We wtorek 20 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. To doroczne święto zaszczycili swoją obecnością wyjątkowi goście: poseł na Sejm RP, pan Piotr Olszówka, wójt Gminy Tereszpol pan Jacek Pawluk, ksiądz proboszcz Antoni Gębala, radni i sołtysi z naszej gminy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza, a także z sąsiednich szkół - w Tereszpolu – Zaorendzie i Lipowcu, chór parafialny „Oaza”, przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich, emerytowani nauczyciele, osoby zaprzyjaźnione z naszą społecznością oraz niezawodni rodzice. Hasło tegorocznych obchodów nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: „Sienkiewicza drogi do Niepodległości” stanowiło inspirację do opracowania programu artystycznego. Uczniowie z naszej szkoły przygotowani przez panie: Renatę Wojnar, Wiesławę Lipińską – Kosonogę, Urszulę Adamowicz i Małgorzatę Kurzyńską zaprezentowali wzruszającą patriotyczną inscenizację, w której zobaczyliśmy bohaterów Sienkiewicza: Skawińskiego, Wołodyjowskiego, króla Jagiełłę oraz pierwszych chrześcijan. Przedstawienie uświetnił taniec przedszkolaków. Mali artyści ze szkoły w Lipowcu w barwnych kostiumach wykonali piękny układ choreograficzny o dumnym białym orle oraz dwa tańce. Występ przygotowała pani Mariola Wójcik. Aktorzy ze szkoły w Tereszpolu – Zaorendzie pod kierunkiem pań Ewy Brodziak i Małgorzaty Skiby przygotowali pouczające humorystyczne przedstawienie pt. „Sienkiewicza drogi do wolności”. Ich występ wzbogaciły piękne piosenki. Między prezentacjami teatralnymi występowały nasze uczennice i uczniowie z koła tanecznego. Na otwarcie uroczystości zatańczyli poloneza, następnie zaprezentowali się w lekkim walcu, a później w dynamicznym tańcu czirliderek. Występy przygotowała pani Bożena Kurzyńska. Na zakończenie części artystycznej wystąpił chór „Oaza”, który przy akompaniamencie akordeonu, wykonał patriotyczne pieśni. W kolejnej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście. Pan poseł Olszówka wyraził słowa uznania dla występów uczniów. Pan Wójt złożył podziękowania wszystkim, którzy zadbali o tak uroczysty charakter obchodów. Życzył także, by z naszej szkoły wyszli godni następcy talentu wielkiego Patrona i, aby zainspirować do twórczości, wręczył pióro (którego nie powstydziłby się sam Sienkiewicz piszący „Trylogię”). Obchody Dnia Patrona odbywały się w pięknej scenerii, bowiem sala gimnastyczna na kilka godzin za sprawą dekoracji zmieniła się w prawdziwą salę teatralną, a splendoru dodawały poczty sztandarowe z zaprzyjaźnionych szkół Sienkiewiczowskich. Składamy wszystkim podziękowania za pomoc oraz ciepłe słowa i miłe życzenia.
Mistrzowie wiedzy
W piątek 16 listopada odbył się Turniej Wiedzy zorganizowany przez panie z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol. Miał on formułę przypominającą teleturniej „Jeden z dziesięciu”. O tytuł zespołowego zwycięzcy rywalizowali uczniowie z klas IV – VI. W każdej z trzech drużyn był jeden reprezentant każdej z klasy. Pytania dotyczyły lektur omawianych na drugim etapie edukacyjnym oraz innych dziedzin wiedzy. Rywalizacja była niezwykle zacięta, emocje udzieliły się również kibicującym uczniom z kasy IV. Tylko kilka spośród 50 przygotowanych pytań sprawiły trudność, na pozostałe uczestnicy udzielali odpowiedzi śpiewająco. Najlepszą okazała się drużyna Megan Kuźmińskiej, do której należeli również: Kamil Kręt i Ola Wrzosek. Drugie miejsce przypadło zespołowi Michaliny Lewandowskiej w składzie: Lidia Bołociuch i Joasia Kołodziej. Na trzecim miejscu znalazła się grupa Gabriela Nizio, w której walczyły Wiktoria Micyk i Julia Kuczyńska. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z poziomu swojej wiedzy, ale podkreślali też świetną zabawę towarzyszącą turniejowi. Składamy gratulacje wszystkim uczniom walczącym o tytuł mistrza wiedzy.
20
Terapeutyczne zabawy bajką
15 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w bardzo interesującym spotkaniu, a to za sprawą gościa, który odwiedził naszą placówkę. Na zajęcia przyjechała p. Małgorzata Tyburska- kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Biłgoraju. Prowadząca spotkanie biblioterapeutyczne rozpoczęła od zabawy integracyjnej. Każde dziecko miało możliwość opowiedzenia czegoś o sobie. Następnie uczniowie wysłuchali utworu pt. „Bajka o Ciepłym i Puchatym”. Dzieci z radością i zaangażowaniem odpowiadały na pytania co jest „ciepłe i puchate”, a co „zimne i kolczaste”. Kolejnym etapem biblioterapii była zabawa w grupach, polegająca na rozpoznawaniu pozytywnych i negatywnych emocji. Okazało się, że wyrażanie pozytywnych uczuć może być nie lada wyzwaniem. Dzięki wybranej bajce uczniowie zrozumieli istotę wartości, jakimi powinny się kierować w życiu, takimi jak: przyjaźń, miłość, odpowiedzialność, szacunek i uczciwość.
Spotkanie zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol- Dziękujemy!
23
Pokazy w UMCS-ie
13 października odbyła się wycieczka we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol. Uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią p. Bożeną Kurzyńską oraz p. Magdaleną Marzec i p. Ewą Zajmałą wyjechali na niezwykłe spotkanie z nauką do Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Program wyjazdu był bardzo interesujący i intensywny. Na początku uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Zoologii, w którym znajduję się ponad 2 tysiące gatunków zwierząt z całego świata. Uczniowie poszerzyli wiedzę z nauk ścisłych- matematyki, informatyki, chemii czy fizyki. Następnie obejrzeli budynki uczelni zasiadając w auli wykładowej i zwiedzając najważniejsze miejsca Uniwersytetu. Dużą atrakcją było pokonanie 16 pięter w budynku Rektoratu. Po drodze obserwowali panoramę Lublina, która z tego miejsca jest wyjątkowo interesująca. Miła atmosfera towarzyszyła uczniom podczas powrotu do domu. Dziękujemy za możliwość udziału w atrakcyjnej lekcji przyrody.
51
Rozwijamy talenty
9 listopada 2018r. uczennice kl. VI Kinga Hurkała, Megan Kuźmińska, Michalina Lewandowska wzięły udział w warsztatach plastycznych dla szczególnie uzdolnionych uczniów organizowanych przez Roztoczański Park Narodowy. Warsztaty prowadziła Agata Piwko– artystka, plastyk, rękodzielnik, działaczka i organizatorka Pracowni Rękodzieła Artystycznego Agaart w Zamościu. Podczas zajęć uczennice z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem wykonywały prace w technice POWERTEX na desce „Drzewa prastarej puszczy”. Efekty działań twórczych naszych dziewcząt można podziwiać oglądając galerię zdjęć.
22
Hymn Polski w naszym wykonaniu
Gala ,,Szkoły dla Niepodległej”
W dniu 09.11.2018r. w Zamościu odbyła się gala podsumowująca projekt ,,Szkoły dla Niepodległej”. Podczas uroczystości nastąpiło podsumowanie akcji ,,Rekordowy Polonez na 100- lecie Odzyskania Niepodległości”. Społeczność uczniowską reprezentowała uczennica Aleksandra Wujec, która odebrała z rąk Wojewody Lubelskiego prof. Przemysława Czarnka certyfikat uczestnictwa naszej szkoły w wydarzeniu: Rekord Polski w kategorii najwięcej osób tańczących poloneza w wielu lokalizacjach. Nasza szkoła zaprezentowała również, w formie fotorelacji, przedsięwzięcia patriotyczne zorganizowane w ramach obchodów 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości.
2
Gminne Obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości
11 listopada odbyły się Gminne Obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości. Punktualnie o godz. 12.00 mieszkańcy zgromadzili się w kościele parafialnym w Tereszpolu-Zaorendzie, aby odśpiewać hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu". Następnie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. W uroczystościach brała udział dyrektor szkoły p. Bogumiła Kukiełka, która wraz z delegacją naszych uczniów i p. Urszulą Adamowicz- opiekunem sztandaru, złożyli wieńce pod pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia.
6zdjęcia: A. Pawluk
Dla Niepodległej
9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na sali gimnastycznej, gdzie wszyscy się zebrali, pojawiły się piękne okolicznościowe gazetki. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VII pod kierunkiem p. Renaty Makary i p. Barbary Wujec. Siódmoklasiści przypomnieli, że był taki dzień, o którym przez dziesiątki lat niewoli marzyli wszyscy Polacy. Poprzedzały go jednak krwawe powstania narodowe, cierpienia i prześladowania. Uczniowie przywołali nazwiska wybitnych Polaków zasłużonych w walce o wolność, zaprezentowali piękne wiersze. Występ wzbogacały utwory muzyczne o charakterze patriotycznym. Część artystyczna miała niezwykle uroczysty charakter – wprowadzono sztandar szkoły, wszyscy uczniowie ubrani byli w galowe stroje, ozdobione biało – czerwonymi kokardami narodowymi. Po występie, dokładnie o godzinie 11.11. nasza szkolna społeczność włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej” i wszyscy wspólnie odśpiewali cztery strofy „Mazurka Dąbrowskiego”. Było pięknie, poważnie i uroczyście, a wszystko dla uczczenia tak wyjątkowej rocznicy.
68
Sukces Artura
Miło nam poinformować, że uczeń klasy VII- Artur Kurzyński otrzymał nagrodę za udział w konkursie ,,Mała Ojczyzna- moje miejsce na ziemi”. Konkurs obejmował tematykę „małych ojczyzn”, ze szczególnym uwzględnieniem wartości dziedzictwa historycznego i kulturowego. Nagrodę ufundował Wójt Gminy Tereszpol p. Jacek Pawluk, a praca Artura została przekazana do drugiego - powiatowego etapu konkursu „Pielęgnując przeszłość, tworzymy przyszłość”, którego organizatorem jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju. Serdecznie gratulujemy!
X Otwarte Indywidualne Szachowe Mistrzostwa Szkoły Podstawowej Nr 6 „Nasza Niepodległa 2018”
7 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 6 w Zamościu odbyły się X Otwarte Indywidualne Szachowe Mistrzostwa Szkoły Podstawowej Nr 6 „Nasza Niepodległa 2018”. Do zawodów zgłosiło się 39 zawodników. Zawody wpisane zostały jako "228 turniej na 100-lecie Odzyskania Niepodległości" w Polskim Związku Szachowym. Turniej otworzył Artur Waśko - dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Zamościu.
Przed turniejem zawodnicy chwilą zadumy uczcili bohaterów walczących o niepodległość Polski, a I runda zawodów na każdej szachownicy, w powiązaniu z hymnem narodowym "... z ziemi włoskiej do Polski ...", rozpoczęła się szachowym debiutem partii włoskiej.
Grano w czterech kategoriach wiekowych: klasy IV-VI chłopcy i dziewczęta oraz klasy VII-VIII i III gimnazjum chłopcy i dziewczęta. Najlepsi uczniowie w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe medale za miejsca I-VI, natomiast wszyscy uczestnicy dyplomy.
Nasi medaliści:
Chłopcy klasa IV-VI (juniorzy do lat 12):
IV miejsce Hurkała Wojciech
V miejsce Kręt Kamil
Dziewczęta klasa VII-VIII i III gimn. (juniorki do lat 15):
II miejsce Bielak Joanna
Chłopcy klasa VII-VIII i III gimn. (juniorzy do lat 15):
IV miejsce Marzec Mikołaj
V miejsce Litwin Bartłomiej
10
,,Jestem patriotą"
7 listopada dwanaścioro uczniów z klas I-III wzięło udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Jestem patriotą” w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych poprzez budzenie świadomości narodowej, poznanie znaczenia słowa Ojczyzna, rozwijanie zainteresowania pięknem polskiej literatury. Wśród nagrodzonych na III miejscu znalazła się Wiktoria Ferenc uczennica kl. III oraz wyróżnienie zdobył Jakub Kimak, uczeń kl. III. Serdecznie gratulujemy!
Kochajmy książki
W czwartek 6 listopada uczniowie klasy szóstej zaprezentowali na forum szkoły przedstawienie pt. Kochajmy książki. Starali się oni przekonać, że w dobie rozwoju techniki i powszechnej obecności komputerów w naszym życiu warto czytać. Przecież nic lepiej nie rozwija wyobraźni niż dobra książka. Poza tym do jej czytania odpowiednie jest każde miejsce: dom, plaża, pociąg, a przy tym nie trzeba się martwić, że padnie zasilanie. Uczennice promowały swoje ulubione lektury metodą booktalking. W przedstawieniu zaprezentowali się również najmłodsi czytelnicy – przedszkolaki oraz uczennice z klasy IV, które zaśpiewały piosenki o książkach.
Na zakończenie pani bibliotekarka ogłosiła akcję Zaczytana przerwa, która będzie polegała na głośnym czytaniu książek w bibliotece podczas wtorkowych przerw obiadowych.
Następnie panie z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol wręczyły nagrody za konkurs plastyczny „Liczby rządzą światem”. Oto lista nagrodzonych:
I miejsce: Dawid Kurzyński kl.VI, Maja Marzec kl.IV, Gabriel Nizio kl.VI
II miejsce: Aleksandra Wrzosek kl.IV
III miejsce: Aleksandra Zubala kl.IV
Gratulujemy!
20
Akcja ZNICZ
W dniach 1 i 2 listopada wolontariusze z naszego Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem panem Jerzym Strzałką zorganizowali akcję sprzedaży zniczy. Były one sprzedawane przy kwiaciarni pana P. Wasąga, która znajduje się na parkingu przy kościele. Pan Wasąg w tych dniach zrezygnował z utargu, który wypracowały dzieci a cały zysk przeznaczony będzie na cele Caritas. Serdecznie dziękujemy panu Wasągowi za taką życzliwość. Część pieniędzy zagospodarujemy na wyjazd do Zamościa na Zjazd Szkolnych Kół Caritas w Dniu Wolontariusza, który odbędzie się już na początku grudnia.
Równocześnie też 1 listopada za pozwoleniem księdza proboszcza nasi wolontariusze prowadzili kwestę na cmentarzu parafialnym.
Wszystkim wolontariuszom składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas.
11
Jesienne warsztaty
30 października w klasie II i III odbyły się warsztaty zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol. Uczniowie wspólnie z paniami wykonali jesienny słoiczek. Do tego wykorzystane były dary jesieni, takie jak żołędzie, kasztany, orzechy i ozdobne krzewy. Spotkanie odbywało się w bardzo przyjaznej i wesołej atmosferze, a to za sprawą zabaw, które przygotowały panie z biblioteki. Gry paluszkowe, planszowe i drużynowe były miłym akcentem warsztatów. Dużo śmiechu i radości towarzyszyło dzieciom podczas warsztatów. Dziękujemy za atrakcyjne spotkanie i mile spędzony czas.
7
Pamiętamy
Zbliża się niezwykła i wyjątkowa uroczystość. 11 listopada minie setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasza szkoła podejmuje różne działania upamiętniające to wydarzenie. Przygotowujemy się do wspólnego śpiewania hymnu oraz uroczystej akademii. Z tej okazji powstała gazetka ,,Ojcowie Niepodległej”. Ponadto realizujemy zadania w ramach ogólnopolskiego konkursu ,,Szkoła Młodych Patriotów”. Do tej pory przeprowadzono: konwersatorium pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”, konkurs wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”, konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej. Jednym z ostatnich zadań było zrobienie plakatu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadanie to zostało przeprowadzone w ramach lekcji wychowawczych, podczas których uczniowie rozmawiali o ojczyźnie, symbolach narodowych, ważnych datach i bohaterach historycznych. Po burzliwych naradach jury szkolne wybrało prace, po jednej z każdej klasy. Plakaty posłużą jako dekoracja na uroczystą akademię 11 listopada 2018r.
Spotkanie z policjantem
W ubiegłym tygodniu w kilku klasach odbyło się spotkanie z dzielnicowym, panem Wojciechem Oleszczakiem. Jego tematem była cyberprzemoc. Prowadzący spotkanie z uczniami policjant na początku wyjaśniał, na czym polega to zjawisko. Zwrócił uwagę, że nie można zamieszczać zdjęć osób bez ich zgody, nie można również umieszczać złośliwych komentarzy. Za cyberprzemoc uważa się również rozpowszechnianie takich zdjęć lub komentarzy. Ponieważ większość uczniów posiada konta na różnych portalach społecznościowych, taka wiedza wydaje się bardzo potrzebna, aby uniknąć nieprzyjemności. Pan policjant poinformował również, co należy zrobić w przypadku cyberprzemocy. Temat okazał się bardzo ciekawy, o czym świadczyły pytania uczniów.
Konkurs Piosenki Religijnej "Moja Wiara, Moja Miłość"
24 października 2018 roku w Młodzieżowym Domu Kultury, w ramach 18 Dni Kultury Chrześcijańskiej odbył się Diecezjalny Konkurs Piosenki Religijnej 'Moja Wiara, Moja Miłość'. Honorowy patronat nad ,,Dniami Kultury Chrześcijański” w Młodzieżowym Domu Kultury w Zamościu objął biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek. Patronat medialny sprawuje Katolickie Radio Zamość. Nasi uczniowie wzięli udział w tym Konkursie w dwóch kategoriach: zespoły i solista. Bardzo licznie przybyła młodzież do Zamościa prezentowała wysoki poziom wykonywanych utworów. Niestety tym razem nie udało nam się zdobyć jednego z trzech czołowych miejsc, a tylko te były nagradzane. Serdecznie dziękujemy dzieciom za udział. Zespół stanowiły: Izabela Rawiak, Zuzanna Zygmunt, Kinga Hurkała, Michalina Lewandowska. W kategorii solista wystąpiła Izabela Rawiak. Dziękujemy pani Bożenie Kurzyńskiej i panu Jerzemu Strzałce za pomoc w przygotowaniu dzieci.
Więcej na stronie Katolickiego Radia Zamość: http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/8154,konkurs-piosenki-religijnej-moja-wiara-moja-milosc
Architektura nie jest nam obca!
24 października 2018r. uczniowie klas I-III wraz z opiekunami p. A. Kapuśniak, p. K. Marzec oraz p. M. Kurzyńską wyjechali na wycieczkę do Zamościa. Pierwszym punktem programu był seans w kinie Stylowy pt. ,,Hotel Transylwania 3”. Bajka wprowadziła najmłodszych w dobry humor i emocje, które długo towarzyszyły tego dnia. Kolejnym punktem programu był posiłek w restauracji. Pizza, soki oraz wspólne rozmowy w czasie posiłku pozwoliły się zintegrować z innymi klasami.
Najważniejszym punktem wycieczki były warsztaty w Zamojskim Domu Kultury w Zamościu. Dzieci dowiedziały się, co to jest architektura, w jaki sposób powstaje oraz z jakich materiałów jest tworzona. Na koniec tego ciekawego spotkania, uczniowie w grupach stworzyli swoją własną, wymyśloną architekturę. Powstały piękne budowle, które były opisywane i prezentowane na forum grup. Dużo śmiechu, wyobraźni i inwencji twórczej wykazali uczniowie w czasie tego spotkania. Dzień ten był bardzo intensywny i ciekawy. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do domu.
Wyjazd był organizowany przy współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol.
60
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej
23 października nasi uczniowie uczestniczyli w VI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 w Zamościu. Występy recytatorów oceniane były w dwu kategoriach klasy V-VI oraz VII-VIII i Gimnazjum. Konkurs połączony był z uczczeniem Dnia Papieskiego oraz 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Nasi uczniowie zaprezentowali po dwa utwory o tematyce religijnej. Po wysłuchaniu wszystkich wierszy komisja konkursowa doceniła występ Aleksandry Wujec przyznając jej drugie miejsce w kategorii klas VII-VIII i gimnazjum. Wszyscy uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy i upominek. Uczniowie biorący udział to: Wiktoria Micyk, Gabriel Kuśmirek, Megan Kuźmińska, Szymon Bury, Michał Pięciurek, Aleksandra Wujec. Dziękujemy również pani Barbarze Wujec za przygotowanie uczniów.
3
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych