w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny ,,Mistrz matematyki” realizowany w ramach projektu ,,Pomysłowość w czasie pandemii” dofinansowanego przez firmę Model Opakowania. Do rozwiązywania zadań matematycznych przystąpili wszyscy uczniowie klas I-III.
Wyniki przedstawiają się następująco:
KLASA I
I miejsce: Mikołaj Marzec,
II miejsce: Szymon Potocki, Filip Zygmunt,
III miejsce: Roman Kulik,
KLASA II
I miejsce: Aleksander Mazurek,
II miejsce: Aleksandra Szawara,
III miejsce: Lena Książek,
KLASA III
I miejsce: Dawid Sirko,
II miejsce: Paweł Szmiga,
III miejsce: Jagoda Góra.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów w kolejnych konkursach. Nagrody zostaną wręczone wkrótce. Nad przebiegiem konkursu czuwała p. Monika Kurzyńska.
7
Konkurs pięknego czytania
13 maja w naszej szkole odbył się konkurs pięknego czytania przygotowany we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol. Wzięło w nim udział 11 uczniów z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej, którzy czytali fragment utworu Joanny Papuzińskiej pt. „Nasza mama czarodziejka”.
Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani, więc komisja nie miała łatwego zadania.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce:
Lena Książek klasa IIJakub Strzałka klasa III
II miejsce:
Aleksander Mazurek klasa II
Zuzanna Nizio Klasa II
III miejsce:
Mikołaj Marzec klasa I
Aleksandra Szawara klasa II
Wyróżnienie:
Filip Zygmunt klasa I
Uczniów do konkursu przygotowywały panie: Krystyna Marzec, Monika Kurzyńska i Anna Kapuśniak. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
9
„Czytam jak aktor”
„Czytam jak aktor” – pod takim hasłem 12 maja odbył się w naszej szkole konkurs pięknego czytania tragedii Juliusza Słowackiego. Młodzież w bardzo różnorodny sposób podeszła do tego wyzwania. Mogliśmy wysłuchać dialogów oraz całych scenek w wykonaniu uczniów klasy VII i VIII. Wykonawcy zaskoczyli publiczność oryginalnymi kostiumami oraz uruchomili zdolności aktorskie i bardzo sugestywnie odczytali przygotowane fragmenty. Spotkanie młodzieży z „Balladyną” było świetną zabawą oraz dostarczyło wielu wrażeń zarówno występującym uczniom jak też oglądającym. Na wyniki trzeba będzie jednak poczekać. Członkowie jury wybiorą najbardziej bardziej oryginalne wykonania i ogłoszą werdykt wkrótce. Uczniów przygotowała Barbara Wujec, nauczyciel języka polskiego.
Konkurs został zorganizowany wspólnie z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol jako jedno z wydarzeń Tygodnia Bibliotek.
Iluzjonista
12 maja 2022r. odwiedził naszą szkołę iluzjonista. Jego pokaz to był świetny sposób na urozmaicenie dnia w szkole. Duża dawka humoru i świetnej zabawy wprawiła w dobry nastrój każdego ucznia.
38
Komiksy Huberta Ronka
11 maja 2022r. odbyło się spotkanie autorskie z Hubertem Ronkiem- twórcą komiksów, rysownikiem i scenarzystą. Wizyta naszego gościa skierowana była do uczniów klas I-IV.
Podczas prezentacji poznaliśmy kulisy powstawania komiksów historycznych „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”. Dowiedzieliśmy się jak rozpocząć przygodę z komiksem i jak wygląda warsztat rysownika. Po spotkaniu nie zabrakło autografów i rysografów. Dziękujemy Paniom z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol za zorganizowanie spotkania, które wszystkim bardzo się podobało.
15
Świętujmy razem 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja!
5 maja 2022r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Klasa VIII pod kierunkiem nauczyciela p. R. Makary przygotowała program przypominający ważne dla Polaków wydarzenie z historii Polski.
7
Ogłoszenie! Szkolny konkurs matematyczny dla klas I-III
Regulamin szkolnego konkursu matematycznego
„Mistrz matematyki klas I-III”
CELE KONKURSU:
- Popularyzacja matematyki wśród uczniów.
- Rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych.
- Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia.
- Wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym.
- Budzenie nawyku współzawodnictwa
- Dostarczenie radosnych przeżyć i zadowolenia z osiągnięcia sukcesu.
WARUNKI UCZESTNICTWA:
- Konkurs obejmuje treści programowe edukacji wczesnoszkolnej.
- Konkurs przebiega na etapie szkolnym.
- W konkursie mogą brać udział uczniowie klas I-III.
- Czas przewidziany na rozwiązanie zadań będzie wynosił 45 minut.
- Konkurs odbędzie się:
- klasa I - 9 maja 2022r. godzina 7:30
- klasa II- 10 maja 2022r. godzina 7:30
- klasa III- 12 maja 2022r. godzina 7:30
KRYTERIA OCENY I NAGRODY:
- Oceny rozwiązanych zadań dokonuje nauczyciel organizujący konkurs, według ustalonego kryterium punktowego.
- O kolejności miejsc będzie decydować liczba zdobytych punktów.
- Zwycięzcy z poszczególnych klas otrzymają dyplomy uczestnictwa i nagrody.
- Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy uczestnictwa i drobne upominki.
- Konkurs realizowany jest w ramach projektu ,,Pomysłowość w czasie pandemii” dofinansowanego przez firmę Model Opakowania. Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie Organizator: Monika Kurzyńska.
POEZJA WIESZCZÓW ROMANTYZMU
Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Romantyzmu, w związku z tym 4 maja 2022 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „Wieszcze Romantyzmu”. Został on zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol w ramach projektu ”Łączy nas książka – literackie spotkania z historią w tle”. Jego celem była popularyzacja utworów polskich romantyków. Uczestnicy konkursu prezentowali wiersze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy VI, VII i VIII. Jury w składzie: pani Magdalena Marzec, pani Ewa Zajmała i pani Urszula Adamowicz, wyłoniło zwycięzców. Najbardziej zachwyciła wszystkich Anna Witwera z klasy VII wykonaniem utworu „Niepewność”. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Zubala z klasy VII, trzecie natomiast Amelia Kołodziej z klasy VIII. Wyróżnienia otrzymali uczniowie klasy VIII: Wiktoria Micyk i Wojciech Hurkała.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów oraz życzymy sukcesów na kolejnych konkursach.
3
Rebusy i kalambury nie dla ponurych
Głowy parowały, mózgi pracowały a pomysłów było co niemiara… tak w skrócie można streścić to co działo się na spotkaniu uczniów klasy 3 z paniami z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol. Przez ponad GODZINĘ trzecioklasiści, podzieleni na drużyny, borykali się z rozwikłaniem rebusów, kalamburów, anagramów. Uczniowie z zaangażowaniem włączali się w zabawę słowem i ze słowem. A rywalizacja między drużynami była niezwykle zaciekła. Ostatecznie najwięcej punktów zebrała drużyna w składzie Zuzanna Pięciurek, Wiktor Koszarny, Jakub Strzałka i Paweł Szmiga. Gratulujemy WSZYSTKIM, bo zadania nie były proste ale warto było się potrudzić.
Zajęcia odbyły się w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol.
14
Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych